FightClub.lt - Kubos bokso mokykla. III dalis

Kubos bokso mokykla. III dalis Komentuoti

Tęsiame straipsnių ciklą apie Kubos bokso mokyklos istoriją. Jūsų dėmesiui trečioji dalis iš penkių.

Pirmoji dalis – http://fightclub.lt/stiliai-ir-mokyklos/item/17268-kubos-bokso-mokykla-i-dalis

Antroji dalis – http://fightclub.lt/stiliai-ir-mokyklos/item/17267-kubos-bokso-mokykla-ii-dalis

fidel_che.jpgRevoliucija

Kubos politinė sistema XX amžiaus pradžioje buvo gan sudėtinga. Dažnai keitėsi politinės sistemos, prezidentai, ne kartą vyko perversmai. Kai 1952 metais valdžią užgrobė diktatorius Fulgencio Batista, Kuboje kilo pasipriešinimo bangos. Jaunas teisininkas Fidelis Kastro vadovaudamas opozicinėms jėgoms pradėjo organizuoti perversmą, tačiau 1953 metais po nepavykusios karinės atakos buvo suimtas ir įkalintas.


Vėliau pritaikius amnestiją išleistas iš kalėjimo, Fidelis Kastro keletą metų su bendražygiais revoliucionieriais slapstydamasis kalnuose telkė jėgas, bandė perimti valdžią, vis puldinėdamas Batistos vadovaujamą armiją. Šalyje greitai kilo suirutė. 1959 metais Batista nebeturėdamas palaikymo, pabėgo iš šalies, o revoliucionieriai su Kastro priešakyje parėmė valdžią, pradėjo žudyti ir įkalinti politinius oponentus. Tuo metu Kubą paliko šimtai tūkstančių gyventojų, kuriems tokie radikalūs metodai nebuvo priimtini.

Netrukus Kuba buvo paskelbta socialistine valstybe, 1962 metais įkurta Kubos komunistų partija. Fidelis Kastro aktyviai vykdė naujas reformas, nacionalizavo privatų verslą ir pramonę. Netrukus Kuba, kaip ir Sovietų Sąjunga, nuo kapitalistinio pasaulio atsiskyrė „geležine uždanga“. Ypač Fidelis Kastro nemėgo JAV, todėl su šia šalimi buvo nutraukti visi ryšiai.

Visi šitie pasikeitimai stipriai palietė ir Kubos sportą, be jokios abejonės ir boksą. Fidelis Kastro šalyje uždraudė rengti profesionalų varžybas bei sportininkams dalyvauti jose užsienyje. Paskutinė kova dėl Kubos profesionalų bokso čempiono titulo vyko 1961 metais, o jau sekančiais metais profesionalus sportas buvo uždraustas naujosios šalies konstitucijos. Prasidėjo ideologinio sporto era...

Nemaža dalis profesionalų boksininkų po revoliucijos pasitraukė iš Kubos. Vieni persikėlė į JAV, kiti į Meksiką, nes būtent šiose valstybėse profesionalų bokso lygis buvo aukščiausias ir buvo tinkamiausios sąlygos tęsti profesionalų karjeras. Tarp pasitraukusiųjų būtų galima paminėti Chose Eindželą Napolesą „Mantekilą“ bei Ultiminio Ramosą Zakueirą „Sugar“, kurie vėliau tapo pasaulio profesionalų bokso čempionais.

Kol išeiviai darė karjeras profesionalų ringuose, komunistinėje Kuboje prasidėjo naujas etapas – mėgėjiško bokso vystymasis. Sunku pasakyti, koks būtų buvęs Kubos boksas šiandien, jei ne vienas žmogus, revoliucionierius, artimas Fidelio Kastro draugas. Žmogus, kuris pelnytai vadinamas Kubos bokso tėvu...

sagarra.jpgKubos bokso tėvas

Nors į Kubą boksą atnešė Džonas Budiničius, tačiau ne jam lemta vadintis Kubos bokso tėvu. Alsidesas Sagara Karo – tai žymiausias visų laikų Kubos bokso treneris, 36 metus vadovavęs nacionalinei šalies rinktinei, vienas įtakingiausių žmonių Kuboje, oficialiai vadinamas Kubos bokso tėvu. Visi bent kiek garsesni praėjusio šimtmečio Kubos boksininkai mėgėjai yra buvę jo auklėtiniai! Tai žmogus, kurį bokso specialistai laiko pačiu geriausiu bokso treneriu mėgėjų bokso istorijoje. Tai  pats tituluočiausias treneris visoje bokso istorijoje, su savo auklėtiniais laimėjęs net 46 olimpinius medalius. Trumpai pažvelkime į jo biografiją.

Alsidesas Sagara gimė 1936 metais Santjago de Kuba mieste vargingoje šeimoje. Gan anksti susidomėjo boksu, dar būdamas mažas berniukas jis pradėjo vaikščioti į gimnazijos sporto salę, kur vykdavo bokso treniruotės. Augdamas jis vis labiau pasinėrė į bokso pasaulį, nekreipdamas dėmesio į jokius iškylančius sunkumus, vargingą gyvenimą.

Tačiau jaunajam Alsidesui buvo diagnozuota astma ir jis nusprendė mesti boksą. Nustojus vaikščioti į treniruotes, jį sutikęs treneris paklausė, kodėl nebevaikšto į treniruotes. Išgirdęs, jog tai dėl astmos, treneris atsakė: „Jei tu tikrai rimtai užsiiminėsi boksu, astma tave paliks“. Tai išgirdęs Sagara vėl ėmė treniruotis nebekreipdamas dėmesio į ligą. Nuo to laiko nuolat besiskundžiantiems savo sveikata, Sagara mėgsta kartoti – „rimtai užsiiminėkite boksu ir jokių problemų neturėsite“. Ši frazė puikiai tinka šiuolaikiniam jaunimui, kurie daugiau laiko praleidžia prie kompiuterio, nei realiame gyvenime ir skundžiasi laiko stoka, bei įvairiais kūno skausmais. Sagara viename interviu yra sakęs: „Aš daug geriau nei dauguma žinau, kokios išsunkiančios ir sunkios būna bokso treniruotės. Bet būtent tokio žiauraus ritmo dėka, organizmą pereina į kovinį režimą ir padidina atsparumą infekcijoms. Taigi –  pirmyn!“

Kaip boksininkas, varžybinę karjerą Sagara karjerą pradėjo 1951 metais ir ji sekėsi puikiai. Iš 120-ies kovų jis pralaimėjo vos kelias. Tačiau karjera truko neilgai – iki 1956 metų. 20-metis Sagara, būdamas talentingu boksininku, turėjo rinktis – eiti į profesionalus, ar baigti mėgėjų karjerą, nes toliau gimtojoje Kuboje jam nebuvo kur tobulėti. Jis pasirinko pastarąjį variantą. Kaip vėliau teigė, jis pasirinko teisingai, nes anot jo „profesionalų boksininko karjera trunka trumpai ir atneša daug problemų ateityje“. Kita vertus, rinktis profesionalo kelią neleido ir būsimoji nuotaka, iškėlusi ultimatumą „arba aš, arba boksas“.

Nedaug trūko, jog tuomet Sagara ir būtų atitrūkęs nuo bokso, jei ne trenerio pasiūlymas tapti jo asistentu. Sagara sutiko ir pradėjo dirbti su jaunaisiais boksininkais. Tuo pat metu jis baigė Manuelio Fajardo fizinio lavinimo institutą, gavo pedagogikos bakalauro laipsnį.

Vėliau, Kuboje prasidėjus revoliucijai, Sagara pirmai progai pasitaikius įstojo į revoliucionierių gretas: „Aš buvau jau subrendęs vyras ir supratau, kas vyksta mano gimtojoje žemėje. Skurdas, neteisybė ir represijos privedė mūsų tautą prie nevilties, o šalį prie griuvimo ir sunykimo. Laimei atsirado žmonės, kurie sugebėjo sutelkti progresyvias jėgas. Broliai Kastro, Če ir jų draugai atliko didingą darbą ir pakeitė istoriją. Pirmai galimybei pasitaikius mes prisijungėme prie sukilėlių ir netgi dalyvavome kariniuose veiksmuose. Aš džiaugiuosi, jog viskas įvyko būtent taip. Revoliucija atvėrė kelią Kubai į šviesų rytojų“.

Po revoliucijos, kaip bendražygis, būdamas geruose santykiuose su Fideliu Kastro, Sagara tapo įtakingu sporto pasaulio veikėju.

sagarra2.jpgSovietinio bokso įtaka

Po revoliucijos Sagara išvyko tęsti mokslų į Sovietų Sąjungą. Čia Kijevo fizinio lavinimo institute gavo pedagoginių mokslų kandidato laipsnį (1992 metais apsigynė ir mokslų daktaro), tobulinosi Maskvoje. Būtent šis laikotarpis Sagaros gyvenime buvo ypatingas. Čia jis susipažino su sovietiniu boksu, kuris  5-7-ąjame dešimtmetyje buvo vienas lyderių mėgėjų pasaulyje. TSRS rinktinė į tarptautines varžybas galėdavo siųsti antruosius ar net trečiuosius numerius ir jie pretenduodavo į prizines vietas praktiškai kiekvienoje svorio kategorijoje.

Sagara ėmėsi studijuoti boksą pas garsiausius tuometinius sovietinius trenerius ir specialistus. Ypatingą vietą tarp jo mokytojų užima rusų bokso ekspertas, profesorius, pedagoginių mokslų daktaras Konstantinas Gradopolovas, pas kurį, beje, savo laiku treniravosi ir Lietuvos legenda Algirdas Šocikas. 1936-1966 metais Gradopolovas buvo Rusijos valstybinio fizinio lavinimo universiteto bokso katedros vedėjas, parašė virš 70 mokslinių darbų apie bokso teoriją bei metodiką. Bendravimas su šiuo neeiliniu specialistu jaunajam Sagarai buvo neįkainojamas, būtent iš šio žmogaus jis pasisėmė visą bagažą teorijos ir žinių, ką vėliau taikė savo treniruotėse. Sagara yra sakęs: „Aš dažnai atsiverčiu senus konspektus iš to laikotarpio ir vis randu kažko šiuolaikiško ir originalaus...“

Grįžęs į gimtinę, 1964 metais Sagara pradėjo vadovauti Kubos nacionalinei bokso rinktinei. Siekdamas pakelti bendrą Kubos specialistų lygį, jis subūrė kolektyvą, kurį sudarė treneriai iš visos šalies. Dirbdami kartu su Sagara, jie galėjo tobulinti savo žinias. Buvo bendradarbiaujama su kitų šalių specialistais, siekiant perimti jų didesnę patirtį. Sagara bendradarbiavo su Bulgarijos, Vokietijos, Rumunijos bei kitų šalių bokso specialistais, tačiau didžiausią įtaką padarė Sovietų Sąjungos mokykla.

Sagaros iniciatyva ir Sovietų Sąjungos partkomo solidarumo dėka, į Kubą dirbti su nacionaline rinktine buvo komandiruojami geriausi TSRS bokso treneriai. Čia dirbo tokie specialistai, kaip Eugenijus Ogurenkovas, Viktoras Bistrovas, Leonidas Sokolovas, Vasilijus Romanovas. Tačiau didžiausią įtaką Kubos bokso mokyklos raidai padarė Andrejus Červonenka. Šis bokso treneris su Kubos rinktine dirbo trejus metus (1969-1972), o Sagara buvo jo asistentas. Jųdviejų tandemas ir atvedė Kubą prie pirmojo aukso medalio Olimpinėse žaidynėse. Beje, būtent Červonenko ir buvo buvo tas žmogus, kuris parengė geriausią visų laikų olimpinį boksininką Teofilą Stivensoną pirmajam jo olimpiniam auksui.

Kubiečiai mokėsi milžiniškais tempais. Praėjo vos keletas metų ir tarptautinėse varžybose Kuba užgožė Sovietų Sąjungos, JAV bei kitų valstybių boksininkus. Tai įtakojo ne tik sovietinės bokso metodikos, bet ir Sagaros mokymo metodai, kurie formavo naują Kubos bokso mokyklą.

Svarbiausia – disciplina!

Būdamas geruose santykiuose su Fideliu Kastro, Sagara buvo labai įtakinga asmenybė valstybiniu mastu. 7-o dešimtmečio pradžioje įkūręs mėgėjiško bokso asociaciją, jis užsuko didžiulę sistemą, kurios dėka bokso masiškumas pasiekė neįsivaizduojamą lygį – visi šalies berniukai (net 3-5 metų amžiaus) privalėjo treniruotis boksą! Įdomus faktas – pirmaisiais metais jie treniravosi išskirtinai gynybą! Tai netruko duoti rezultatus – Kuboje atsirado begalė perspektyvaus jaunimo, iš kurių buvo galima atsirinkti talentus tolimesniam darbui. Į šia „bokso revoliuciją“ buvo įtraukta įvairių sričių specialistų, į pagalbą buvo pasikviesti fizioterapeutai, psichologai, gydytojai, mokslininkai, sociologai. Visa ši sistema padėjo labai stiprų pamatą naujajai Kubos bokso mokyklai, o esant tokiai atrankos sistemai, Sagara galėjo nebesirūpinti, iš kur nuolatos gauti talentingo jaunimo, turinčio gerą bazinį pasirengimą.

Sagara buvo itin griežtas treneris, jo disciplina tapo legendine. Jis kontroliavo kiekvieną savo auklėtinių žingsnį tiek salėje, tiek už jos ribų, treniruotėse versdavo dirbti iki galimybių ribos. Viename interviu Sagara teigė, jog iš visų boksininkų savybių jis labiausiai vertina geležinę valią, norą dirbti iki sąmonės netekimo ir siekimą būti pirmam. Kaip prisimena vienas mokinių: „Sagara įvedė tokią discipliną, kuri labiau panėšėjo į ekstremalizmą. Jis pats nebijojo nieko, nes jam už nugaros stovėjo valstybė“. Tačiau net ir tai jaunuolių neatbaidė, konkurencija patekti pas Sagarą buvo tiesiog milžiniška, nes visi puikiai suprato, jog tokio mokymo, kokį gali duoti greitai išgarsėjęs treneris, niekur kitur Kuboje negaus.

Nepaisant Sagaros griežtumo, jis nebuvo beširdis tironas. Treneris savo auklėtinius vadino vaikais ir už juos galvą guldė. Kai 1999 metais pasaulio čempionate teisėjai atvirai pradėjo nuteisėjauti kubiečius, paskutinę čempionato dieną Sagara nuėmė komandą nuo tolimesnių varžybų ir išvyko į Kubą. „Tai buvo ne prastas teisėjavimas, o kvailų mafijozų suokalbis. Mes padavėme protestą, o kai iš mūsų pasijuokė, aš išvedžiau savo komandą. Aš niekam neleisiu taip elgtis su savo vaikinais“, – pasipiktinęs buvo Sagara. Sugrįžus į Kubą juos pasitiko pats Fidelis Kastro. Prie lėktuvo trapo apkabinęs Sagarą, Fidelis pareiškė, jog jis pasielgė teisingai.

Dirbdamas kartu su sovietiniais bei kitų valstybių specialistais, ypatingai su rusu A. Červonenka, Sagara daug dėmesio skyrė ne tik treniravimui, bet ir savęs tobulinimui, analizuodamas ir bandydamas perimti žinias iš labiau patyrusių specialistų. Jis buvo itin kruopštus mokytojas ir mokinys, puikiai perėmęs žinias iš kitų bokso trenerių ir dar geriau jas atidavęs sportininkams.

***

Straipsnio tęsinys – http://fightclub.lt/stiliai-ir-mokyklos/item/17265-kubos-bokso-mokykla-iv-dalis

Atnaujinta 2012 gegužės 17, Ketvirtadienis. 23:02

Komentuoti

Perspėjame, jog už komentarų turinį atsako komentatoriai įstatymuose numatyta tvarka.


Apsaugos kodas
Atnaujinti

Naujausi komentarai

Populiariausia per mėnesį

Draugai

smauglys jb dubuklis jb
asia jb produktaisportui jb
dojo jb plungesriteris jb
budora jb boksopasaulis jb
pantera jb grappling jb
   

Hostingas Serveriai.lt

Atsiųsk naujieną!