FightClub.lt - Smūgio teorija

Smūgio teorija (3)

Remiantis fizikos dėsniais, mechaninė galia priklauso nuo kūną veikiančios jėgos ir greičio sandaugos (N = F * v). Kūno veikiančią jėgą apskaičiuojame kūno masę padauginę iš pagreičio (F = m * a). Kitaip sakant, su pagreičiu judančio kūno mechaninė galia priklauso nuo masės, pagreičio ir pasiekto greičio.


Savo kūno svorį pakeisti nėra taip paprasta, o didelis svoris nebūtinai yra gerai. Jei svoris sudarytas iš riebalų, labai apkraunama širdis, kritiškai mažėja ištvermė, svoris gali trukdyti judesio paslankumui ir stipriai mažinti greitį, ko nė vienas, lavinantis smūgį, nenori. Didžiuliai raumenys irgi gali sumažinti smūgio galią, nors daugeliui tai ir atrodytų keista, o žmogus, pamatęs kultūristą, dažniausiai įsivaizduoja, kad jo smūgis yra „mirtinas“…

Su raumenimis yra du niuansai: raumenų „greitis“ ir raumenų-antagonistų pasipriešinimas. Smūgio metu dirba tam tikros raumenų grupės ir puiku, jei jos yra gerai išvystytos, tačiau nereikia pamiršti raumenų-antagonistų, kurie kuo didesni, tuo labiau stabdo judėjimo pagreitį.

Taip, masyvus bicepsas gali būti lėto smūgio priežastis! Beje, kur matėte aukšto meistriškumo boksininką, kurio ranka būtų kaip Švarcnegerio? Daugumos geriausių profesionalų boksininkų rankos apimtis tesiekia 42-46 cm… Žinau, apie ką dabar galvojate... M. Taisonas? Mažiau tikėkite neišsimokslinusių vertėjų propagandomis. Oficialiais duomenimis Taisono rankos apimtis niekada neviršijo 43-44 cm…

O kad būtų įveiktas raumenų-antagonistų pasipriešinimas, reikia išmokti prieš atliekant smūgį juos atpalaiduoti. Ir ne tik antagonistus, bet apskritai visus raumenis. Tada atliekant smūgį jame dalyvaujantys raumenys maksimaliai greitai įtempiami, o raumenys-antagonistai jiems praktiškai netrukdo. Tai tikrai nepavyks per vieną treniruotę, reikės ilgai ir nuobodžiai treniruotis.

Kalbėdamas apie raumenų „greitį“, pirmiausia turiu omenyje gebėjimą maksimaliai greitai pradėti judesį, kitaip sakant, SPROGSTAMAJĄ JĖGĄ (dabar vadinama staigiąja jėga). Propaguojantys kultūrizmą stengiasi kuo labiau padidinti raumenų apimtis, ir tokių treniruočių metodika iš esmės skiriasi nuo sprogstamosios jėgos treniruočių. Auginant apimtis su svoriais dirbama lėtai, ypač akcentuojamas negatyvus darbas, o sprogstamoji jėga vystoma pozityviu darbu.

Jei kas niekada nesidomėjo sunkiąja atletika, tai liaudiškai paaiškinsiu, jog negatyvus darbas bus tada, kai raumenys priešindamiesi svoriui jį leidžia žemyn (tarkim štangos nuleidimas ant krūtinės gulint), o pozityvus, kai jį kelia aukštyn (štangos spaudimas nuo krūtinės gulint). Čia kalbu bendrąja prasme, nes kai kuriuose pratimuose yra atvirkščiai. Negatyvus darbas su svoriais kiek kitaip veikia raumens skaidulų augimą, jos „įpranta“ lėtai išsitempti, lėtina raumenį. Užsiiminėjant kultūrizmu galima tapti lėtu, nepaslankiu, todėl būtina retkarčiais padirbėti ir su sprogstamosios jėgos lavinimu. Aišku, tiems, kurie rimtai užsiiminėja kovos menu, tai nėra labai aktualu, tačiau, jei žmogus tik kilnoja svorius, to nederėtų pamiršti. Kitaip turėsite ne nokautuojantį smūgį, o stumiantį…

Turbūt daugelis jau pamanėte, jog aš esu prieš raumenų masę? Jokiu būdu NE! Aš kaip tik UŽ!

Aš tik norėjau pabrėžti, kad nereikia sutelkti dėmesio į raumenų auginimą, būtina suderinti raumenų masę su sprogstamąja jėga, kad nebūtų prarastas staigumas ir greitis. Ir nepamirškit, kad fizinė jėga skiriasi nuo sprogstamosios jėgos.
Fizinė jėga yra gebėjimas įveikti kuo didesnį raumenų pasipriešinimą, o sprogstamoji jėga - to pasipriešinimo įveikimo starto greitis. Fizinė jėga taip pat reikalinga smūgiavimui, nes nuo jos priklauso maksimali smūgiuojančios galūnės išmetimo galia. Kitaip sakant, objektas, veikiamas didesnės jėgos, didesne jėga atsitrenks į kliūtį. Ir, kaip minėjau, fizinė jėga yra sugebėjimas įveikti kuo didesnį pasipriešinimą, tad objektas, atsitrenkęs į kliūtį, veikiamas didesnės fizinės jėgos, kliūtį lengviau pašalins iš kelio. Ir jei tai pritaikysime smūgiui ranka, tai didesnė fizinė jėga esant vienodai sprogstamajai jėgai padarys  daugiau žalos priešininkui, smūgis bus „sunkesnis“. Juk koks lengvasvoris „šakalas“, kad ir turėdamas didesnį pagreitį bei greitį, nesugebės išmušti stipresnio smūgio, nei tai sugeba sunkiasvoris boksininkas. Todėl dažnai fizinė jėga puikiai kompensuoja kūno masės trūkumą...

Raumuo visu smūgio metu privalo išlikti „greitas“, nepakanka „gero starto“, juk geras sprinteris ne tik greitai startuoja, bet ir finišuoja, o kai kurie sprinteriai, ne taip gerai startavę, greičiau atbėga į finišą už itin gerai startavusius. Čia tas pats: jėgos trikovininkas ar disko metikas, turintis puikią sprogstamąją jėgą, nebūtinai turės labai greitą smūgį, nors beveik garantuoju, kad už bet kurį kultūristą turės greitesnį.

Kad raumens skaidulos greitai susitrauktų (bei išsitiestų) viso judesio metu, būtina daryti specifinius pratimus, imituojančius smūgį, bei atlikti daugybę įvairių smūgių tiek į orą, tiek į treniruočių įrankius (maišus, kriaušes, letenas).

Labai svarbu yra judesio kontrolė, PILNAS judesys, kūno masės išnaudojimas. Taigi, norom nenorom ateiname prie svarbiausio – TECHNIKOS.

Galima būti puikių fizinių duomenų, bet be technikos bus prarandama labai didelė smūgio galia. Aš nesigilinsiu į technikos atlikimo niuansus, nes ne apie tai dabar kalba, tik bendrais bruožais papasakosiu, kaip technika įtakoja smūgio galią.

Mes jau išsiaiškinome: kuo didesnis galutinėje smūgio fazėje pasiektas greitis, tuo didesnė ir paties impulso (smūgio) galia. O greitis atliekant smūgį yra didžiausias jo pabaigoje. Kuo ilgesnis smūgis, tuo jis bus galingesnis, nes, veikiamas pagreičio, jis greitėja. Todėl smūgiuojant būtina atlikti smūgį iki galo. Jei smūgiuojama tiesiai ranka, ją reikia iki galo ištiesti ir stengtis kuo toliau pasiekti (proto ribose). Trumpi smūgiai nėra tokie nokautuojantys, kaip ilgi, nors, dėl logiškai įveikto trumpesnio kelio, yra trumpesni laike, todėl vadinami „greitesniais“.

Kitas svarbus technikos niuansas - tinkamas kūno masės įtraukimas į smūgio judesį. Čia yra nepaprastai svarbus momentas: net ir turint gerokai didesnę masę, tačiau nemokant jos išnaudoti, galima gerokai silpniau smūgiuoti, nei smūgiuos kuris kitas, turintis gerokai mažesnę, tačiau mokantis ja naudotis.

Smūgio metu į judesį reikia įtraukti visą kūną, nepakanka tik pasisukti korpusu. Dirba ir kojų pėdos, ir šlaunys, ir dubuo, ir liemuo, ir nugara. Kaip protingi žmonės kalba, tai yra kaip vientisa grandinė, kuri pradeda suktis nuo pėdos ir baigia ranka (jei atliekamas rankos smūgis).

Aišku, yra įvairių stilių, įvairių mokyklų su įvairiomis technikomis, su įvairiais smūgiais, kuriems daug kas iš to straipsnio gali netikti pažodžiui, nes naudojami kiek kitokie, gal jų „kanonizuoti“ principai. Čia aš rašiau daugiau apie paprastus smūgius, naudojamus bokse, kikbokse, muaythai ar paprasčiausiai gatvėje…

Atnaujinta 2016 rugpjūčio 24, Trečiadienis. 09:52

Komentarai   

-16 #3 m 2012-04-11 12:41
man atrodo toks terminas kaip sprogstama jega senai nebenaudojama.Y ra staigioji jega
Cituoti
+6 #2 Info 2012-04-11 09:31
Informacijos apie pacios "Sprogstamos jegos" treniravimo principus galima paskaityt ir paziuret cia:
http://realisavigyna.eu/papildomi-straipsniai/sprogstama-jega.html
Cituoti
+5 #1 Jonis 2012-04-10 19:42
Va čia tai man patinka :-). Tikrai labai naudinga ir informatyvu :-)
Cituoti

Komentuoti

Perspėjame, jog už komentarų turinį atsako komentatoriai įstatymuose numatyta tvarka.


Apsaugos kodas
Atnaujinti

Naujausi komentarai

Populiariausia per mėnesį

Draugai

smauglys jb dubuklis jb
asia jb produktaisportui jb
dojo jb plungesriteris jb
budora jb boksopasaulis jb
pantera jb grappling jb
   

Hostingas Serveriai.lt

Atsiųsk naujieną!