FightClub.lt - BUNKAI pagrindai: 1 dalis

BUNKAI pagrindai: 1 dalis Komentuoti

bunkai-jutsu-logo.jpg

 IAIN ABERNETHY

Praeities meistrai kata (formalias formas) laikė kertiniu kovos menų treniruočių akmeniu. Tačiau daugelis šiuolaikinių karatistų abejoja kata verte. Kai kurie net liovėsi praktikuoti kata. Tad kokia yra kata esmė ir kodėl praeities meistrai teikė jai tiek reikšmės? Atsakymus į šiuos klausimus atskleidžia bunkai (kata judesių analizė ir praktinis taikymas).


 

 Bunkai supratimas suteikia kata gyvybės ir padaro jas svarbias šiuolaikiniam pasauliui. Šioje straipsnių serijoje tirsime bunkai pagrindus. Viliuosi, kad šie straipsniai atvers svarbią ir žavią kata atlikimo sritį tiems, kuriems kata ar bunkai treniruotės yra sąlyginai naujos.

 Faktiškai šiuolaikinė  karate virto ilgų distancijų spyrio ir smūgio menu, kurio technikos ir treniravimosi metodai vargiai panaudojami už dojo ribų ar nevaržybinėje aplinkoje. Tačiau bunkai treniruotės atskleidžia, koks holistinis iš pradžių buvo karate menas. Bunkai treniruotės ne tik įprasmina visus tuos miglotus ir abejotinus kata judesius, bet ir atveria ištisą naują kovos meno pasaulį praktikuojančiajam karate. Karateka, suprantantis bunkai, į savo treniruotes netikėtai ims įtraukti metimus, sugriebimus, laužimus, suėmimą kabliu, smaugimą, pakirtimus, smūgius artimoje distancijoje ir daugybę kitų kovos meno metodų.

 Kartais manoma, kad bunkai yra aukšto lygio studijos, atsiveriančios tik meistrams, turintiems „slaptų žinių“: toliau nuo tiesos nuklysti nė neįmanoma. Apsiginklavę tinkama informacija, bunkai studijomis gali mėgautis visi kovos meno praktikantai, nepaisant jų laipsnio ar patirties. Kata ir jos pritaikymą gali suprasti visi, žinantys kata judesius bei išmanantys pagrindines idėjas, kurias aptarsime šioje serijoje. Tad nebepilstykime iš tuščio į kiaurą ir aptarkime pirmą pagrindinę bunkai treniruočių ir studijų idėją:
Technikų  pavadinimai nieko nereiškia! 


 
Vienas svarbiausių  dalykų, kuriuos turime suprasti, kalbėdami apie kata bunkai, yra tas, kad pavadinimai, kuriais šiais laikais vadiname kata judesius, nėra tikslūs pradinių judesio funkcijų apibūdinimai. Noriu, kad šie straipsniai būtų lengvai suprantami ir prieinami visiems, tad netyrinėsiu visų šio reiškinio istorinių priežasčių. Tačiau sparčiai aprėpsime keletą pagrindinių faktų, kuriuos turite žinoti. Pirma, karate iš pradžių buvo slaptas menas, kurį praktikavo nedaugelis. Tik XX a. pradžioje šios brutalios ir atidžiai saugomos paslaptys buvo atskleistos didelėms grupėms ir mokiniams. Karate dėstymas didelėms grupėms pareikalavo pirmą kartą naudoti bendrą terminologiją. Be to, mokiniams kata buvo dėstoma kaip fizinių pratimų forma, taigi pirmą kartą kata buvo mokyta be jos pritaikymo kovai.

 Okinavos mokiniams buvo dėstoma kata, kad jie gautų naudą iš sustiprintos drausmės bei geros fizinės būklės, tačiau kovinės judesių reikšmės buvo tyčia paslėptos, kad treniruotės būtų saugios ir tinkamos mažiesiems. Todėl terminai „Vidinis blokas“ (Uchi-ude-uke), „Išorinis blokas“(Soto-ude-uke), „Kylantis blokas“ (Age-uke) kilo iš praskiestos vaikų karate, o ne iš galingo kovos meno, kurį ištobulino Okinavos kariai.

 Karate atkeliavo į  kontinentinę Japoniją tuo metu, kai visi kovos menai patyrė  reikšmingų pokyčių. Nuo pragmatinių kovos įgūdžių  buvo pereinama prie sporto, charakterio lavinimo ir fizinių pramogų. Kovos lauko Kenjutsu sistemos palaipsniui virto Kendo, modernus Judo sportas išsivystė iš samurajų sistemų Jujutsu ir t. t. Šie nauji „kovos meno keliai“ buvo laikomi šiuolaikinės Japonijos kovos menų ateitimi. Vėlgi dėl šių kultūrinių srovių kata imta mokinti dėl jų pačių grožio, o ne kaip kovinių technikų ar principų dokumentacijos. Todėl pasaulyje paplitusi karate versija buvo versija, neįtraukianti bunkai studijų ir naudojanti „vaikų terminologiją“.

  Ką tik mūsų aprėpti faktai iš esmės yra visa istorija, kurią turite žinoti, prieš pradėdami savo kata pritaikymo studijas. Tad jei judesių, kuriuos bendrai vadiname „blokais“, iš pradžių niekas neketino naudoti kaip blokų, kas gi jie yra?

 Nors šiuolakinę  karate linkstama praktikuoti ilgose distancijose, kur blokavimas gali veikti, realios kovos vyksta labai greitai ir labai artimose distancijose. Paprasčiausiai nėra laiko ar erdvės reaguoti į priešininko techniką. Todėl blokavimas nėra reikšminga gyvų situacijų dalis. Patyrę kariai, suformulavę kata, buvo susidūrę su artimos distancijos kovos žiaurumais, tad vargu ar jie būtų įtraukę daug blokų į kata. Išties labai svarbu prisiminti, kad modernios etiketės nėra tikslūs funkcijų apibūdinimai.

 Šioje straipsnių serijoje mes peržvelgsime esmines „blokų“ funkcijas ir ištirsime pagrindinius šių judesių principus. Tad pradėkime nuo pradžių ir pažvelkime į pagrindinį vieno iš pirmųjų normaliai mokomų „blokų“ taikymą; „kylantis blokas“ (Age uke).

 Kadangi tai yra „civilių  menas“, kata technikos turi civilių kovos metodologiją (priešingai metodams, kurie būtų naudojami mūšio lauke ar rungtynių aplinkoje). Vienas paplitęs civilinėje aplinkoje scenarijus - priešininkas sučiumpa jūsų drabužius, mėgindamas neleisti jums pasprukti, kad išlaikytų smūgiavimo atstumą (neleistų jums trauktis) ar jus įbaugintų.

 Akivaizdu, turite daryti viską, kad neleistumėte priešininkui jūsų sugriebti, bet, jei jam pavyko, galite naudoti „kylantį bloką“, kad išvestumėte priešininką  iš rikiuotės.
bunkai1.jpgbunkai2.jpg bunkai3.jpg  Sučiupkite priešininką  už rankos, kad kontroliuotumėte ją ir jutimais suvoktumėte jos padėtį (1 pav.). Tai rankos ant klubo (hikite) tikslas „kylančiame bloke“. Kita pagrindinė bunkai sąvoka: kiekviena judesio dalis turi tikslą, pavyzdžiui, ranka niekada nebūtų traukiama prie klubo, jei ji kaip nors nepadarytų nuostolių priešininkui.

 Per gyvas peštynes turime susitaikyti, jog galbūt neatliksime idealaus sugriebimo, tad svarbiausia yra kontroliuoti priešininko ranką. Tačiau jei galime sugriebti mėsingąją plaštakos dalį (sritį po nykščiu) ir truktelėti bei pasukti kaip kata judesyje, kitas mūsų judesys bus kiek efektyvesnis.

 Atsistoję į  pagrindinę priekinę stovėseną (Zenkutsu dachi), mes tiesiai trauksime priešininko ranką, išsuksime jo kūną, ir jam bus sunku bent kiek pasisukti, kad galėtų smogti galine ranka.  Dilbiu trenkite priešininkui į ranką (2 pav.). Priešininko ranka sulinks, jis dar labiau neteks pusiausvyros, psichologiškai neteks greičio sekundės dalį ir atidengs savo žandikaulį kitam smūgiui.  

 Užbaikite „kylantį  bloką“ Age uke, kirsdami dilbiu į priešininko žandikaulį (3 pav.). Tai treniruojantis, reikia būti labai atsargiems, nes per „pasiruošimą“ „blokui“ (smūgis į dilbį) jūsų partnerio galva staigiai palinks į priekį. Gyvoje situacijoje toks krestelėjimas į priekį pridės jėgos kylančiam smūgiui dilbiu (priešininko galva nulinks ir pasitiks jį bekylantį). Treniruotėse kylantį smūgį reikia atlikti lėtai ir labai atsargiai. Visa technika atliekama per sekundės dalį ir gali būti triuškinanti, jei atliekama ryžtingai ir agresyviai.

  Šiame pirmame straipsnyje nustatėme, kad šiuolaikinės etiketės neaprašo funkcijų, kad „blokai“ nėra blokai, kad visos judesio dalys turi tikslą, ir peržvelgėme pagrindinį „kylančio bloko“ Age uke pritaikymą. Tad pradėjome žengti kata ir bunkai pagrindų supratimo keliu!

 Kitame straipsnyje tęsime savo tyrimus, peržvelgdami „rankos bloką nuo peilio“  (Shuto uke), ir parodysime keletą būdų, kaip galima panaudoti judesį, jog kontroliuotume priešininko galūnes, atvertume jas ir išnaudotume susidariusią angą stipriam smūgiui. Taip pat aptarsime dar keletą esminių bunkai treniruočių sąvokų, kurios, viliuosi, padės geriau susipažinti su šia žavia kovos menų studijų tema. http://www.iainabernethy.com
© vertimas iš anglų kalbos, Rasa Akstinienė (stripulis), 2009


Atnaujinta 2009 spalio 16, Penktadienis. 05:15

Komentuoti

Perspėjame, jog už komentarų turinį atsako komentatoriai įstatymuose numatyta tvarka.


Apsaugos kodas
Atnaujinti

Naujausi komentarai

Populiariausia per mėnesį

Draugai

smauglys jb dubuklis jb
asia jb produktaisportui jb
dojo jb plungesriteris jb
budora jb boksopasaulis jb
pantera jb grappling jb
   

Hostingas Serveriai.lt

Atsiųsk naujieną!