FightClub.lt - Bokso rūšys

Bokso rūšys (3)

marcianowalcott

Viename iš rusų tinklapių perskaičiau straipsnį apie bene seniausio kovos meno - bokso rūšis, arba geriau sakyti porūšius. Jūsų dėmesiui vertimas.

Vienų duomenimis boksui jau 3, ar net 4 tūkstančiai metų ir tada atletai grumdavosi be pirštinių. Kiti šaltiniai teigia, kad boksas, toks kokį mes matome šiandien, atsirado 16 - ame amžiuje. Suprantama ir tada buvo čempionai, apie kuriuos mes, deja, beveik nieko nežinome.


19 amžiaus pabaigoje iš visų sporto šakų, kurios buvo kultivuojamos Anglijoje, boksas tapo bene geriausiai apmokama ir ja užsiiminėjantys sportininkai turėdavo galimybę trumpiausiu keliu pasiekti šlovę ir tapti turtingais. Kiek vėliau bokso vystymosi centras persikėlė į JAV. Tą įtakojo sparčiai besivystanti Amerikos ekonomika ir savaime suprantama į šią šalį iš viso pasaulio plūstantys emigrantai. 1880 metais įkurta Mėgėjų Bokso Asociacija (ABA), o 1881 metais imta rengti pirmuosius mėgėjiško bokso čempionatus. Ir šią dieną mėgėjų boksą kontroliuoja ABA perėmėja - AIBA, įkurta 1946 metais ir turinti centrinį ofisą Londone.

Na o dabar apie vadinamuosius bokso porūšius.

1. Profesionalus boksas.

Praėjusio amžiaus 60-ųjų metų pabaigoje atsirado kelios profesionalaus bokso organizacijos. Dabar jų yra galybė, tačiau išskirti reiktų keturias - WBC, WBA, IBF ir WBO. Kuri jų stipresnė sunku pasakyti, nes dažnai vienos svorio kategorijos čempionas yra stipresnis už kitos organizacijos to pačio svorio čempioną, o suvienijančios diržus dvikovos vyksta gana retai.

2. Olimpinis, arba mėgėjų boksas.

Nuo 20 amžiaus pradžios labai pasikeitė. Tai ir raundų skaičius ir jų trukmė, kompiuterinė skaičiavimo sistemą, šalmai, nesusipaudžiančios į kumštį pirštinės ir panašiai. Vienu metu mėgėjų boksas tapo toks nebepatrauklus, kad neužpildydavo salių net pasaulio čempionato finaluose. Paskutiniu metu mėgėjų boksas ima atgauti prarastas pozicijas, bet iki 70-ųjų, 80 jų praėjusio amžiaus "auksinių" metų jam dar toli.

3. Pasaulinė bokso Serija (WSB).

Įkurta visai neseniai, po Pekino Olimpiados. Be didelių ginčų galima pasakyti, kad tai patrauklesnis bokso porūšis. WSB taisykles pasiūlė IBF. Kovos vyksta be šalmų, marškinėlių ir svorio kategorijų tik penkios. Tiesa pirštinės pusiau mėgėjiškos, pusiau profesionalios. Dalyvaujant WSB turnyruose jau galima patekti ir į Olimpines žaidynes. Kaip ir visos naujovės, ši ne išimtis savo intrigomis ir sunkumais. Sunku pasakyti kas iš tiesų vyksta, tačiau nemažai komandų jau atsisakė dalyvavimo WSB čempionatuose. Teisybės dėlei reikia paminėti, kad didžioji dauguma čia jaučiasi puikiai ir nesiskundžia materialine gerove.

4. Išgyvenimo kovos, arba Tough Fight.

Dvikova vyksta vieną, 12 minučių trukmės, raundą. Kaunamasi su profesionalaus bokso ekipiruote. Svorio kategorijų irgi tik penkios. Ši naujiena neseniai atsirado Rusijoje ir po truputį įgauna nemažą populiarumą.

5. Šachboksas.

10 metų atgal netikėtai atsirado šis bokso porūšis. Imta rengti reguliarius Europos čempionatus. Priminsiu, kad pagal taisykles sportininkai po raundą žaidžia šachmatais ir boksuojasi. Dvikovos trukmė 11 raundų. 6 raundus po 4 minutes žaidžiama šachmatais, 5 raundus po 2 minutes boksuojamasi.
Nugalėtoju skelbiamas sportininkas, įveikę savo oponentą vienoje iš disciplinų: sugebėjęs matu užbaigti šachmatų partiją, nokautavęs, ar laimėjęs taškais besiboksuojant (jei šachmatų partija pasibaigė lygiosiomis). Lygiųjų čia nebūna. Jei šachmatų partija nesibaigė kurio nors varžovo pergale ir bokso kova, teisėjams nusprendus, baigėsi lygiosiomis, nugalėtoju skelbiamas sportininkas, žaidęs juodomis figūromis.

Suprantama yra ir daugiau bokso turnyrų su savomis taisyklėmis. Sunku pasakyti ar tai blogai, tačiau reikia pripažinti, kad senasis kovos menas įgauna naujas formas. Ir situacija bokse gerėja. Jis tampa vėl dinamiškesniu, raundų trukmė ilgėja ir tai reiškia, jog kovotojai įdeda daugiau pastangų ir fizinio darbo, norėdami pasiekti pergalę.

Andrejus Škalikovas.

 

P.S. Straipsnelis gavosi gal ir nepilnai užbaigtas, bet gerbiamas jo autorius ėmėsi daugiau bokso analizės Rusijoje, o mūsų šaliai tas neaktualu. Jei kas turite kokių papildymų, ar norite išreikšti savo nuomonę, nesikuklinkite. Komentuokite čia, arba kurkite temą forume.

 

Atnaujinta 2012 kovo 30, Penktadienis. 15:49

Komentarai   

-1 #3 Calista, 2012-07-22 21:42
kubudi,ar lietuviu kalbos gramatika kada mokeisi?
Cituoti
+2 #2 boks 2012-04-01 19:20
Po šių metų Olimpiados keičiasi mėgėjų bokso taisyklės. Nebebus šalmų – tai pagrindinis momentas! Yra ir daugiau pakeitimų, bet kas norės, tas susiras.
Cituoti
0 #1 kubudis 2012-04-01 18:25
megeju boxas tikrai tapo gryna pornografija , nelabai suvokiu kam tokie dalykai kaip tos pirstines kur normalei neina kumsio suspaust , salmai ... suprantu vaikam ar jaunimui bet suaugusiem .. ir kazkokia nesamonyngi tasku skaiciavimai , butu normalei kaip normaliam boxe palike ,db gaunas laimi tas kad daugiau kartu pilva ar galva paliecia .ir dar manau nesamone ta kad debiutave pro ringe negalima kovoti megejose , kodel pvz k-1 , muay thai ir kitur gali kovoti ten ir ten ,ir megeju chempionatose tikrai gali pamatyti geru pro kovotju ,o boxe gaunas kad olimpinis -megeju boxas tik pradinis boxininko etapas nors manau ne vienas garsus kovotojas noretu parvesti savo salei medali .
Cituoti

Komentuoti

Perspėjame, jog už komentarų turinį atsako komentatoriai įstatymuose numatyta tvarka.


Apsaugos kodas
Atnaujinti

Naujausi komentarai

Populiariausia per mėnesį

Draugai

smauglys jb dubuklis jb
asia jb produktaisportui jb
dojo jb plungesriteris jb
budora jb boksopasaulis jb
pantera jb grappling jb
   

Hostingas Serveriai.lt

Atsiųsk naujieną!