FightClub.lt - Kubos bokso mokykla. IV dalis

Kubos bokso mokykla. IV dalis Komentuoti

Tęsiame straipsnių ciklą apie Kubos bokso istoriją. Jūsų dėmesiui priešpaskutinė, ketvirtoji, dalis.

Pirmoji dalis – http://fightclub.lt/stiliai-ir-mokyklos/item/17268-kubos-bokso-mokykla-i-dalis

Antroji dalis – http://fightclub.lt/stiliai-ir-mokyklos/item/17267-kubos-bokso-mokykla-ii-dalis

Antroji dalis – http://fightclub.lt/stiliai-ir-mokyklos/item/17266-kubos-bokso-mokykla-iii-dalis

Kuba olimpo viršūnėje

emilio_correa.jpg„Bokso revoliucijos“ Kuboje dėka netruko pasirodyti pirmieji darbo vaisiai. Jau 1968 metais Mechiko Olimpiadoje kubiečiai iškovojo 2 sidabro medalius. Tačiau tikrasis perversmas įvyko kiek vėliau. 1971 metais Pan-Amerikos žaidynėse Kubos boksininkai iškovojo 4 aukso ir 3 bronzos medalius, o sekančiais metais Miuncheno Olimpiadoje iškovoję 3 aukso, 1 sidabro ir 1 bronzos medalį, komandinėje įskaitoje užėmė pirmą vietą, aplenkę tuometinius lyderius – Sovietų Sąjungą, Lenkiją, JAV. Vienas olimpinių čempionų tuomet buvo legendinis Teofilas Stivensonas, vėliau dar 2 kartus pakartojęs šį pasiekimą.


1972 metų Olimpiada buvo Kubos lyderiavimo mėgėjų bokse pradžia. „Laisvės šalies“ boksininkai vėliau dominavo kiekviename pasaulio čempionate, Pan-Amerikos žaidynėse ir kiekvienoje Olimpiadoje, iškovodavę po keletą aukso medalių, neskaitant 1984 ir 1988 metų Olimpinių žaidynių, kai Kuba jas boikotavo.

Sėkmingiausios kubiečiams laikomos 1980 Maskvos Olimpiada – 10 medalių 11-oje svorio kategorijų (6 aukso, 2 sidabro ir 2 bronzos medaliai) ir 1992 Barselonos – 9 medaliai 12-oje svorio kategorijų (7 aukso ir 2 sidabro medaliai). O 1993 metų pasaulio čempionate kubiečiai apskritai nušlavė visą pasaulį, 12-oje svorio kategorijų iškovoję 11 medalių (8 aukso ir 3 sidabro). Kiek anksčiau, 1991 metais, Pan-Amerikos žaidynėse 11-oje svorio kategorijų Kubos boksininkai iškovojo 10 aukso medalių. Šiuo laikotarpiu Kubos rinktinė buvo pasiekusi savo piką.

Įskaitant 2008 metų Pekino Olimpines žaidynes, Kuba iš viso yra iškovojusi net 62 olimpinius medalius (32 aukso, 18 sidabro ir 12 bronzos) – daugiau nei bet kuri kita pasaulio valstybė. Pasaulio čempionatuose laimėjimai ne mažiau įspūdingi – 62 aukso, 26 sidabro ir 21 bronzos medalis.

Didieji čempionai

Garsiausi visų laikų Kubos mėgėjų boksininkai be abejonės yra Teofilas Stivensonas ir Feliksas Savonas. Jie abu net po 3 kartus tapo olimpiniais čempionais. Be jų 3 kartus olimpiniu čempionu yra tapęs tik vengras Laslas Papas.

stevenson1.jpgTeofilas Stivensonas gimė 1952 metų kovo 29 dieną nedideliame Kubos mieste Puerto Padrė. Boksu pradėjo užsiiminėti būdamas 9-erių metų amžiaus. Nenustygstantis vietoje energingas vaikas dažnai lankydavosi atvirame lauke įrengtame bokso klube ir čia, būsimą čempiono talentą pirmasis įžvelgė garsus treneris, Kubos pussunkio svorio eks-čempionas Džonas Hereras, kuris ėmėsi treniruoti sunkiai suvaldomą vaikiną. Stivensonas pas Hererą treniravosi keletą metų, tapo Kubos jaunių čempionu, vėliau išvyko gyventi į sostinę Havaną. Talentingą jaunuolį netruko pastebėti rusų treneris Andrejus Červonenka, kuris tuo metu su Alsidesu Sagara ruošė nacionalinės rinktinės sportininkus. Červonenka įžvelgęs neeilinį talentą, asmeniškai dirbo su kubiečiu, puikiai parengdamas jį 1972 metų Miuncheno Olimpiadai, kurioje dvidešimtmtis Stivensonas tapo čempionu. Po Olimpiados, kai Červonenka baigė savo komandiruotę Kuboje ir perduodamas talentingąjį boksininką Sagarai, tarė: „Svarbiausia – nesugadink...“ 

Stivensonas ne tik 3 kartus tapo olimpiniu čempionu – 1972, 1976 ir 1980 metais. Net neabejojama, jog šį titulą būtų iškovojęs ir 4-ą kartą, tačiau 1984 metų Los Andželo Olimpines žaidynes Kuba boikotavo, solidarizuodamasi su Sovietų Sąjunga (1980 Maskvos Olimpiadą boikotavo amerikiečiai, tad po ketverių metų rusai atsakė tuo pačiu). Stivensonas 3 kartus iškovojo ir pasaulio čempiono titulą, 2 kartus triumfavo Pan-Amerikos žaidynėse.

193 cm ūgio ilgarankis Stivensonas puikiai smūgiuodavo priekine kaire ranka (džebas). Prie to labai prisidėjo Červonenko ir Sagara, treniruotėse akcentuodami šią Stivensono savybę. Jis puikiai judėjo po ringą, jautė distanciją ir turėjo nokautuojantį dešinės rankos smūgį. Stivensonas aktyviai buvo kviečiamas dalyvauti profesionalų kovose JAV, tačiau jis išliko ištikimas komunistinei Kubai, kuri draudė savo boksininkams dalyvauti profesionalų varžybose. Ypač buvo trokštama jo kova su Muhamedu Ali, tačiau Stivensonas nė nesileido į kalbas.

Per mėgėjų bokso karjerą Stivensonas iškovojo 302 pergales ir patyrė 20 pralaimėjimų (kai kurių šaltinių teigimu – 301 pergalė). Per savo karjerą nė karto nebuvo patyręs nokauto. O laikotarpiu nuo 1971 iki 1982 metų jis nepatyrė nė vieno pralaimėjimo.

1986 metais baigęs sportinę karjerą, kaip ir dauguma kitų garsių Kubos boksininkų, Stivensonas nuo sporto toli nenutrūko. Savo šalyje jis aktyviai dirbo sporto pasaulyje, vėliau netgi tapo politiku ir deputatu, buvo AIBA (Tarptautinė mėgėjų bokso asociacija) technikos ir varžybų taisyklių komisijos narys.

savon1.jpgFelixas Savonas gimė 1967 metų rugsėjo 22 dieną.  Boksu pradėjo užsiiminėti sulaukęs 13 metų, o po penkerių metų jau tapo Kubos suaugusių čempionu. Tais pačiais metais iškovojo ir pasaulio jaunimo čempiono titulą.

Stivensonui palikus ringą, Savonas buvo puiki jo pamaina, titulais netgi pralenkęs savo vyresnįjį "ringo brolį". Savonas yra tituluočiausias mėgėjų boksininkas visoje bokso istorijoje. Jis tris kartus tapo olimpiniu čempionu, 6 kartus pasaulio čempionu. 7-ą kartą pasaulio čempionu sutrukdė tik kubiečių protestas ir pasitraukimas iš čempionato paskutinę varžybų dieną 1999-aisiais metais. Tiesa, 1997 metais pasaulio čempionato finale jis pralaimėjo uzbekui Ruslanui Čagajevui (dabartiniams WBA organizacijos profesionalų bokso čempionui). Tačiau kiek vėliau, paaiškėjuis faktui, jog Čagajevas prieš čempionatą turėjo dvi profesionalų kovas, auksas iš jo buvo atimtas ir atiduotas Savonui. Pagal AIBA taisykles, bent kartą sudalyvavęs profesionalų bokso kovoje, sportininkas nebegali kautis mėgėjų bokse.

Feliksas Savonas Kubos nacionaliniame čempionate dominavo net 14 metų iš eilės – kai 1985 metais pirmą kartą tapo Kubos čempionu, šį titulą išlaikė iki 1999 metų, kol galiausiai prieš karjeros pabaigą jis 2 čempionatus iš eilės nusileido Odlanieriui Solisui. Savonas yra 3 kartus tapęs Pan-Amerikos žaidynių nugalėtoju, 4 kartus triumfavo Centrinės Amerikos ir Karibų salyno žaidynėse.

savon2.jpgBūdamas 196 cm ūgio, Savonas turėjo labai ilgas rankas ir buvo vos ne aukščiausias boksininkas svorio kategorijoje iki 91 kg. Turėdamas fenomenalius fizinius duomenis ir nuostabią techniką, jis puikiai mokėjo pasinaudoti savo pranašumais, gerai jautė distanciją ir pasižymėjo neįtikėtinu laiko ir erdvės pajautimu – jis tiesiog fantastiškai sugebėdavo vienu smūgiu nokautuoti varžovus, pataikęs tiksliai ir laiku. Kaip ir Stivensonui, jam buvo siūlomi multimilijoniniai kontraktai, kad dalyvautų profesionalų kovose, tačiau jis atmetė visus pasiūlymus, tame tarpe ir kova prieš Maiką Taisoną.

Koks tikslus Savono pergalių skaičius, sunku pasakyti, mat skirtingi šaltiniai pateikia skirtingus duomenis, tačiau dažniausiai minimi šie rezultatai: 1) 362 pergalės  ir 21 pralaimėjimas; 2) 358 pergalės ir 17 pralaimėjimų. Jis yra vienas daugiausiai pergalių iškovojusių boksininkų mėgėjų ringe.

Karjerą Savonas baigė 2000-aisiais metais, kai iš vyriausiojo rinktinės trenerio posto atsistatydino Sagara. Savonas perėmė rinktinės vairą ir vadovavo rinktinei keletą metų.

Sagaros atsistatydinimas

saga01.jpg2000-aisiais metais, po Olimpinių žaidynių, 36 metus išdirbęs vyriausiuoju Kubos rinktinės treneriu, Alsidesas Sagara atsistatydino, perleisdamas vairą savo auklėtiniui Feliksui Savonui. Keletą metų jis dar buvo asistentu, dalindamas patarimu ir padėdamas Savonui apsiprasti su naujuoju amplua.

Kubos rinktinė neteko savo simbolio, be kurio ji buvo neįsivaizduojama beveik 4 dešimtmečius. Per tą laiką per jo rankas praėjo kelios boksininkų kartos. Absoliučiai visi perspektyvesni boksininkai treniravosi pas jį, visi Kubos medaliai ir pasiekimai tarptautinėse varžybose yra siejami tik su Sagara ir jo auklėtiniais. Kol buvo vyriausiuoju rinktinės treneriu, 1964-2000 metų laikotarpiu, Alsidesas Sagara su savo auklėtiniais Olimpinėse žaidynėse iškovojo 46 medalius (27 aukso, 12 sidabro ir 7 bronzos).

Tačiau atsistatydinęs iš vyriausiojo trenerio posto, Sagara nuo bokso nepasitraukė, jis po šiai dienai yra įtakingiausia asmenybė Kubos bokso pasaulyje, Kubos rinktinės vyriausiojo trenerio patarėjas ir vienas gerbiamiausių žmonių šalyje. Sagara buvo Nacionalinio techninio komiteto prezidentas, AIBA tyrimų ir mokslo komisijos sekretorius. Su trenerio darbu taip pat neatsisveikino, po šiai dienai turi savo mokinių, kuriems perduoda savo sukauptą patirtį.

***

Tęsinys – http://fightclub.lt/stiliai-ir-mokyklos/item/17264-kubos-bokso-mokykla-v-dalis

Atnaujinta 2012 gegužės 17, Ketvirtadienis. 23:03

Komentuoti

Perspėjame, jog už komentarų turinį atsako komentatoriai įstatymuose numatyta tvarka.


Apsaugos kodas
Atnaujinti

Naujausi komentarai

Populiariausia per mėnesį

Draugai

smauglys jb dubuklis jb
asia jb produktaisportui jb
dojo jb plungesriteris jb
budora jb boksopasaulis jb
pantera jb grappling jb
   

Hostingas Serveriai.lt

Atsiųsk naujieną!