FightClub.lt - All Japan Pro-wrestling lygos fenomenas

All Japan Pro-wrestling lygos fenomenas Komentuoti

Kalbėti apie japoniškas profesionaliąsias imtynes (puroresu) Lietuvoje neretai būna beviltiškas reikalas, kadangi net amerikietiškųjų imtynių gerbėjai yra girdėję apie šį atskirą stilių tikrai mažai (ir dažniausiai apsiriboja savo menkomis žiniomis apie profesionalias imtynes). Tačiau kalbėti reikia – nesvarbu, kad niekas nesiklauso ir niekam neįdomu (gal vis dėlto kažkam patiks ir susidomės). Pagrindiniai puroresu skirtumai nuo mainstreem pro-wrestlingo (wwe,wcw,ecw) mano jau paminėti kituose straipsniuose. Taigi pats laikas pradėti kalbėti apie ilgą laiką buvusią pačia geriausia puroresu lygą.

AJPW – lyga, įkurta Shohei (Giant) Babos 1972 m. Ši lyga jau nuo pat pradžių pasižymėjo tuo, kad joje nebuvo pagrindinių amerikietiškųjų imtynių elementų, t. y., vaidybos, maivymosi, interviu, skirtų išsigirti ar išpeikti kitą kovotoją, bei kostiumų ir pan. AJPW buvo „gryna“ puroresu lyga, tačiau, suprantama, kad iš pradžių ši lyga turėjo išgarsėti, juo labiau, kad turėjo ypač stiprų varžovą – Inoki vadovaujamą NJPW, kuri organizavo tuo metu populiarias mišrias kovas ir apskritai turėjo kur kas daugiau žinomų kovotojų. AJPW lyga to tada beveik neturėjo – Giant Baba, senis Matsuda buvo vieninteliai žinomesni kovotojai. Ir, žinoma, Giant Baba kaip kovotojas turėjo keletą minusų, kurie neabejotinai buvo pagrindiniai – lėtumas, masės trūkumas, jėgos trūkumas ir apskritai jis buvo panašus į juokingai atrodantį 210 cm ūgio distrofiką. Hiro Matsuda buvo jau nebejaunas, taigi žūtbūt reikėjo naujų kovotojų.

Sprendimas buvo rastas gana greitai – buvo pasikviesta daug amerikiečių. Pagrindiniai tarp jų buvo Abdullah The Butcher ir Dick Beyer (Destroyer). Abdullah nebuvo geras imtynininkas (jis išvis nebuvo imtynininkas), tačiau gerai pritraukdavo žiūrovus, nors ir jo mačai buvo siaubingi (tačiau juose visada būdavo daug kraujo, o tai žiūrovus užvesdavo). AJPW lygai reikėjo padidinti ir savų kovotojų skaičių, taigi 1974 metais buvo paimtas iš Japonijos olimpinės imtynių rinktinės Jumbo Tsuruta, kuris ir tapo Babos įpėdiniu. Laikui bėgant prisijungė broliai Funkai (taip pat buvę mėgėjų imtininkai) ir Tenryu. Šie pokyčiai pakeitė AJPW, ir šioje lygoje šių imtynininkų mačai vadinami legendiniais. Tačiau esminiai pokyčiai įvyko apie 1990 m., sustiprėjus jaunosios kartos pozicijoms bei pasitraukus senosios kartos atstovams, kadangi AJPW fenomeno esmė pasireiškė ~1990 – 2000 laikotarpyje.

1990 m. galutinai susiformavęs AJPW stilius jau buvo visiškai priešingas tam pro-wrestlingo stiliui, kuris buvo JAV. AJPW stiliaus esmę jau sudarė daug metimų (labai žiaurių ir būtinai ant galvos), stiprūs smūgiai (tiek rankomis, tiek kojomis... žinoma į galvą daugiausia), reversalai, counteriai ir kiti elementai, leidžiantys suprasti, kad AJPW kova yra kova, o ne kovos imitacija. AJPW pagrindą sudarė sunkiasvoriai – retas kuris imtyninkas svėrė mažiau 100 kg, mačai trukdavo 25-30 min., o ne kaip JAV 5-10 min, ir, žinoma, specifinė AJPW kovos dvasia, kuri leisdavo kovotojui kovoti, netgi susilaužius kelis kaulus. Ir, žinoma, pagrindinis dalykas, dėl kurio buvo visos kovos – Triple Crown (3 aukščiausio lygio profesionalių imtynių diržai, sujungti į vieną titulą). Taigi geriausia būtų apibūdinti keletą svarbiausių šio laikotarpio AJPW kovotojų:

1) Misuharu Misawa – vienas geriausių visų laikų profesionalių imtynininkų. Jo veiksmų arsenalas susideda iš daugybės veiksmų ir metimų ir specifinių smūgių alkūnėmis (Mr. Elbow J).

2) Toshiaki Kanada – vienas didžiojo trejetuko. Geriausias visų laikų selleris. Žmogus, kuris labai mėgsta spardyti kitus.

3) Kenta Kobashi – trečiasis iš didžiojo trejetuko. Amžinasis Misawos priešininkas. Taip pat turintis įspūdingą veiksmų arsenalą, bet labai silpnus kelius, kas jį dabar padarė prasktiškai tik vaikščioti sugebančiu, nors vis dar vienu iš geriausiu profesionalių imtynininkų (aliuzija į NOAH lygą).

4) Jun Akiyama – na jis .... eh, jaunas pankas, kuris turėjo ***,****,***** žvaigždučių mačus su visais šiais 3 kovotojais. Dabar NOAH lygoje yra pasiekęs aukščiausią lygį, tačiau AJPW lygoje buvo per jaunas tapti čempionu.

5) Akira Taue – 195 cm ūgio gana geras kovotojas (porų kovose pats geriausias). Lėtas, liesas, nerangus, primenantis Giant Baba, tačiau vis dar sunku rasti jam prilygstančių kovotojų kitose lygose.

6) „Doctor Death“ Steve Williams – amerikietis, žinantis auksinę kovų Japonijoje taisyklę – daužyk tikrais smūgiais be gailesčio kovotojus, mėtyk juos ant galvos ir visiems patiksi bei būsi geriausias (žiaurumu jį pralenkia tik Vader).

7) Leon „Vader“ White – negražu jį rašyti į 7 vietą, tačiau čia jis tik pagal AJPW lygos kovotojus (ne todėl, kad jis žemą reitingą turėtų, o todėl, kad jis vos 2,5 metų praleido šioje lygoje). Šiaip geriausias visų laikų super-sunkiasvoris: 189 cm 180 kg. Per tuos 2 su puse metų turėjo krūvą puikių mačų su didžiaisiais 3 ir kitais. Žiaurumo įsikūnijimas (na, praktiškai nenaudojantis netikrų smūgių, laužantis kaulus buldozeris, turintis įspūdingą veiksmų arsenalą).

8) Stan Hansen – senosios AJPW kartos atstovas, ištempęs visą 1990-2000 metų laikotarpį, nepaisant, kad gavo 1990 traumą, kuri turėjo pabaigti jo karjerą (na, iš esmės kovojo 10 metų su viena koja). Aišku, jo geriausios kovos buvo toli praeityje, ir šiuo laikotarpiu jis pasireiškė tik kaip geras porų kovotojas (nors ir turėjo keletą puikių 1 vs1 mačų).

9) Gary Albright – taip, tai tas pats Garis. 1995 metais atėjęs į AJPW lygą ir kovojęs ten iki pat mirties. Na, AJPW lygoje jis buvo tik vidutiniokas, dėl savo stiliaus neuniversalumo (dažniausiai kovojo kaip porų kovotojas).

10) Kikuchi – vienintelis lengvasvoris, patekęs į geriausių kovotojų sąrašą. Žmogus, kuris... kaip čia pasakius... yra tiesiog bokso kriaušė, skirta mėtymui ir smūgiams, tačiau neatskiriamas gerų kovų elementas.

Taigi svarbiausi AJPW mačai, padedantys suvokti AJPW esmę, yra šie:

Misawa vs Kobashi - jie 1 vs 1 turėjo iš viso apie..... 10 mačų, ir visi iki vieno jų mačai yra geri, puikūs arba nuostabūs.

Misawa vs Kawada - taip pat apie 10 1 vs 1 mačų, tarp kurių tik geri arba nuostabūs.

Kanada vs Kobashi – visiškai taip pat kaip ir su anksčiau vardintomis kovų grupėmis (na, šie 3 kovotojai tarpusavyje nėra turėję prastų kovų).

Vader vs Misawa ar Kobashi, ar Akiyama, ar Kanada - **** garantuota.

Misawa & Kobashi vs Kawada & Taue ar tiesiog bet kas iš šio dešimtuko 3 vs 3, ar 2 vs 2, ar 4 vs 4 – garantuotas bent *** reitingas.

Geriausias savo matytas kovas galiu apibrėžti konkrečiau (o aš jų dar net pusės nesu matęs):

Gary Albright vs Toshiaki Kawada (95-10-25) – pirmoji Albright 1vs 1 kova AJPW ringe. Albrightas bando kovoti tradiciniu savo stiliumi (t. y., german suplex + german suplex + german suplex +full nelson submission + full nelson suplex = KO), tačiau vietoj to pats Kawados yra pora kartų permetamas ir išvis atlieka tik 3 metimus. Mače yra įspūdinga įtampa, Kawada supranta jo metimų galingumą ir stengiasi jų išvengti, pats atakuoja kojų spyriais ir laimi skausmingu rankos laužimu (armbar). Mačas neišeina iš realybės rėmų, galutinis įvertinimas ***34.

Misawa vs Kawada(1994) – oficialiai pripažintas geriausias visų laikų AJPW 1vs 1 matčas ***** (ir čia dar tikrai per mažai, na, bet ši reitingavimo sistema pripažįsta tik 5 žvaigždučių ribą).

Misawa & Kobashi vs Kanada & Taue (6-9-95) – visų laikų geriausias AJPW porų mačas, žinoma, *****.

Jau visa tai parodo AJPW fenomeną, kadangi ten retai tebūdavo kovų su žemesniu nei *** (kas reiškia gerą kovą). 1997 -2000 periode šioje lygoje buvo ir dar du kovotojai iš UWFI lygos – Takayama ir Kakihara, kurie taip pat turėjo keletą įspūdingų kovų AJPW ringe (tiesa daugiau porose). Takayama išgarsėjo labiausiai 2000-2003 periode ir yra NOAH bei NJPW lygų lyderis dabartiniu metu (na, tiems, kas matė jo Pride kovas, galiu pasakyti, kad jis geras, lėtas, stiprius spyrius turintis profesionalus imtynininkas, na, o Pride ringe nemanau, kad 20 kg antsvorio turintis buvęs motaistas yra naudingas).

Deja, AJPW lyga smarkiai pakito 2000 metų viduryje, išėjus visiems imtyninkams iš šios lygos (liko Kawada, beveik 50 metis diedukas Fuchi ir Steve Williams). Į AJPW lygą buvo priimta daugybė žemo lygio profesionalių imtynininkų, kurie nė iš tolo neprilygo anksčiau buvusiems (Kawada dabar 9 kartus yra apgynęs Triple Crown, kas rodo, kad nėra kitos asmenybės, kuri šioje lygoje galėtų nešioti čempiono diržą). Tiesa AJPW lygoje po 2000 metų buvo gerų kovų (net ir WWE lygoje retsykiais taip būna) pvz., 50 metų sulaukęs buvusi AJPW žvaigždė Tenryu laimėjo Triple Crown iš Kawados ****1/2 kovoje. Tačiau dabartinė lyga skiriasi kap diena nuo nakties, net ir Misawa sugrįžęs porai kovų į AJPW lygą šiais metais su jos žvaigždėmis išspaudė tik ***1/4 kovų reitingą.

AJPW branduolys, susitelkęs apie Misawa, patraukė paskui jį į NOAH lygą, kuri šiandien yra geriausia Japonijoje.

Žinoma, senieji vilkai sensta toliau – Misawa jau nebe toks jaunas ir geras , Kobashi - ... jaunas... bet jo keliai praktiškai nesilanksto, Akiyama – užsiaugino pilvuką ir tapo lėtesnis, Taue nebeturi Kawados, Albrightas ir taip miręs, Hansenas J pensijoje, Williamsui vėžys, Kawada vis dar geriausias, tačiau neturi gerų priešininkų vidutiniokų pilnoje dabartinėje AJPW lygoje, Vaderis – 48 metai, stuburo, kelių traumos, nors vis dar stiprus, tačiau jau pusiau pensijoje – jo 1vs 1 matčai apsiriboja dabar 6 minutėmis, per kurias jis pavaikšto, pasmūgiuoja, pamėto dvigubai už save mažesnius priešininkus. Fenomenali lyga skilo, tačiau nei NOAH, nei dabartinė AJPW neprilysta tai vienintelei ir nepakartojamai AJPW.
Atnaujinta 2011 rugsėjo 10, Šeštadienis. 20:44

Komentuoti

Perspėjame, jog už komentarų turinį atsako komentatoriai įstatymuose numatyta tvarka.


Apsaugos kodas
Atnaujinti

Naujausi komentarai

Populiariausia per mėnesį

Draugai

smauglys jb dubuklis jb
asia jb produktaisportui jb
dojo jb plungesriteris jb
budora jb boksopasaulis jb
pantera jb grappling jb
   

Hostingas Serveriai.lt

Atsiųsk naujieną!