biski teorijos...

Wing Chun'o pagrindiniai principai:
1. Pagrindinis principas - centrinės linijos (ašies, einančios išilgai žmogaus stuburo) principas. Jis turi du svarbius aspektus. Pirma, visas dėmesys skiriamas gynybai: rankos šiek tiek sulenkiamos per alkūnes ir atstatomos į priekį nuo centrinės linijos. Alkūnės apsaugo kūną iš šonų. Blokai, klasikiniu supratimu, čia nenaudojami. Antra, apsauginiai veiksmai skiriami tam, kad nukreiptų priešo smūgius į šoną nuo centrinės linijos, todėl apsaugai išnaudojama mažai jėgos ir energijos.
2. Ataka link priešo kūno centrinės linijos (tai primena Tibeto lamų kovos meną ir Korėjos mokyklą Tchekkion). Nors šis smūgis ir atrodo paprastas, tačiau jį atlikti gana sunku. Reikia stengtis, kad priešininkas per Jūsų ranką pajustų visą kūno svorį.
3. Ataka pagal tiesiąją. Tiesioji - trumpiausia atkarpa tarp dviejų taškų. Ji yra geriausia ir tiksliausia smūgių kryptis. Beveik visa Wing Tsun technika, išskyrus kai kurias išimtis, atitinka šį principą. "Kuo mažesnis rato, kuriame vyksta kova, skersmuo, tuo šis veiksmas efektyvesnis, - aiškina Sijo Leung Ting, Tarptautinės Wing Tsun asociacijos vadovas. - Mes siekiame ratus paversti tiesiosiomis". Tačiau WT kovotojai smūgiuoja ne tik tiesiai, bet ir lanku, taip aplenkdami tiesius smūgius.
4. Spyruoklės principas. Wing Tsun mokykloje pabrėžiamas skirtumas tarp grubios ir tamprios jėgos. Grubioji - panaši į tvirtą ąžuolą, kurį galima nulenkti ir sulaužyti. Tampri jėga primena spyruoklę, kurios neįmanoma sulaužyti. Kai spyruoklę veikia grubi jėga, ji susispaudžia, po to greitai išsilaisvina ir smūgiuoja. Kovojančio Wing Tsun mokinio rankos dirba lyg dvi spyruoklės, nuolat susispaudžiančios ir vėl iššokančios į priekį. Rankos juda pagal tokį principą: "Spyruokliuok, kai tave atakuoja, neatitrauk rankų nuo priešo, ką jis bedarytų, ir pulk, kai jis nors akimirkai atsivers". Jei kas nors puola Wing Tsun kovotoją, šis atsitraukia - spyruokliuoja, kad sukauptų daugiau energijos savo rankoms. Kai priešas atitraukia savo ranką ar koją kitam puolimui, WT kovotojo rankos ar kojos neatsitraukdamos seka priešininką ir automatiškai smūgiuoja, kai jis akimirksniui atsidaro. Būtent taip minkštumu galima nugalėti kietumą.
5. Paskutinis principas - "vieninga ataka ir apsauga". Vienu judesiu nuo savo centrinės linijos nukreipdamas priešo smūgį, o kitu - atakuodamas, kovotojas tą patį veiksmą naudoja ir apsaugai, ir puolimui. Tokių veiksmų paslaptis slypi ne atlikimo būdų pasirinkime, o rankų jautrumo treniravime. “Chi Sau” - tai pratimai, kai du partneriai puola ir ginasi rankomis, nei sekundei nenutraukdami kontakto su priešininku. "Lipnių rankų" arba CHI SAU metodas lavina jautrumą priešo kūno judesiams, sąnarių laisvumą ir judrumą, skatina taupyti savo jėgas, lavina judesių automatizmą, kuris vėliau praverčia realiose kovose. Galvojimas, kad ir kiek sekundžių jis tetruktų, yra pati didžiausia kliūtis veiksmų greičiui. Jei žmogus įprato gauti informaciją regėjimo kanalu, iš pradžių jis stengsis pamatyti neapsaugotą vietą, po to nuspręs, kaip atakuoti, ir tik po to imsis veiksmų. Tai yra lėtas ir labai nepatikimas procesas, nes regėjimas gali mus apgauti.