FightClub.lt - Muay Thai istorija ir tradicijos

Muay Thai istorija ir tradicijos Komentuoti

 


Muay Thai chronologija

Sukhothai eros Muay Thai

Maždaug nuo Budistinio kalendoriaus 1781-1951 metų (1238-1408 CE) Tailando sostinė buvo įkurta Sukhothai. Tose vietose rasti įrašai akmeniniuose stulpuose, rodo, kad Sukhothai gana dažnai kovojo su savo kaimynais. Dėl šios priežasties miestas turėjo suteikti kareiviams žinių bei įgudžių kaip elgtis su ginklais (kardais bei ietimis), o taip pat kaip panaudoti savo pačių kūnus artimos kovos atveju. Todėl buvo ištobulinti tokie įgūdžiai kaip smūgiai kojomis, smūgiai keliais ar alkūnėmis.

Taikos metu, jauni vyrai Sukhothai praktikavo Muay Thai savo charakterio vystymui ir savygynai. Šie įgūdžiai jiems stipriai pagelbėdavo tarnaujant kariuomenėje, todėl Muay Thai praktikavimas tapo  tradicija. Aplink miestą pradėjo augti Muay Thai mokymo centrai, pvz. Samakorn treniruočių centras Lopburi. Kai kurie jų buvo šventyklose, kuriose vienuoliai tuo pačiu būdavo instruktoriais.

Tuo metu Muay Thai buvo laikomas aukštuoju menu ir buvo dalis karališkosios tradicijos. Buvo siekiama išauginti gerus ir drąsius karius su puikia fizine sveikata, kurie vėliau taptų gerais ir drąsiais valdytojais. Pirmasis Sukhothai karalius, Phokhun Sri In Tharatit taip įtikėjo Muay Thai nauda, kad išsiuntė savo abu sūnus treniruotis Muay Thai į Samakorn treniruočių centrą tam, kad šie pasiruoštų perimti karūną. 1818-1860 (1275-1317 CE) Phokhun Ram Khamhaeng parašė karinį tekstą, į kurį taip pat įtraukė Muay Thai mokymus bei kitų kovos įgūdžių instrukcijas.

Muay Thai Krungsri Ayutthaya eroje

Ayutthaya era truko nuo 1988-2310 BE (1445-1767 CE). Šis periodas charakterizuojamas dažnais karais tarp Tailando, Burmos ir Kamodžos. Todėl jaunuoliai turėjo ruoštis apsiginti ir tobulinti savigynos įgūdžius. Juos mokė patyrę mokytojai. Treniruotės išplito iš Karališkųjų Rūmų į viešumą. Phudaisawan Kardų mokymo centras buvo ypatingai žymus tais laikais ir turėjo gausybę mokinių. Jie buvo apmokomi kautis lenktais kardais ir lazdomis. Taip pat mokiniai buvo apmokomi kovoti plikomis rankomis ir apmokomi Muay Thai įgūdžių. Be mokymo kovoti, tokie treniruočių centrai taip pat apmokydavo savo mokinius kasdienių mokomųjų dalykų.

Karaliaus Naresuano Didžiojo Era (BE 2133-2147, 1590-1604 CE)

Karalius Naresuanas kviesdavo savo amžiaus jaunuolius mokytis kovoti su savim. Jie buvo mokomi tapti drąsiais, savimi pasitikinčiais kariais. Tam reikėjo tobulinti įgūdžius su visais ginklais bei boksuotis. Karalius Naresuanas parengė Skautų Diviziją partizaniniam karui. Būtent ši Divizija tuo metu išlaisvino Tailandą iš Burmos okupacijos.

Karaliaus Narai Didžiojo Era (BE 2147-2233, 1604-1690 CE)

Šiuo periodu Tailande įsigalėjo taika ir Karalystė greitai vystėsi. Karalius Narai palaikė ir skatino įvairius sportus, ypatingai Muay Thai, kuris tapo profesionaliu sportu. Tuo metu jau veikė daug bokso treniruočių centrų. Bokso ringai buvo įkurti įprastinėse žaidimo aikštelėse, kur kvadratu būdavo ištiesiama virvė, pažyminti kovos lauką. Boksininkai apsivyniodavo rankas virvėmis, išmirkytomis krakmole ar dervoje. Tai buvo vadinama Kad-Chuck (apvyniota virvėmis) arba Muay Kad-Chuck (boksas su virvėmis aprištomis rankomis). Boksininkai dėvėjo juostą ant galvos, vadinamą mongkon bei amuletą arba pa-pra-jiat, apvyniotą rankos viršuje kovos metu. Boksininkai nebuvo skirstomi pagal svorį, ūgį ar amžių. Taisyklės buvo paprastos: kovos trukdavo iki būdavo aiškus nugalėtojas. Kovas lydėdavo lažybos. Kaimai dažnai kviesdavo į bokso dvikovas kitus kaimus ir boksas tapo tautos žaidynių bei festivalių veiksmo centru.

Karaliaus Prachao Sua Era (BE 2240-2252, 1697-1709 CE)

Karalius Prachao Sua, taip pat žinomas kaip Karalius Tigras arba Khun Luang Sorasak, ypatingai mylėjo Muay Thai. Sykį jis apsirengė paprastais rūbais ir nukeliavo į Tambol Talad-guad rajoną su keturiais karališkaisiais apsauginiais. Ten jis įsirašė į bokso varžytuves. Varžybų organizatorius nepažino Karaliaus, bet žinojo, kad boksininkas atvyko iš Ayutthaya. Jis leido Karaliui kovoti su labai gerais kovotojais iš Wisetchaichano miestelio. Tai buvo Nai Klan Madtai (žudantys kumščiai), Nai Yai Madlek (geležiniai kumščiai) ir Nai Lek Madnak (stiprūs kumščiai). Karalius Tigras laimėjo visas tris kovas. Karalius Prachao Sua taip pat treniravo savo du sūnus, Princą Petch ir Princą Porną, Muay thai, kovos kardais ir imtynių.

Ankstyvuoju Ayutthaya periodu įkurtas Karališkojo Bokso Skyrius. Viena jų atsakomybių buvo jaunų talentingų boksininkų verbavimas kovoms Karaliaus pramogoms. Geriausi boksininkai buvo parinkti iš Karališkųjų Akmens Skaldyklų ir vadinami Thani Lir (išrinktieji sargai). Jie buvo atsakingi už karališkųjų rūmų bei Karaliaus saugumą bet kuriuo metu. Boksininkai turėjo tapti geriausiais bokso meistrais, kurie treniravo karius bei Princus.

Vėlyvuoju Ayutthaya Periodu, po antrojo pralaimėjimo Burmai BE 2310 (1767 CE), verta paminėti vieną boksininkų

Nai Khanomtom

Nai Khanomtom buvo karo belaisvis, paimtas į nelaisvę Burmos karių, kai Ayutthaya buvo antrą kartą užgrobta. BE 2317 (1774 CE), Burmos Karalius, Karalius Angwa, rengė šventę Didžiajai Pagodai Rangoone. Į šventę buvo įtrauktas ir boksas. Geri Tailando boksininkai buvo kviečiami kovoti su Burmos kovotojais. Tų metų kovo 17d, Nai Khanomtom kovojo ir laimėjo prieš 10 Burmos kovotojų be jokių pertraukų tarp kovų. Tai buvo pirmas kartas, kai Muay Thai buvo pademonstruotas rungtyse už Tailando ribų. Už pasiekimus Nai Khanomtom buvo pagerbtas kaip Tėvas ar MuayThay, ar Muay Thai išradėjas, o kovo 17d dabar laikoma Muay Thai diena.

Muay Thai Thonburi Periode

Tonburi periodas tęsėsi BE 2310-2324 (1767-1781 CE). Tai buvo atsistatymo metas po taikos įsigalėjimo Karalystėje. Muay Thai treniruotės buvo pirmiausia vienas-prieš-vieną konfliktų sprendimui karų metu ar tarnaujant kariuomenėje.

Bokso dvikovų organizavimas tuo periodu vykdavo kviečiant dalyvauti kovose kovotojų iš skirtingų treniruočių stovyklų, paprastai iš skirtingų šalies vietų. Kadangi neišliko jokių taisyklių ar nuostatų įrodymų, manoma, kad boksininkai kovojo be jokios oficialios taškų sistemos. Tad kovojama būdavo iki vienas kovotojų nebegalėdavo atsistoti arba pasiduodavo, palikdamas stovintį ringe kaip aiškų laimėtoją.

Kovos vykdavo atvirose erdvėse, dažniausia šventyklų teritorijose. Boksininkai apsivyniodavo rankas bei riešus virvėmis, dėvėjo raištį arba mongkoną ant galvos bei amuletą ar pa-pra-jiat, aprištą aplink dešinę ranką.

Muay Thai Ratanakosin Periode

Pirmoji šio periodo era apima nuo Karaliaus Rama I valdymo pradžios iki Karaliaus Rama IV valdymo (BE 2325-2411, 1782-1868 CE). Šiuo metu Muay Thai buvo laikomas tautiniu kovos menu. Jis buvo būtina kiekvienos šventės dalimi.

Natūralu, jog buvo nuspręsta, kad taisyklės bei nuostatai buvo būtini, ypač dėl raundų trukmės. Buvo sukurtas įdomus laiko matavimo metodas. Kokoso kevale būdavo padaroma skylė ir jis įmetamas į vandenį. Kai kokoso kevalas paskęsdavo, būgnais būdavo skelbiama raundo pabaiga. Nebūdavo jokių raundų skaičiaus ribojimų, tad boksininkai kovodavo iki kažkuris tapdavo aiškiu laimėtoju arba vienas jų pasiduodavo.

Karaliaus Rama I Periodas

Pra Puttha Yord Fa Chula Loke Didysis (BE 2325-2352, 1782-1809 CE)

Pats Karalius Rama I treniravosi kaip boksininkas nuo labai ankstyvo amžiaus. Jis itin domėjosi ir dažnai stebėdavo bokso mačus. BE 2331 (1778 CE), du užsieniečiai, broliai, keliaujantys aplink pasaulį prekiaudami, atvyko į Bangkoką. Jaunesnysis iš jųdviejų pasirodė gana neblogas boksininkas ir gana dažnai laimėdavo bokso mačus keliaudamas per pasaulį. Jis pasakė Pra Ya Pra Klang, kad nori kovoti prieš Tailando boksininkas. Toks pageidavimas buvo perduotas Karaliui Rama I ir po konsultacijų su Pra Raja Wangboworn, Bokso Skyriaus Vyresniuojų, buvo sutartas 50 changų (4000 Bahtų) prizas. Pra Raja Wangboworn parinko gerą boksininką, vardu Muen Han, kovoti su užsieniečiu ringe, įkurtame už Emeral Buddha Šventyklos Didžiuosiuose Rūmuose. Ringas buvo 20 ant 20 metrų kvadratas su registracijos vieta, paruošta netoliese. Kova vyko ne pagal taškus, o iki aiškaus laimėtojo. Prieš kovą Muen Han buvo išteptas vaistažolių tebalais ir mūvėjo amuletus aprištus apie rankas. Į ringą ant pečių jį atnešė draugas.

Kai prasidėjo kova, tapo aišku, kad užsienietis buvo žymiai sunkesnis, aukštesnis ir stipresnis negu Muen Han. Kai užsienietis priartėjo, jis pritaikė imtynių veiksmus, mėgindamas sulaužyti Tailando boksininko kaklą ir raktikaulį. Kaip atsakymą į šiuos veiksmus, Muen Han pasitelkė tiesius spyrius kojomis ir suktukus. Jo kojos buvo labai greitos ir kovotojas pradėjo kontroliuoti kovą. Palaipsniui užsienietis vis labiau pavargo ir atrodė, kad netrukus pralaimės. Tai supratęs jo brolis įšoko į ringą, kad pagelbėtų savo jaunesniam broliui. Dėl tokių veiksmų tarp publikos įsiplieskė riaušės. Buvo sužeista daugybė užsieniečių. Du broliai, atsigavę po traumų ir išsigydę žaizdas, paliko Tailandą.

Karaliaus Rama II Periodas

Karalius Pra Buddha Lert La Napa-Lai (BE 2352-2367, 1809-1824 CE)

Būdamas jaunas, šis Karalius treniravosi tapti boksininku Bang Wa Yai Treniruočių Centre (Wat Rakangkositaram) pas bokso meistrą bei armijos generolą Somdet Prawanarat (Tong You). Būdamas 16, Karalius daugiau sužinojo apie Muay Thai iš bokso skyriaus bei pervadino sportą į Muay Thai iš ankstesniojo Ram Mad Ram Muay.

Karaliaus Rama III periodas

Karalius Pra Nangklao (BE 2367-2394, 1824-1851 CE)

Karalius Rama III mokėsi Muay Thai Bokso Skyriuje. Jo valdymo metu, Tailandiečiai berniukai mėgo kovoti ir mokėsi Muay Thai bei Khun Ying Moe kovų kardais. Khun Ying Moe žinomas dėl to, kad vadovavo daugybės drąsių moterų žygiui nugalėti įsiveržusius Princo Anuwongo iš Vientenne, Laoso, karius, kurie atakavo Korato miestą.

Karaliaus Rama IV Periodas

Karalius Chomklao (BE 2394-2411, 1851-1868 CE)

Būdamas jaunas, Karalius Rama IV mėgdavo boksuotis. Be to, mylėjo kovas kardais bei lazdomis. Dažnai jis boksuodavosi ir rungtyniaudavo kardų bei lazdų kovose įvairiose šventės Emerald Buddha Šventyklos teritorijoje. Tuo metu Tailande daugėjo vakarietiškų sporto šakų bei plito vakarų kultūrą. Tačiau Muay Thai išliko populiaria veikla ir stipriu Tailando kultūros simboliu.

Karaliaus Rama V Periodas

Karalius Chulachomklao (BE 2411-2453, 1868-1910 CE)

Karalius Rama V išmoko Muay Thai iš bokso skyriaus bokso meistro Luang Pola Yotanuyoke. Karalius mėgo Muay Thai ir mėgdavo stebėti bokso mačus. Kartas nuo karto jis užsisakydavo, kad Karališkieji pareigūnai suorganizuotų gerų boksininkų kovas specialiai jam. Tokie turnyrai būdavo pasitelkiami naujokų samdymui Jo Didenybės Karaliaus Karališkųjų Sargų gretoms. Karalius rama V pripažino Muay Thai svarbą. Siekdamas populiarinti susidomėjimą Tailando sportu, Karalius skatindavo rengti Muay Thai turnyrus. Taip pat skatino Muay Luang propagavimą bei karališkųjų bokso centrų vystymą jaunuolių treniruotėms. Muay Luang taip pat organizuodavo bei kontroliuodavo Muay Thai turnyrus. Karališkoji kanceliarija taip pat išsiųsdavo oficialius kvietimus Muay Luang vyresniesiems, kviesdami boksininkus dalyvauti atitinkamuose įvykiuose bei šventėse. Laimėtojai tokiose šventėse būdavo paaukštinami Jo Didenybės Karaliaus į poziciją, vadinamą Muen arba pirmo ranko pareigūnu.

BE 2430 (1887 CE) Karalius Rama V įkūrė Švietimo Skyrių. Muay Thai buvo įtrauktas į fizinio lavinimo programą mokytojų treniravimo mokykloje bei Prachufachomktao Karališkojoje Karo Kadetų Mokykloje. Šis periodas laikomas Muay Thai aukso amžiumi.

Karaliaus Rama VI Periodas

Karalius Mongkhut Klao Cao Yu Hua (BE 2453-2468, 1910-1925 CE)

Šio periodo metu, Tailandas įsitraukė į Pirmąjį Pasaulinį Karą. Tailando armija buvo dislokuota Prancūzijoje, kur jai vadovavo Generolas Praya Dhepasadin. Jis mėgo Muay Thai ir organizuodavo varžytuves Europos karių bei pasauliečių pramogai. Kovos menas susilaukė ypatingai didelio susidomėjimo Europoje.

BE 2464 (1921 AD), po karo, buvo pastatytas pirmasis nuolatinis bokso stadionas futbolo aikštėje Suan Khulab Mokykloje. Jis pavadintas Suan Khulab Bokso Stadionu. Pradžioje žiūrovai sėdėdavo ar stovėdavo aplink ringą. Pats ringas buvo 26 ant 26 metrų kvadratas. Boksininkai apsivyniodavo rankas medvilninėmis virvėmis, dėvėjo galvos raištį arba mongkoną bei amuletą ar pa-pra-jiat, apvyniotą aplink ranką. Būdavo dėvimi šortai su apsauga, o liemuo apjuostas ilgu medžiagos gabalu. Nebuvo dėvimi nei marškinėliai, nei batai. Teisėjas mūvėdavo senovinę Tailandietišką uniformą su karališkais baltais marškiniais ir baltomis kojinėmis.

Viena puiki to meto kova buvo tarp penkiasdešimtmečio Muen Mad Man ir 22 metų aukštaūgio Nai Pong Prabsabod, atkeliavusio iš Korato. Jaunuolis kovojo, siekdamas atkeršyti už savo tėvo mirtį, kuris žuvo kovodamas su Muen Mad Man. Kova vyko Khun Marupongsiripat laidotuvėse. Po dviejų minučių intensyvios kovos, Muen Mad Man buvo Nai Pongo nokautuotas. Žiūrovai susižavėję puolė sveikinti Nai Pongą. Užtruko šiek tiek laiko kol situacija aprimo.

Tokie dalykai aiškiai buvo problema ir buvo suburtas komitetas, kad tokios problemos būtų išspręstos. Galiausia buvo nuspręsta, kad ringas turėtų būti pakeltas į keturių pėdų aukštį virš žemės, padengtas surištais žolės kilimėliais ir apjuostas vieno colio storio virve. Taip pat turėjo būti įrengtos vietos boksininkams ringų kampuose. Teisėjas pradėjo dėvėti pilną uniformą ir taipogi atsirado laiko matuotojas su dviem laikrodžiais. Raundams ženklinti būdavo naudojamas būgnas, o mačo trukmė nustatyta 11 raundų po tris minutes. Boksininkai turėdavo išsiskirti paliepus teisėjui ir taip pat uždrausta kąsti priešininkui ar atakuoti, kai šis krenta. Boksininkai turėjo užimti vietas neutraliuose kampuose, kai jų priešininkas gulėdavo ant dangos. Kovos metu skambėdavo muzika, grojama Muen Samak Siangprachit orkestro.

Karaliaus Rama VII Periodas

Karalius Pok Klaochao Yu Hua (BE 2468-2477, 1925-1934 CE)

Generolas Dhepasadin pastatė bokso stadioną Tachange ir pavadino jį Lak Muang (greta dabartinio Valstybinio Teatro). Ringo virvė buvo storesnė ir tampresnė be erdvės apsaugoti boksininkams. Reguliariai būdavo organizuojamos varžytuvės.

BE 2472 (1929 CE), laikantis valdžios įsakymo, visi boksininkai turėjo dėvėti bokso pirštines. Bokso pirštinės pirmąsyk Tailande buvo pademonstruotos boksininko iš Filipinų, kuris atkeliavo į Tailandą, į tarptautinį bokso mačą.

Prieš įvedant bokso pirštinių reikalavimą, nutiko tragiškas įvykis, pasibaigęs mirtimi, kai Nai Pae Liangprasert iš Ta Sao, Uttaradit provincijos, nužudė Nai Jia Kakamen bokso mače, kuris buvo kovojamas Kad-Chuck stiliumi ir boksininkų rankos buvo apvyniotos medvilninėmis virvėmis.

BE 2472 (1929 CE) lapkritį Chao Khun Katatorabodee pirmas organizavo bokso mačą drauge su kitomis šventėmis Lumpini pramogų parke. Jis parinko vien gerus boksininkus kovoms kiekvieną šeštadienį. Būdamas išsilavinęs ir pasaulietiškas žmogus, jis pastatė tarptautinius standartus atitinkantį bokso ringą su trimis virvėmis ir brezentine danga. Buvo raudoni ir mėlyni kampai, du teisėjai išorėje bei vienas teisėjas ringe. Čia pirmą sykį paženklinti raundą buvo naudojamas varpelis.

Paminėti naujuosius metus, tais metais buvo suplanuotas mačas tarp Samarn Dilokwilas ir Det Poopinyae bei specialus mačas tarp Nai Air Muangdee ir Nai Suwan Niwasawat. Nai Air Muangdee buvo pirmasis boksininkas, naudojęs metalinę apsaugą. Nuo šio mačio tai tapo įprastine praktika.

Karaliaus Rama VIII Periodas

Karalius Ananddhamahidol (BE 2477-2489, 1934-1946 CE)

Tarp BE 2478-2484 (1935-1941 CE), turtingas ir gerai žinomas žmogus pastatė bokso stadioną Chao Chate žemėje. Jis pavadintas Chao Chate Bokso Stadionu. Šiuo metu tai yra Rezervinių Pareigūnų Treniravimo Skyrius. Stadionas buvo išlaikomas kariuomenės ir labai gerai vertėsi. Dalis įplaukų būdavo dovanojama kariuomenės veiksmų palaikymui. Po kelių metų prasidėjo Antrasis Pasaulinis karas. Tuo metu bokso stadionas buvo uždarytas. Į Tailandą atvyko Japonų kariai BE 2484 (1941 CE) gruodį.

Nuo BE 2485-2487 (1942-1944 CE), vis dar vykstant karui, bokso turnyrai būdavo organizuojami kino teatruose dienos metu. Patanakarn, Ta Parchan ir Wongwian Yai buvo bokso stadionai, kur vykdavo bokso mačai.

BE 2488 (1945 CE) gruodžio 23d, buvo oficialiai atidarytas Ratchadamnern bokso stadionas. Pramote Puengsoonthorn tapo jo direktoriumi, Praya Chindharak – administratoriumi. Turnyrai būdavo organizuojami kiekvieną sekmadienį 16-19h. Galiojo Fizinio Lavinimo Skyriaus taisyklės. Mačai susidėdavo iš trijų penkių minučių raundų su dviejų minučių pertraukomis tarp raundų. Po kelių metų buvo įvesti tarptautiniai svorio matai ir kiekvienai svorio klasei priskirti tarptautiniai pavadinimai, tokie kaip flyweight, bandamweight ir t.t. Mačai būdavo organizuojami, siekiant išrinkti čempioną kiekvienai svorio klasei pagal tarptautines taisykles. Priimta daugybė taisyklių, reguliuojančių Muay Thai. Dabar uždrausta smūgiuoti į varžovui į lytinius organus, kadangi tokia atakos forma buvo liūdnai pagarsėjusi ir laikoma žeminanti Tailando boksą.

Muay Thai išlieka tautine meno forma ir manoma, kad išlaikant tradicijas ir perduodant jas iš kartos į kartą, šis kovos menas liks vertingu Tailando tautos turtu.

Parengta pagal knygą Muay Thai – The Art of Fighting

Kita dalis – Muay Thai tradicijos ir ritualai

Atnaujinta 2014 lapkričio 03, Pirmadienis. 14:30

Komentuoti

Perspėjame, jog už komentarų turinį atsako komentatoriai įstatymuose numatyta tvarka.


Apsaugos kodas
Atnaujinti

Naujausi komentarai

Populiariausia per mėnesį

Draugai

smauglys jb dubuklis jb
asia jb produktaisportui jb
dojo jb plungesriteris jb
budora jb boksopasaulis jb
pantera jb grappling jb
   

Hostingas Serveriai.lt

Atsiųsk naujieną!