FightClub.lt - Eskrimos Dvasia

Eskrimos Dvasia Komentuoti

{xtypo_dropcap}N{/xtypo_dropcap}orint  suprasti eskrimą, jos DVASIĄ, teisingai įvertinti techniką ir tradicijas, reikia žinoti, kokiom sąlygom gimė, augo mokyklos ir tradicijos. Nežinant ištakų lengva nukrypti. Juk tiek daug pagundų… Sportas, komercija, mistika.

Moro tauta

Moro tauta sudaryta iš 13 genčių, kurių didžiausios Maguindanao, Maranao ir Tosug. Dauguma moriečių išpažįsta islamo tikėjimą. Tauta įsikūrusi Mindanao salų grupėje, kuris tęsiasi nuo Sulu archipelago iki pietvakarinės Filipinų dalies. Moro tauta šį regioną laiko savu nuo XIII a. Būtent jie 1521m. susirėmė su Ferdinando Magelano ekspedicija. Magelanas žuvo kovodamas su Makten salos musulmonais, o jo atrastas salas kolonizavo ispanai. Pastarieji ko gero nustebo, sužinoję, kad salose gyvena tautos, savo religija ir karingumu panašios į amžinus ispanų priešus Maurus. Dėl tos priežasties ir šios gentys gavo panašų – Moro vardą. Pastovūs karo veiksmai tarp ispanų ir moro truko trys su puse amžiaus, iki 1898 m.


Nuo 19 a. pabaigos salynas tapo priklausomas nuo JAV. Tuo laikotarpiu Moro kontroliavo daugumą Sulu salų ir didžiąją Mindanao salos dalį. 1946 m. Filipinai gavo nepriklausomybę, tačiau taika truko neilgai. Dėl įvairių ekonominių, etninių ir religinių problemų 1972 m. Mindanao saloje kilo tikras partizaninis karas tarp ekstremistinių grupuočių ir vyriausybinės kariuomenės. Šis karas pasibaigė tik 1996 m., nusinešęs daugiau kaip 120 tūkst. gyvybių.

Ir dabar gyvenimo šiame regione nepavadinsi ramiu. Tai viena iš nedaugelio vietų pasaulyje, kur XX a. pabaigoje nuo šaltojo ginklo panaudojimo etninių ir kitokių konfliktų metu kiekvieneriais metais žūdavo daugiau žmonių nei auto avarijose.

Pastovūs karai ir nesantaika su katalikais, kurių dauguma Filipinuose, suformavo profesionalių karių sluoksnį tarp  moro, kurie savo amatu pasirinko karą ir tik karą. Paskutiniame XIX a. ketvirtyje moro karių tarpe atsirado „savotiški” kariai-mirtininkai (mag-sabil), ispanai juos  pavadino JURAMENTADO. Po trumpų pamaldų toks karys valydavo savo kris ar barong, stipriai subintuodavo galūnes, kad sumažintų kraujavimą, ir puldavo į katalikų minią, stengdamasis nužudyti ar sužaloti kuo daugiau žmonių. Kapodavo tol, kol jo paties nenužudydavo.

Yra pasakojimas, kaip 11 mag-sabil užpuolė ispanų garnizoną Tianggi. Juramentado puolė ginkluotus karius, nekreipdami dėmesio į kulkų krušą, kuria juos apipylė ispanai. Jie kapojo kardais net pakelti ant durtuvų. Po kovos ispanai neteko 15 karių ir apie 2 dešimtys buvo sužeistų. Sustabdyti Juramentados judėjimą pavyko tik amerikiečiams. Tiksliau, jų naujiems 45 kalibro koltams, kurie pakeitė 38 kalibro revolverius (45 kalibras turi stabdymo efektą). Nors ispanų fechtavimosi mokykla buvo garsi visoje Europoje, bet moro nenusileido jiems fechtavimosi mene. Moro įgijo pietryčių Azijos fechtavimosi meistrų vardą.

1913 m. JAV kariuomenės brigados generolas Persing rašė: „Moro kario niekada negalima nustebinti ar išgąsdinti jėgos pranašumu. Jei jis nusprendži kovoti, tai priešininkų skaičius jo visai nejaudina.”

Juego todo

Jei kas ir gali atsverti visas mirtis ir sužalojimus, kuriuos gavo eskremadores kovose, tai tik efektyvios kovinės sistemos sukūrimas. Kol Mindanao moro kariavo su JAV kariuomene, daugumoje salų buvo taika. Cebu eskremadores kovojo tarpusavyje, kad išsaugotų kovos įgūdžius. Tai buvo geriausias laikas tiems, kurie skelbėsi eskrimos ekspertais.

Tokie susirėmimai vadinosi JUEGO TODO – žaidžiu viską. JUEGO TODO - kovos be apribojimų. Kovos metu buvo draudžiama naudotis apsaugomis. Tik lazda ir meistriškumas saugojo kovotoją. Besivaržantys eskrimos klubai statydavo savo kovotojus vienas prieš vieną... Sužalojimai ar vieno iš dalyvių mirtis nebuvo retenybė.

Žinomi juego todo dalyviai buvo Jose Diaz Caballero (de campo įkūrėjas), Anciong Bacon, dalyvavęs daugiau kaip 20 kovų (balintawak arnis įkūrėjas), Angel Cabales (serrada escrima) ir daug kitų eskremadores. Be savo ginklo eskremadores dar saugojo ORASCION - krikščioniški užkalbėjimai. Daug eskremadores tatuiravosi tokius užkalbėjimus ant savo kūno. Buvo mokytojų, kurie ieškojo laimės ir emigravo į užsienį, Havajus ar žemyną, bet ir čia nesiliovė kovos ir iššūkiai...

Pasak stebėjusių kovas iki mirties, kovos  trukdavo vos 30 sekundžių. Tiek laiko pakanka,kad paaiškėtų laimėtojas. Net dabar dar pasitaiko kovų be apribojimų. Aišku, daug rečiau nei 20 amžiaus pradžioje, bet...

"Kriminalas"

Eskrima naudojosi ne tik kariai ar paprasti gyventojai. Visokio plauko nusikaltėliai ir valkatos sėkmingai naudojo eskrimą savo tikslams. Pvz.: Balintawak arnis atskilo nuo Doce Pares klubo. Anciong Bacon prie turėtų technikų pridėjo gatvės kovos elementų. Angel Cabales gyveno ir dirbo uosto dokuose netoli Manilos. Uosto dokai nėra pati ramiausia vieta. Iš “kriminalo” į eskrima atėjo netikėto užpuolimo būdai. Taip pat specifinė peilio naudojimo technika. Daug įdomių kovos be ginklo technikų.

Aišku, “kriminalinio” eskrimos stiliaus nebuvo sukurta, bet pamiršti šią patirtį yra neprotinga.


 Atsiliepimai forume

Atnaujinta 2011 rugsėjo 10, Šeštadienis. 20:38
Daugiau šioje kategorijoje: Konten sukūrimo istorija »

Komentuoti

Perspėjame, jog už komentarų turinį atsako komentatoriai įstatymuose numatyta tvarka.


Apsaugos kodas
Atnaujinti

Naujausi komentarai

Populiariausia per mėnesį

Draugai

smauglys jb dubuklis jb
asia jb produktaisportui jb
dojo jb plungesriteris jb
budora jb boksopasaulis jb
pantera jb grappling jb
   

Hostingas Serveriai.lt

Atsiųsk naujieną!