FightClub.lt - Kubos bokso mokykla. V dalis

Kubos bokso mokykla. V dalis (4)


Pabėgėliai

Nors dalis Kubos boksininkų yra patenkinti gyvenimu ir padėtimi šakyje, tačiau ne visi su tuo susitaiko ir vis bando pabėgti iš komunistinio režimo. Ypač tai jaučiama pastaruoju metu, kai Kubą ištiko ekonominė krizė, o Kastro režimas pradėjo drebėti, pradėjo atsirasti vis daugiau norinčių palikti savo šalį. Boksininkai, kuriems pavyksta pasprukti iš Kubos, dažniausiai apsigyvena JAV ir tampa profesionalais.

Bene pirmasis garsus pabėgėlis iš Kubos buvo Ultiminijas Ramosas (pilnas vardas Ultiminijas Ramosas Zakueira „Sugaras“). 1960 metais jis tapo Kubos puslengvio svorio profesionalų čempionu. Atėjus į šalį komunistiniam režimui, jis spėjo pabėgti ir apsigyveno Meksikoje. Čia gyvendamas toliau tęsė profesionalo karjerą. 1963 metais dėl WBC puslengvio čempiono titulo jis susikovė su Deivėju Mūru. 10-ąjame raunde po Ramoso smūgių Mūras krito į nokautą. Po 2 dienų nuo patirtų smegenų sužalojimų Mūras mirė... Ramosas vėliau keletą kartų apgynė čempiono titulą, tačiau 1964 metais jį praradęs, nebesugebėjo antrą kartą tapti čempionu.

Taip pat garsus pabėgėlis buvo asmeninis Sagaros mokinys, 1992 metų olimpinis čempionas Joel Kasamajoras, 1996 metais Atlantoje vykusių Olimpinių Žaidynių metu pasprukęs nuo savo sergėtojų ir pasilikęs JAV. Tapęs profesionalu jis tapo pasaulio čempionu lengvame svoryje.

odlaniersolis-yuriorkisgamboa.jpgBene skandalingiausias pabėgimas įvyko 2006 metų gruodžio mėnesį, kai Kubos rinktinė besiruošdama Pan-Amerikos žaidynėms treniravosi Venesueloje. Trys 2004 metų olimpiniai čempionai Odlanier Solis, Yan Bartelemi ir Yuriorkis Gamboa paspruko iš treniruočių stovyklos, iš Venesuelos perbėgo į Kolumbiją, o iš ten vėliau persikėlė į JAV. Šiuo metu visi trys yra pasirašę kontraktą su Hamburgo vadybininkų kompanija ir gan sėkmingai dalyvauja profesionalų bokse. Ypač gerai sekasi Odlanieriui Solisui, kuris skina pergales vieną po kitos ir daugumos specialistų nuomone, ateityje turi realius šansus taptu sunkaus svorio pasaulio čempionu.

Odlanieris Solisas iki pabėgimo buvo laikomas vienu perspektyviausiu kubiečiu sunkiasvoriu. 1999 ir 2000-aisiais metais Kubos nacionaliniamo čempionato finaluose įveikė legendinį Felix Savoną, tačiau į 2000-ųjų Olimpiadą buvo nuspręsta vežtis Savoną, mat kubiečiai labai norėjo, jog šis legendinis boksininkas iškovotų 3 olimpinį aukso medalį, ką jis sėkmingai ir padarė. Solisas pratęsė savo karaliavimą Kuboje, dar 4 metus iš eilės tapdamas čempionu, o 2004-aisiais ir Olimpiniu. 3 kartus jis tapo Pasaulio čempionu, 2 kartus triumfavo Pan Amerikos žaidynėse.

Visiškai neseniai, 2009 metų vasario mėnesį, iš Kubos pabėgo dar vienas olimpinis čempionas, vienas perspektyviausių kubiečių, dominavusiu mėgėjų bokse Žilermo Rigondo (Guillermo Rigondeaux). 54 kg svorio kategorijoje jis 2 kartus tapo olimpiniu čempionu (2000 ir 2004 metais), o 2008 metais į Pekiną buvo nuspręsta jo nesivežti, mat 2007 metais Pan Amerikos žaidynių Brazilijoje metu Rigondo kartu su pasaulio čempionu Erislandžiu Lara Santoja bandė nesėkmingai pasprukti, tačiau buvo sulaikyti. Antrasis jo bandymas buvo sėkmingas... Kiek anksčiau E. Lara Santoja savo antruoju bandymu taip pat pabėgo į JAV.

Keletas garsesnių pabėgėlių – Ramonas Garbėjus, Izmaikelis Peresas, Chuanas Karlosas Gomesas, Džorgas Liuisas Gonsalesas, Diosvelis Hurtado Pimentelis...

Nemaža dalis pastaruoju metu pabėgusių boksininkų treniruojasi toje pačioje bokso salėje, esančioje Majamyje.

Dabartis

Jau praėjo nemažai laiko, kaip Sagara liepė visiems Kubos berniukams užsiiminėti boksu, tačiau ir po šiai dienai nuo mažų dienų iš vaikų yra atrinkinėjami talentai, bandoma įvertinti, kuriai sporto šakai berniukai yra tinkamiausi. Ypač prioritetas teikiamas beisbolui, boksui, lengvajai atletikai ir tinkliniui. Valstybiniu masto fizinio auklėjimo programos prasideda jau darželiuose bei pradinėse klasėse.

Bokso klubų visoje Kuboje yra labai daug. Vien Havanoje jų galima priskaičiuoti apie 20, praktiškai kiekvienam rajonui po bokso klubą. Daugumoje klubų bokso sąlygos toli gražu nėra idealios. Bokso maišus juose atstoja pakabintos autmobilių padangos, o bokso pirštinės savadarbės. Tačiau tai netrukdo vaikams treniruotis.

Kaip ir senais laikais, pradėjus treniruoti naujokus, didžiausias dėmesys  skiriama gynybai. Kai kurie treneriai smūgius mokina tik antraisiais metais, pirmaisiais mokindami tik vieną smūgį ir gynybos veiksmus.

Nuo 12 metų atrinkti talentingiausieji vaikai yra siunčiami į specialias mokyklas, kur su jais dirba įvairūs specialistai. Vėliau iš jų itin konkurencingoje kovoje atrenkamas geriausias jaunimas ir siunčiamas pas vyriausią rinktinės trenerį (dabar tai Sarbelijas Fuentesas), kuris visą šia schemą valdo “iš viršaus”.

Patekę pas rinktinės trenerį sportininkai tampa išrinktaisiais. Jie, palyginus su profesionalais, didelių pinigų neuždirba, tačiau Kuboje yra labai gerbiami, turi begales privilegijų. Daugumos sportininkų karjera nacionalinėje rinktinėje trumpa, tęsiasi vos kelerius metus, kai kuriems tik vienas olimpinis ciklas. Vėliau juos keičia kiti, jaunesni ir geresni boksininkai, tik iš tiesų talentingi sugeba išsilaikyti nacionalinėje rinktinėje ilgesnį laikotarpį.

Baigę sportinę karjerą boksininkai didelio pasirinkimo neturi, dažniausiai tampa treneriais, ar kitais, su sportu susijusiais žmonėmis. Nusprendę perduoti savo žinias ateities kartoms, siunčiami į jaunimo bokso klubus. Vienas prestižiškiausių klubų yra Rafael Trejo, esantis Havanos senamiestyje. Į šį klubą patenka nemažai geriausių Kubos boksininkų, baigusių sportinę karjerą.

Kuboje boksas unikalus tuo, jog jis čia yra tarsi komandinis sportas. Sportininkai nuo mažų dienų kartu auga, treniruojasi, sportinės karjeros metu važinėja po varžybas, o baigę karjerą jie nenutraukia bendravimo. Dažnai kartu renkasi sparinguotis, lankosi bokso centruose, perduoda savo žinias jaunimui. Tai tarsi šeima, ir, kaip teigia Sagara, tai yra jo nuopelnas, kad sportininkai baigę karjerą nenutolsta nuo bokso.

Boksas Kuboje su beisbolu buvo populiariausi sportai prieš 50 metų, tokie yra ir dabar. Kiekviename miestelyje yra bokso klubas, daug kur kaimuose kabo bokso maišai, visi turi savo vietinius kovotojus. Ypač boksas populiarus cukranendrių plantacijose. Šilto klimato dėka kubiečiams nebūtina lįsti į salę, ištisus metus jie gali treniruotis lauke, todėl čia populiarios atviro tipo bokso salės lauke.

Daugelis gali bandyti sulyginti boksą Kuboje su muaythai Tailande, tačiau yra vienas didžiulis skirtumas. Jei Tailande jaunuoliai tikisi tapti garsiais čempionais ir uždirbti pinigų, kad išmaitinti savo šeimą, tai Kuboje didžioji dauguma sportuoja tik dėl ideologijos. Nuo mažumos yra diegiamos socialinės tiesos apie moralę, ideologiją, nacijos stiprinimą, meilę tėvynei. Tai puikiai iliustruoja pavyzdys, kai triskart olimpiniam čempionui Teofilui Stevensonui buvo pasiūlyti 5 milijonai už kovą su Muhammadu Ali, tačiau jis atsisakė.  Žurnalistams paklausus, kodėl jis taip padarė, Stevensonas replikavo: “Ką reiškia 5 milijonai dolerių palyginus su 11 milijonų kubiečių, kurie mane myli?” 

Ateitis

Pastaruoju metu Kubos dominavimo mėgėjų bokse nebesijaučia. Nors ir išliko vieni lyderių, tačiau nebėra to, kas buvo prieš keliolika metų, kai visose svorio kategorijose kubiečiai atsiveždavo sportininką, pretenduojantį į aukščiausius apdovanojimus. Ypač tai pasijautė 2008 metų Pekino Olimpinėse žaidynėse, kai kubiečiai pirmą kartą nuo 1972 metų nesugebėjo iškovoti nė vieno aukso medalio, nors sidabro ir bronzos medalių iškovojo ne taip mažai – 8. Beje, įdomūs sutapimai. Sagarai atėjus į Kubos vyriausiojo trenerio postą, pirmasis olimpinis aukso medalis buvo iškovotas po 8 metų. Jam pasitraukus iš šių pareigų, taip pat po 8 metų kubiečiams nebepavyko užlipti ant aukščiausios pakylos...

sonsofcuba.jpgVisam bokso pasauliui iškilo klausimas – ar tik Sagaros pasitraukimas iš trenerio posto, nebus Kubos bokso nuosmukio pradžia? Žinoma, nereikia atmesti fakto, kad iš Kubos pabėgo keletas nacionalinės rinktinės narių. Šiuo metu iš Kubos jau paspruko net keturi iš penkių 2004 metų olimpinių čempionų. Be jokios abejonės, tai milžiniškas smūgis netgi talentų kasykloje Kuboje.

Tad kokia ateitis laukia Kubos bokso? Ji yra tiesiogiai priklausoma nuo politinės šalies sistemos. Galimas daiktas, kad netrukus gali viskas stipriai pasikeisti. Šiuo metu Kuba yra gilioje ekonominėje krizėje, 50 metų trukęs komunistinis Fidelio Kastro režimas yra pasiekęs kritinę ribą, tauta nebėra ideologiškai tokia stipri, kokia buvo prieš 2 ar 3 dešimtmečius ir daugėjant mąstančių demokratiškai, tad jau greitai gali subyrėti komunistinis režimas.

Nors Kuboje vis dar yra nemažai boksininkų, kurie ištikimi socialistinėms vertybėms, sugriuvus komunizmui į pasaulį pasipiltų gausybė sportininkų, norinčių kautis profesionalų ringe ir iš to užsidirbti pinigų. Pradėjus Kuboje vystyti profesionalų sportą, neišvengiamai pradėtų keistis ir Kubos bokso mokyklos veidas, nes sportas taikosi prie taisyklių, o profesionalų bokse, kaip žinia, jos skiriasi. Net neabejoju, jog profesionalų bokso asociacijų reitingų pirmuose dešimtukuose atsirastų daug kubiečių, panašiai kaip dabar matome situaciją su eks-TSRS šalių boksininkais, kurie visiškai dominuoja sunkiasvorių tarpe. Profesionalų boksui tai tik į naudą, didesnė konkurencija, didesnis susidomėjimas, o tuo tarpu mėgėjų bokse Kuba gerokai susilpnintų savo pozicijas.

Tačiau tai tikrai neišbrauktų Kubos iš mėgėjų bokso lyderių žemėlapio. Per daugiau nei 40 metų yra sukurta puiki parengimo sistema, didžiulis masiškumas vaikų ir jaunimo tarpe, tad Kuboje čempionų buvo, yra ir bus. 2009 metų pasaulio jaunių čempionate (iki 16 metų) kubiečiai pagal medalius nusileido Rusijos sportininkams, kurie iškovojo 5 aukso medalius, tačiau pasirodė neprastai – 2 aukso, 1 sidabro ir 2 bronzos medaliai. Tad ateitis yra. O kokia jis bus – mums belieka laukti.

Mano galva, Kubos bokso mokyklą galima suskirstyti į etapus. Pirmasis buvo iki revoliucijos, kai  vystėsi profesionalų boksas, antrasis – 4 dešimtmečius trukusi Sagaros epocha, o nuo 2000-ųjų metų prasidėjo trečiasis – post-Sagaros periodas. Kuba jau laukia, kada sugrius komunistinis režimas ir prasidės ketvirtasis etapas – profesionalų bokso sugrįžimas į Kubą.

Pabaiga

Jei trumpai reziumuoti, kas yra Kubos bokso mokykla, būtų galima pakartoti Sagaros žodžius: „Nereikia galvoti, jog sėkmė atėjo spontaniškai. Boksas Kuboje visą laiką buvo populiarus, jis vystėsi ir iki revoliucijos. Kubos bokso pagrindas – greitis ir plastiškumas, atėję iš mūsų tautinių šokių. Padauginus tai iš geriausių sovietinės bokso mokyklos bruožų, kurie išsiskirdavo fenomenaliu fiziniu pasirengimu, techniniais ir taktiniais įgūdžiais, ši sintezė atnešė tiesiog fantastinius rezultatus.“

Atnaujinta 2012 gegužės 17, Ketvirtadienis. 23:00

Komentarai   

0 #4 Raimis 2012-06-23 22:00
Nu ne man dėkok, o Ričardui Toliušiui. Čia jo nuopelnas ;-)
Cituoti
0 #3 As 2012-06-23 21:52
Žiauriai nerealiai dėkoju, Raimi, kad parašei - įkėlei visus šiuos straipsnius.
Tikrai labai įdomu viską skaityti, ar kartą didelis ir nuoširdus AČIŪ!
Cituoti
0 #2 Raimis 2012-05-17 21:36
Čia nuorodos į seno tinklapio versiją. Čia pasižiūrėk:

http://www.fightclub.lt/stiliai-ir-mokyklos/item/17268-kubos-bokso-mokykla-i-dalis
http://www.fightclub.lt/stiliai-ir-mokyklos/item/17267-kubos-bokso-mokykla-ii-dalis
http://www.fightclub.lt/stiliai-ir-mokyklos/item/17266-kubos-bokso-mokykla-iii-dalis
http://www.fightclub.lt/stiliai-ir-mokyklos/item/17265-kubos-bokso-mokykla-iv-dalis
Cituoti
0 #1 krigaras 2012-05-17 21:31
kode nerodo kitu daliu, gal kitur galima jas rast? error page meta
Cituoti

Komentuoti

Perspėjame, jog už komentarų turinį atsako komentatoriai įstatymuose numatyta tvarka.


Apsaugos kodas
Atnaujinti

Naujausi komentarai

Populiariausia per mėnesį

Draugai

smauglys jb dubuklis jb
asia jb produktaisportui jb
dojo jb plungesriteris jb
budora jb boksopasaulis jb
pantera jb grappling jb
   

Hostingas Serveriai.lt

Atsiųsk naujieną!