FightClub.lt - Peiliai ir jiems naudojami plienai

Peiliai ir jiems naudojami plienai Komentuoti

Kam reikalingas peilis? 

Image Kiekvienam žmogui, kuris nešiojasi peilį, anksčiau ar vėliau (o tiksliau, gana dažnai)  tenka atsakyti į klausimą „O kam tau peilis?“, arba dar blogiau - „Kam tau ginklas?“. Kiekvienas žmogus, ketinantis įsigyti peilį, manau, irgi turėtų atsakyti sau į tą patį klausimą.

Atsakymo variantų tūkstančiai - nuo vaizdingos demonstracijos, kaip patogu šiuo daiktu atidaryti dėžes arba daryti sumuštinius, iki visiško klausimo ignoravimo. Tačiau pačiam sau atsakyti į tokį klausimą verta - tiesiog būtina žinoti, kokiems tikslams ir kokioms užduotims vykdyti reikalingas šis seniausias žmogui žinomas instrumentas.

Keletas klausimų, kurie padės apsispręst, yra nurodyti žemiau. Atsakymas į šį klausimą nulems ir perkamo peilio išvaizdą, formą bei, žinoma, kainą - juk niekas kitas už jus peilio neišsirinks. Niekas kitas nesugebės išrinkti „būtent to“ peilio, nors atskleisiu mažą paslaptį - greičiausiai ir jums pačiam tai nepavyks ;) . Dar nesu matęs žmogaus, kurį jo turimas instrumentas tenkintų visais įmanomais parametrais. Po begalinių idealo paieškų įsigysite maksimaliai tinkantį daiktą arba tiesiog padarysite išvadą, kad tinka bet kas - svarbiausia, kad pjautų.


1. Kaip dažnai ir kokius darbus jūs darysite peiliu? Tiks bet koks (sąžiningas) atsakymas, netgi „Nedarysiu nieko“.

2. Ar dažnai nešiositės peilį? Jei taip, tai ar pastoviai, ar tik retkarčiais? Visados „po ranka“? Ar tik krepšyje arba kuprinėje?

3. Jūsų antropogeniniai duomenys - dar vienas dažnai pamirštamas faktorius. Svarbiausi ir praktiškai vieninteliai dominantys parametrai - plaštakos/delno dydis ir pilvas. "Gorilos letenoje" Viktorinox'o kišeninis-manikiūrinis peiliukas atrodys tiesiog nevykusiai, o pilvas... pilvas gali kad ir sutrukdyti greitai išsitraukti peilį iš už diržo ;) Tokiu atveju gal geriau jį nešiotis tiesiog kišenėje?

4. Kiek pinigų galite skirti tokiam pirkiniui? Neblogą peilį galima nusipirkti ir už keliasdešimt litų, tačiau jei norisi kažko išskirtinio, gali tekti pakloti ir ne vieną šimtinę.

Lyg ir viskas. Sveikinu - jei radote atsakymus į visus keturis klausimus, peilį išsirinkti jau bus daug lengviau.

Tačiau... Mes vis dar turime vieną problemą - kaip paaiškinti savo artimiesiems ir visiems aplinkiniams, KAM jums prireikė tokio daikto? Kaip jau minėjau, atsakymo variantų skaičių riboja tik jūsų fantazija - galima papasakoti keletą "už dūšios griebiančių" istorijų, kaip peiliukas išgelbėjo jus nuo alkanos mirties tundroje, ar išoperavote juo draugui apendicitą be narkozės dykumoje, pataisėte automobilį ir pan...

O jei pagalvojus geriau? Kam šiuolaikiniam miesto žmogui už virtuvės ribų reikalingas peilis??? Na, su virtuve lyg ir viskas aišku - svogūnus lupti, bulves skusti ir konservus atidarinėti šaukštu tikrai nepatogu. O kitur? Juk mes ne „betmenai“ ar indėnai - skalpų nekolekcionuojam, sutiktų blogiečių "į svastikas" nepjaustom...  Teko girdėti ir pačiame forume nuomonių "Geri žmonės peilių nesinešioja". Ar ne taip?

Image Duosiu keletą variantų atsakymui grynai iš savo praktikos:

1. Kasdienybė. Jei reikės atidaryti kokią dėžę, nupjauti iš kostiumo rankovės išlindusį siūlą, atidaryti pakelį su sausainiais ar (apsaugok Viešpatie...) ir kokį vyno ar alaus butelį atsidaryti, nagais, ragais ir dantimis to padaryti gali ir nepavykti :) Ir esu įsitikinęs šimtu procentų, kad kito peilio arti tikrai nebus.

2. Žygis į gamtą - valą susiraizgiusį nupjauti, pamestą palapinės kuoliuką išsipjauti, pagalį nuo meškų gintis (che che che) išsidrožti irgi kirviu arba šakute nepavyks. Tad ši peilio pritaikymo sritis net ir didžiausių "šalto ginklo" priešininkų gretose susilaukia vangiausio pasipriešinimo ir netgi šiokio tokio pritarimo. Nors ir nenoromis.

3. Ekstremalios situacijos - žinoma, nei vienam nelinkiu, tačiau nuo autoavarijų (pvz. užsikirtusį saugos diržą nupjauti), užstrigimo tualete (durų kabliuką, mirtinai laikantį, kaip svertu atidaryti) ar kad ir nuo pasiutusio šuns užpuolimo (šiuo atveju už jūsų sveikatą pinigų tikrai nestatyčiau, beeet šansas vis dėl to yra) nė vienas mūsų nėra apdraustas.

4. Tiesiog :D Kažkam akis bado tai, kad jūsų peilis ne vieną šimtą kainavo? Pirštu durkit į jo surūdijusį Opelį, į kurį keturi "subai" po kilovatą "sukalti", ar meškerę, kuri atsipirks tik pagavus bent jau du banginius. Ir iš viso - ar maža pas vyrus gali būti įvairių žaisliukų :)

Jei ties motyvu ir noru klausimų nekyla, važiuojam toliau.

Jau aukščiau minėjau, kad padorų peilį galima nusipirkti beveik bet kurioje kainų grupėje. Kad ir kaip būtų gaila, visišką š..... irgi :( .

Kad būtų lengviau rinktis, pabandysiu pateikti trumpą populiariausių lydinių, naudojamų peilių gamybai, apžvalgą. Nurodyta info tinka renkantis tiek lenktinį, tiek ir peilį su fiksuota geležte.

Taigi,

LABIAUSIAI PAPLITUSIOS PEILI≈≤ PLIENO R≈™ŠYS

Image Dažniausiai peilių gamybai naudojamos plieno rūšys gaminamos JAV, Japonijoje, ir Rusijoje. Taip pat negalima pamiršti ir puikios kokybės skandinaviškų gamintojų plienų. Bendroji informacija - kuo lydinyje daugiau anglies, tuo tvirtesnis ir trapesnis gaunasi peilis. Kuo anglies mažiau, tuo jis mažiau rūdija. Taigi - kietumas ir atsparumas korozijai - du vienos lazdos galai :) Geriausią kokybė - kažkur per viduriuką.

Trumpai apie populiariausius lyginius:

420 - anglies kiekis lydinyje mažiau nei 0,5%. Labai minkštas plienas, greitai galandamas, dar greičiau atšimpa. Kažkoks pokštininkas peilius iš šio metalo vadina "švininiais" - galima sulankstyti netgi atidarinėjant paprastą skardinę :). Dažniausiai naudojamas beveik visuose peiliuose su užrašu Stainless Steel, pardavinėjamuose turguje ir žvejybos bei medžioklės prekių parduotuvėse. Nieko nepadarysi - brangi lietuvio širdžiai kinietiško peilio kaina :). BET - dėl išskirtinio atsparumo korozijai naudojamas buriuotojams ir narams skirtuose peiliuose. Taip pat tinka svaidomiems peiliams, nes atsimušęs, pvz., į akmenį ar vinį lentoje nesulūžta, o tiesiog sulinksta. Pagrindiniai gamintojai sutinkami Lietuvoje: iš žinomesnių ir baisesnių - vokiški (?) Herbertz, dauguma ispaniškų ir beveik be išimties visi kinietiški peiliukai.

440A - 0.75%

440B - 0,9%

440C - 1.2%

Šių plienų anglies kiekis lydinyje ir tvirtumas didėja nuo A link C raidės. Žinoma, tuo pačiu mažėja ir atsparumas korozijai... Jei ant peilio rašo tiesiog "440 Stainless", galima būti tikram, kad naudojamas pigiausias, 440A markės plienas. Iš Lietuvoje žinomų firmų pardavinėjami Gerber, Herbertz, tie patys aukščiau minėtieji ispaniški peiliukai. Nevengia šių plienų ir pasaulinio garso gamintojai, pavyzdžiui, SOG, BUCK, Spyderco, KA-BAR ir pan.

Vis dėlto tai jau laikoma pakankamai kokybišku lydiniu. Kaina kyla priklausomai nuo raidės - A pigiausi, C - brangiausi. Artimiausias 440C konkurentas  - ATS-34, lydinys kol kas mano paties nematytas Lietuvoje, ir 440V - su vanadžiu. Vanadis naudojamas aukštesnės kainų ir kokybės kategorijos peiliuose - tokie peiliai dar geriau "laiko" užgalandimą ir yra atsparesni kasdieniam naudojimui.

Image 425M ir 12C27 - pagal kokybę ir savybes labai panašūs į 440A, nors giliu straipsnio autoriaus Skeptiko :P įsitikinimu, skandinaviškas 12C27 geresnis už konkurentus. Iš šio metalo gaminami ir chirurginiai skalpeliai, ir kiti „rimti“ instrumentai. Naudojamas praktiškai visuose skandinaviškuose peiliuose, kuriuos teko matyti Lietuvoje. 425M - sutikti dar neteko. Girdėjau, kad naudojamas firmos BUCK.

AUS-6, AUS-8 ir AUS-10 - panašiausi į 440 A, B ir C. Anglies kiekis lydinyje atitinkamai 0,65%, 0,75% ir 1,1%. Japonų produkcija, tačiau naudojami tikrai daugelio gamintojų. Iš žinomų - Al Mar, Cold Steel ir Spyderco.

Geriausiais (ir brangiausiais) skaitomi ATS-34, ATS-55, VG-10 ir S30V - kietumo ir atsparumo korozijai balansas, nors galandami gana sunkiai (tik keraminiais arba deimanto dulkių turinčiais galąstuvais), puikiai ir ilgai išlaiko  geras pjovimo charakteristikas, galima užgrūdinti iki 62Hrc (pagal Rokvelo skalę). Palyginimui galima pasakyti, kad vinies kietumas yra apie 57-58Hrc - t. y., iš tokių lydinių padarytais peiliais galima drožti vinis :D, nors man matant to daryti nepatarčiau :D Gali neatlaikyti širdis.

Žinoma, peiliams gaminti naudojami ir kiti lydiniai, tačiau šie - populiariausi. Prie įdomių eksperimentų galima priskirti bandymus keisti pliene anglį azotu (kad nerūdytų), dengti titano plokštelėmis (tiesiog padarius iš titano, peilis gautųsi per trapus), filmuose su "kietais vyrukais" teko matyti ir metalo keramikos geležtes, neprieinamas paprastiems mirtingiesiems dėl kainos :( Kadangi paskutiniosios kategorijos turėtų nefiksuoti metalo ieškikliai, manau, kad keista, jog iki šiol niekas jų nenaudojo lėktuvams užgrobti :D:D:D

Taigi - kaip sakoma, sudėliosime taškus ant "i" :D

IŠVADOS

Image Pigus peilis - nebūtinai blogas. Brangus gali tiesiog būti keisto, iššaukiančio dizaino, nepritaikomas realiai, o gal dizainas net trukdys naudotis įrankiu.

Pagrindas - plieno kokybė ir užgrūdinimas. Geras peilis turi maždaug 57-59Hrc atsparumą. Tai padeda ilgiau išsaugoti jį aštrų ir tiesų,

Pasirinkimas - asmeninis reikalas. Kiekvienam pagal poreikius, antropometrinius duomenis ir kišenę ;)

Idealių daiktų nėra. Tik jūs pats galite nuspręsti, kiek tinkamas jums pačiam jūsų naudojamas įrankis. Juk jį perkate ne vien tam, kad prieš draugus pasirodytumėte, ar ne? ;)

Linkiu, kad jei peilį turėsite, jis visą gyvenimą būtų naudojamas tik taikiems tikslams ;)

A ptarti šį straipsnį galite forume tam sukurtoje temoje


Paruošta pagal internetinį resursą www.knifeclub.ru ir asmeninę patirtį.
Atnaujinta 2011 rugsėjo 10, Šeštadienis. 20:45

Komentuoti

Perspėjame, jog už komentarų turinį atsako komentatoriai įstatymuose numatyta tvarka.


Apsaugos kodas
Atnaujinti

Naujausi komentarai

Populiariausia per mėnesį

Draugai

smauglys jb dubuklis jb
asia jb produktaisportui jb
dojo jb plungesriteris jb
budora jb boksopasaulis jb
pantera jb grappling jb
   

Hostingas Serveriai.lt

Atsiųsk naujieną!