FightClub.lt - Susidūrimas su smurtu. Pasąmoniniai dalykai ir savo trikdžių aptikimas

Susidūrimas su smurtu. Pasąmoniniai dalykai ir savo trikdžių aptikimas (1)

Jūsų dėmesiui, Rory Miller straipsnis "Susidūrimas su smurtu. Pasąmoniniai dalykai ir savo trikdžių aptikimas".


Pagal asmeninę patirtį, beveik kiekvienas kurį laiką dvejoja prieš atlikdamas pavojingus ar nemalonius veiksmus. Tebūnie tai šuolis parašiutu iš lėktuvo, nardymas nuo uolos, karaokės dainavimas viešai ar pan., vos keli žmonės gali tai daryti be nepasitikėjimo ir dvejonės pirmąsyk.

Tai trukdo, nes, aš garantuoju, kad ruošiantis įsivelti į kovą, tai bus taip pat nemalonu ir nepatogu bei baisu. Juolab jei niekada prieš tai neteko dalyvauti muštynėse. Tai neryžtingumo receptas. Jei jus atakuoja, kiekviena dvejonės sekundė yra lemtinga. Kuo ilgiau trunka dvejonės, tuo daugiau žalos jums padaroma ir tuo mažiau ką nors efektingo bus įmanoma atlikti pradėjus veikti.

Neryžtingumo analizė iki kovos

Pirmiausia reikia mokytis stebėti ir pastebėti savo neryžtingumą bei abejones. Nesvarbu, kad ir kokios jos būtų mažos. Neabejotinai tendencija bus tokius momentus racionalizuoti, galvojant „tai ne dvejonė, tai tiesiog trumpalaikis užsikirtimas“. Tai tas pats. Tokie dalykai nėra paviršutiniški. Kai kurie jų eina iki pat tapatumo šaknų. Pasąmoningai kilstelimas atsparumas bet kam, kas kelia pavojų žmogaus tapatumui – net nauja, naudinga informacija. Net tai, kas naudinga žmogaus augimui ir vystymuisi.

Pastebėkite, kada esate neryžtingiausi. Idealiu atveju tai pastebės taipogi stebintys draugai ar treneriai. Tai yra momentas, kurį aš, kaip savigynos instruktorius, stengiuosi pagauti – ne tik aiškius, didelius ir atvirus svyravimo momentus, bet ir primerktas akis, kas būna atsakas į nemalonią mintį ar pagreitėjęs kvėpavimas, mėginant paneigti kažką nemalonaus. Pastebėkite tuos ženklus savyje ir jų neracionalizuokite.

Vienas pavyzdžių, kuris turėtų būti pažįstamas besitobulinantiems kovos menuose, yra toks: du studentai praktikuojasi lengvą ar bekontaktį sparingą ir vienas atsitiktinai trenkia kitam į veidą. Net jei tai buvo tik lengvas prisilietimas, abiejų jų akys išsiplečia, abu žengia žingsnį atbulomis, pakyla rankos ir prasideda atsiprašymai.

Kur logika apskritai? Du žmonės mokosi kovos menų – užsiėmime, kur vienas pagrindinių tikslų yra išmokti kaip susmūgiuoti žmogui ir štai tokioje vietoje egzistuoja visceralinė ir beveik universali reakcija į kontaktą su žmogaus veidu.

Kontaktas su veidu – trikdis, kurį lengva pastebėti

Čia toks neatitikimas ateina iš vienos didžiausių socialinių tabu – suaugę žmonės neliečia kitų suaugusių žmonių veido ir apskritai kūno šiaip sau. Priimtina paglostyti vaiką ar paliesti mylimojo/mylimosios veidą, bet tai ir visas trumpas sąrašas, kur tai leidžiama. Paliesti kito suaugusio žmogaus veidą yra labai įžeidžiama ir tai ypatingo intymumo ar didžiulio dominavimo ženklas. Įprastinėse situacijose taip tiesiog nesielgiama.

Tai problema, ypač jei tai, ką išmokote savigynos klasėse, susiję su trankymu žmonėms į galvas.

Tokie keisti elgsenos momentai geriausiai pastebimi su jais nuolat susiduriant. Mažiausia kas įmanoma – pripraskite prie kontakto ir smūgių priėmimo. Kai kurie nueina toliau ir šiuos žmones paprastai supa kažkokia kraupi ir pavojinga aura. Tai tie žmonės, kurie patyrė pakankamai kontakto, kad priimti smūgius jiems reikš kiek gera ir linksma bus treniruotė.

Kontaktas į veidą yra pati aiškiausia ir lengviausiai pastebima problema, kurią turi beveik kiekvienas. Bet nežinau kur kiti jūsų trūkumai. Kaip ir nežinau kuriuos savo nepakankamumus aš dar aptiksiu ateity. Taip tiesiog yra. Negali žinoti savo fizinių ar emocinių ribų iki jų nepasiekei. Tačiau priartėk prie tų ribų pakankamai dažnai ir pastebėsi kaip jos tolsta.

Yra kitas pratimas, kurį noriu parekomenduoti. Jei žinote ar galite patekti pas kažką kaime, kas augina gyvulius, paskerskite vieną.

Tai turbūt skamba žiauriai, bet tai ir yra esmė. Medžioklė nėra tas pats. Joje tu esi plėšrūnas, naudojantis lanką ar ginklą, kuris žudo per atstumą. Skerdimas naudojant peilį (aš pats tai dariau kardu) yra žudymas – asmeniškas, artimas ir purvinas. Gali matyti kaip gyvybė palieka gyvūno kūną ir akis. Tai šis tas, ką gali tekti patirti, jei kada nors tektų apsiginti save. Gyvulio nužudymas neturės tokio pačio emocinio krūvio kaip žmogaus pasiuntimas myriop, bet galite būti šokiruoti dėl to, kokį poveikį toks veiksmas turi jums patiems. Tai gerai. Laikykite tai skiepais, mažyte akistata su savo silpnosiomis pusėmis, kad būtumėte pakankamai stiprus, kai ar jei tikrovė pribręs realiai situacijai.

Per veidrodį – gyvenimiški trikdžiai

Trikdžiai nėra nieko naujo. Su jais buvo susiduriama visą gyvenimą, mokantis daryti nelengvus dalykus, darant tai, kas nervina ar nuo ko skauda galvą, įveikiant įsivaizduojamus apribojimus. Pradedant trečioku, kuris nusprendžia, kad niekada neišmoks rašyti kursyvu, iki žmogaus, išmokusio vairuoti, nors visą gyvenimą jį kamavo automobilių baimė. Savo gyvenime kiekvienas susidūrėme su daugybe sutrikimų ir arba perlipome juos, arba susitaikėme ir gyvename su jais.

Tokie trikdžiai savigynos situacijoje kokybės prasme kitokie dėl to, kas statoma ant kortos, dėl laiko bei nepatyrimo

Pradinių klasių moksleivis, kuris nusprendžia, kad niekuomet neišmoks trupmenų daugiausia kuo rizikuoja tai gauti blogą pažymį, išgirsti kelis pažeminančius žodžius iš klasiokų ar sulaukti pagrūmojimo pirštu iš tėvų. Aukštosios mokyklos studentas, kuris neišlaiko testo, galimai rizikuoja savo karjera. Asmuo, neišlaikęs staigaus užpuolimo atakos, peržengs ribą tarp išgyvenusiojo ir aukos. Tai, kuo rizikuojama, yra daug – gyvenimas, sveikata ir net tapatybė.

Užpuolimo metu greičiausia apskritai nebus laiko dirbti su savo trikdžiais, etiniais klausimais ar savo galimybėmis. Laiko delsimas tiesiogiai proporcingas gaunamiems sužalojimams. Todėl būtina viskam pasiruošti iš anksto, prieš ataką.

Galiausia, vos keli žmonės turi patirties, susiduriant su smurtu. Pora pašaudymų gali atstoti mažiau negu pusę minutės patirties. Šimtai barnių tolygu kelioms valandoms patirties, kurios didžioji dalis, būnant smarkiai įtakotam adrenalino. Ir tai, kas žinoma iš taikaus pasaulio pusės nėra tapatu ir pritaikoma smurto pasaulyje.

Trikdžiai – statymas, laikas ir patirtis

Jūs buvote auklėjami su specifiniu požiūriu, įsitikinimais bei taktika kaip susidoroti su konfrontacija. Pagrinde buvo koncentruojamasi ties žaidimų aikštelės bei galimai korporatyviniais peštukais, ginčais bei nesutarimais prie pietų stalo su šeima ir dominavimo žaidimais darbe. Tokie yra civilizuoto pasaulio konfliktai ir tam yra specialūs veiksmai. Smurto pasaulio dalis, kur vienas nukreipia ginklą į kitą tam, kad šį sužalotų, nėra civilizuoto pasaulio dalis.

Įsitikinimai bei požiūris, neleidžiantis normaliems žmonėms fiziškai atakuoti kito, neegzistuoja smurto pasauly, tai kodėl jums atrodo, kad salėje tinkama taktika būtų sėkminga jame?

Įprastos gynybinės strategijos bei įgūdžiai, skirti susidoroti su konfliktu, gali būti vienas iš daugybės faktorių, veikiančiu prieš pačius jus kovoje. Tokie įgūdžiai buvo tobulinami visą gyvenimą ir jie efektyvūs, gerai praktikuojami bei jais pasitikima, ir jie surišti su tam tikra aplinka bei tam tikra visuomene.

Daugumai moterų, daugumai žmonių, tokios gynybos yra socialios. Tai yra metodai kaip išvengti konfrontacijos, o ne kaip išspręsti konfliktinę situaciją. Ignoravimas, nuolaidžiavimas, meilikavimas, savęs žeminimas, „aš tavo pusėje, brolau“ ir t.t.

Kai aplinka pasikeičia iš socialinės situacijos, kur konflikto kaip ir nėra, į smurtinę ar plėšikišką situaciją, kurioje verda kova, kiekvienas šių metodų reiškia nesėkmę ir dar aiškiau auką pažymi aukos žyma. Galima ir dar blogesnė išeitis – kai viskas pasibaigia, sužeidimai išgyja, šios nepavykusios strategijos bus prisimenamos kaip bailumo ar nuolaidumo ženklai ir susijungs į bendrą išgyvenusiojo kaltės jausmą. Siaubinga, bet auka net gali save įtikinti, jog taip turėjo būti, ji nusipelnė ar norėjo būti užpulta.

Smurto nepažinimas gali būti vienas didžiausių trikdžių

Tamsioji veidrodžio pusė yra aplinka, kurioje jūs įpratote bendrauti su savo problemomis. Tai nebūtinai trikdis. Būtina leisti sau baigti būti geru žmogumi ir pradėti būti efektyviu žvėrimi.

Vertė: Levas

Šaltinis: www.ymaa.com

 

 

Atnaujinta 2014 rugsėjo 27, Šeštadienis. 20:14

Komentarai   

+1 #1 Gintaras Petrauskas 2015-03-30 00:54
Labai geras straipsnis. Jeigu galima įdėkit tęsinį.
Cituoti

Komentuoti

Perspėjame, jog už komentarų turinį atsako komentatoriai įstatymuose numatyta tvarka.


Apsaugos kodas
Atnaujinti

Naujausi komentarai

Populiariausia per mėnesį

Draugai

smauglys jb dubuklis jb
asia jb produktaisportui jb
dojo jb plungesriteris jb
budora jb boksopasaulis jb
pantera jb grappling jb
   

Hostingas Serveriai.lt

Atsiųsk naujieną!