FightClub.lt - Benny "The Jet" Urquidez. Žmogus ir kovotojas.

Benny "The Jet" Urquidez. Žmogus ir kovotojas. Komentuoti

benny_the_jet.jpgBenny „The Jet“Urquidez. Daugiausia jį atsimename iš „blogiukų“ vaidmenų filmuose su garsiuoju Jackie Chan. Tačiau, jo gyvenimas – ne ką mažiau spalvingas, nei aktorinė karjera. Savo laiku Benny laimėjo beveik visus įmanomus karate, kikbokso titulus ir ilgą laiką buvo vienvaldis lyderis, savo svorio kategorijoje, kovų pasaulyje. Ryški asmenybė, ryškus gyvenimas. 1978 metais žurnalas Black Belt, išrinko jį metų kovotoju

        Benny Urquidez gimė 1952 m. birželio 20 d. Kalifornijoje, JAV. Tėvas buvo profesionalus boksininkas, o motina užsiiminėjo imtynėmis. Jo gyslomis teka ispaniškas (baskų) ir indėniškas kraujas.
Boksuotis Benis pradėjo nuo penkerių. „Kitų vaikučių žaisliukai buvo mašinėlės, – pasakoja Urkidezas. – O aš žaidžiau boksininko pirštinėmis". Būdamas aštuonerių jis ėmė užsiiminėti rytų kovos menais - dziudo, jujutsu, karate, karate kenpo, aikido, lima–lama (pirmuoju  treneriu laikomas Bill Ryusaki). 14 metų išsilaikė pirmąjį juodą diržą, kas tuo metu buvo labai neįprasta. Iki 1973 m. Benis laimėjo beveik visus „point karate“ turnyrus, kuriuose oficialiai pilnas kontaktas buvo uždraustas, o dalyvaudavo visi , kas tik laikė save kovotojais (tiesa, tai būdavo iš esmės „smūginių“ rytietiškų kovos menų – karate, taekvondo, ušu, karate–kenpo, tansudo ir t.t. – mėgėjai). Vėliau išėjo į profesionalų ringą kautis pagal pilno kontakto karate taisykles (ši sporto rūšis – kikbokso pirmtakas). „Tada dar niekas nesuprato, kas yra pilno kontakto karate, – pasakoja Urdidezas. – Išėjau į ringą todėl, kad maniau, jog tai kietų vyrukų varžybos.“ Ir už laimėjimą pirmoje kovoje jis gavo 5 tūkstančius dolerių. 1974 metais Benis dalyvavo pilno kontakto pasaulio karate čempionate Belgijoje ir tapo čempionu.
Profesionaliame ringe Benny „The Jet“ („reaktyvinis“ anglų kalba.) liko nenugalėtas. 54 kovas iš 63 laimėjo nokautu (būkime teisingi – kelių kovų rezultatų Urkidezas patvirtinti dokumentais negali, todėl pats kalba tik apie 58 kovas, iš kurių 49 pergalės pasiektos nokautais). Per 24 karjeros metus jis 6 sezonus iš eilės tapo pasaulio čempionu. Tokio rezultato nepasiekė niekas. Po pirmos jo pergalės pasikeitė visas išorinis kikbokso vaizdas. „Esmė ta, – kalba pats Benis, – kad visi ten pasirodydavo su sportiniais šortukais, o aš buvau pirmasis, išėjęs į ringą ilgomis kelnėmis. Man pasiūlė persirengti, o aš atšoviau, kad to nedarysiu, kad tai – mano stilius. Man pasakė: „Kaip norite“. Tikriausiai galvojo, kad aš visvien prakišiu. O aš išėjau ir išguldžiau visus. Įsivaizduojate – 16 žmonių iš eilės, 16 nokautų! Ir dabar visi jie kovoja su ilgomis kelnėmis ir yra įsitikinę, kad jiems tai padės. Dabar jie visi „reaktyviniai“ “.
Pirmasis pilno kontakto karate, kuriame dalyvavo Urkidezas, turnyras vadinosi „Pasauline kovos menų serija“. Iš esmės jokių taisyklių nebuvo, nebuvo ir svorio kategorijų. Urkidezas prisimena, kad finalinėje kovoje jo priešininkas smogė jam alkūne, ir jis pargriovė priešininką ant grindų. O su Beniu kovojo sunkiasvoris iš Havajų Dana Gudsonas, svėręs 102 kg ir buvęs 20 cm aukštesnis. Vėliau Benis, jau spėjęs dar dukart laimėti tokius pačius turnyrus, perėjourkidez_chuck_norris.jpg kovoti po kitos „pilno kontakto“ organizacijos vėliava – į Profesionaliojo Karate Asociaciją. Ten jis tapo lengvo svorio kategorijos čempionu.  „Vėliau ėmiau dalyvauti Čako Noriso Nacionalinėje Karate lygoje (NKL), – pasakoja Benis. – Čia irgi tapau geriausiu lengvo svorio kovotoju. Paskui mano brolis, Čakas Norisas ir Hovardas Hensenas sukūrė WKA – Pasaulinę Kikbokso Asociaciją. Ten aš taip pat tapau čempionu. Tiesą sakant, nepamenu ir pusės tais laikais egzistavusių organizacijų. O 1977 m. kovo 12 d. mušiausi pirmoje JAV kovoje prieš muay thai kovotoją. Tiesa, aš tada galvojau, kad „Muay Thai“ – tai mano priešininko vardas.“ Benio priešininkas buvo Naronojus Kjatbanditas. Iki šių dienų muay thai gerbėjai bando paneigti Urkidezo pergalę prieš tailandietį.
„Aš pakankamai lengvai sumušiau Naronojų, – komentuoja amerikietis. – Su jais visada viskas taip pat: net jei jie pralaimi, jie niekada su tuo nesutinka. Jie apskritai netiki, kad kas nors gali juos sumušti. Tai ne išsilavinimo, ar jo nebuvimo klausimas. Paprasčiausiai tailando boksininkai neįsivaizduoja savęs ne ringe. Gyvenimas po ringo jiems – ne gyvenimas".
Šiaip jau galima išgirsti tailandiečių pasakojimų apie kitus Urkidezo pralaimėjimus.
Štai ką sako pats Benis: „Niekada neteigiau esąs supermenas, nesakiau, kad man nesilieja kraujas, kad aš neverkiu ar kad man neskauda. Tačiau, jei kalbėsime apie kovas, niekada nepralaimėjau, manęs niekada nepasiuntė į nokautą. Pateiksiu du pavyzdžius. Pasakojama, kad pralaimėjau kitam tailando kovotojui – Prajautui Sitibunjertui – dvikovoje, vykusioje 1978 m. rugpjūčio 2 d. Mes darėme penkių raundų parodomąją kovą. Pirma, ką išgirdau po kovos, buvo... skelbimas apie mano pralaimėjimą! Paklausiau, ką tai reiškia? Juk tai buvo pasirodymas! Nebuvo net svėrimo! Nekalbėta ir apie taisykles. Kitą kartą kovojau  JAV su Biliu Džeksonu, tvirtinusiu, kad jis mane sumuš. Tada turėjo būti lygiai tokia pati parodomoji kova, penkių raundų trukmės. Tačiau dvikova truko septynis. Netrukus iki pasibaigiant kovai pasakiau broliui, kuris buvo mano sekundantas: „Leisk man išeiti ir išjungti tą vaikiną.“ Septintame raunde aš lyg ir jį užgesinau, tačiau teisėjai pasakė, kad pakišau jam koją ir atlikau kitus uždraustus veiksmus, ir užtai davė man baudos taškus. Jie paskelbė, kad aš pralaimėjau. Aš tada susinervinau: „Ką? Kaip įmanoma pralaimėti parodomąją kovą?“ “
„Man visada buvo vis vien, laimėsiu aš ar pralaimėsiu, žūsiu ar liksiu gyvas. Kiekvieną dieną atsibudęs sakau sau: „Šiandien gera diena mirti“. Aš nebijau mirties, todėl ir kovojau visur, kur tik įmanoma, pagal bet kokias taisykles. Pavyzdžiui, jei man kas nors sakydavo, kad kovoje su muay thay meistru neturiu nė vieno šanso, tučtuojau skrisdavau į Tailandą ir laimėdavau kovas su bet kuriais vietiniais kovotojais pagal jų taisykles. Man visada patikdavo ir iki šiol patinka dvikovos. Dauguma sportininkų išeina į ringą rėkaudami: „Tuoj aš tau rankas išsukiosiu!“, – o man visada atrodė, kad, jeigu žmogui būtina taip save užvesti prieš dvikovą, vadinasi, ringe jam ne vieta. Mano gyvenime nėra vietos baimei. Jei jau nebijau mirti, tai negi bijosiu priešininko?“ Tvirtinama, kad kovodamas su Naronojum, Benis, 9 raunde atsidūrė ant ringo grindų. Kovoje su Prajautu, liudininkų teigimu, Urkidezo sekundantas išmetė baltą rankšluostį. Kova su Džekiu vyko pažeidžiant susitarimą. Šie trys susitikimai, oficialiai įtraukti į „kovų be rezultato“ sąrašą. urkidez.jpgVieni įdomiausių buvo Urkidezo pasirodymai Japonijoje 1977 metais. Ten jis kovojo pagal WKA taisykles. Japonai norėjo įrodyti, kad jų kovotojai yra stipriausi pasaulyje ir, kad kitų šalių atstovai neprilygsta rytų kovos menų gimtinės sportininkams. Prieš Benį į ringą stojo Katsuyuki Suzuki, kurį Urkidezas įveikė nokautu, 6 raunde. Tada prieš amerikietį japonai patatė nenugalįmąjį, to meto, kovotoją Kunimatsu Okau. Japonas „teišlaikė“ keturis raundus, kai teisėjas nutraukė kovą dėl visiško Benio pranašumo. Po 1980 metų Benny „The Jet“ ėmė rečiau rodytis ringe. 1984 metais Amsterdame, dalyvaudamas kovoje, pagal muay thai taisykles, jis nokautavo Ivaną Sprangą. Nuo 1985 Urkidezas surengė tik dvi kovas (1989 metais prieš Nobuya Azuka, 1993 m. prieš Yoshihisa Tagami. Vėliau Benis pasitraukė iš didžiojo sporto ir užsiėmė trenerio karjera ir konsultantu kino industrijoje. Nusifilmavo keliuose vaidmenyse.Žinomesni filmai – ‚Užkandinė ant ratų“, „Drakonai amžiams“ – su Jackie Chanu. „Gatvės karys“ su J. C. Van Damme. „1408“ ir „Žmogžudystė Gros Pointe“: su J. Cusaku, bei daugelyje, mažiau žinomų kino juostų.
Jo, kaip kino kovų konsultanto, sąrašas gana įspūdingas – „Perl Harboras“, „Kalinių lėktuvas“, ‚Gimę žudyti“, „Karys“, „Žmogus voras“ ir kiti. Benis, neoficialiai, išėjo iš didžiojo sporto, pelnęs šešis čempiono titulus. Dar 9–ojo dešimtmečio pradžioje keturių aukščiausių kikbokso diržų savininkas Benis Urkidezas metė iššūkį žymiajam boksininkui, legendai – „Sugar“ Ray Leonard. Urkidezas, pirmąsyk tapęs pasaulio čempionu dar 1974 m., savo karjeros metu kovojo 58 kartus ir visus kartus nugalėjo, be to, 49 dvikovas nugalėjo nokautu, ir, kaip rašė apie jį žurnale „Black Belt“, „jis suderina katės grakštumą su drakonų žudiko galia“.
„The Jet“ pagarsėjo tuo, kad pavertė Amerikoje gimusį kikboksą tarptautine sporto šaka, kovojo visose egzistavusiose organizacijose pagal visas galiojusias taisykles ir visada laimėdavo. Jis tapo ir pirmuoju amerikiečiu, nugalėjusiu Azijos meistrus jų žemėje – japonijoje, Tailande ir kitose Azijos šalyse jis lengvai triuškino visų krypčių, mokyklų ir stilių atstovus, nepriklausomai nuo jų kovose galiojančių taisyklių. Be to, Urkidezas, kuris būdamas 168 cm ūgio, sveria 72 kg, ne kartą kovėsi su priešininkais, kurių ūgis ir svoris smarkiai viršijo jo ūgį ir svorį. Benny atnešė šlovę amerikiečių pilno kontakto kovoms. Tačiau viena jo dvikovų sumažino šios sporto šakos populiarumą: 9–ojo dešimtmečio pradžioje Urkidezas ir kiti kovotojai apsilankė Honkonge, kur kovojo kaip komanda. Urkidezo priešininkas pasitaikė kaip reta užsispyręs. Reaktyvinis sumalė jam veidą, ir tik teisėjo dėka kova buvo sustabdyta. Laikraštininkai praminė šį mačą „kruvinuoju“ ir „mirtinu“, o Honkongo  valdžia metams uždraudė užsiiminėti kikboksu ir pilno kontakto karate. Vėliau draudimas buvo panaikintas su sąlyga,  kad kovos bus vykdomos tik su apsauginėmis liemenėmis ir šalmais. sugar_ray_leonard__.jpgIr visus tuos metus jis laukė kovos su „Sugar“ Ray, nes buvo įsitikinęs, kad ši dvikova – vienintelis šansas jam ir Rėjui, dviems superžvaigždėms, kurios nenori išeiti iš sporto, tačiau nekovoja todėl, kad niekas nemeta joms iššūkio. Rėjus – jam sukako 36 metai, – žibėjo tiek mėgėjiškame bokse (200 kovų, 155 pergalės, Monrealio olimpiados auksas), tiek profesionaliame ringę uždirbęs maždaug 70 milijonų dolerių,  Leonardas, nugalėdavęs tokias žvaigždes kaip Marvinas Hagleris, Roberto Diuranas, Tomas Hernsas, įėjo į bokso istoriją kaip vienas geriausių visų laikų vidutinio svorio boksininkų. Praėjusiais metais jo sąskaitoje buvo 38 dvikovos, iš kurių jis pralaimėjo tik vieną – Roberto Diuranui, tačiau paskui padarė revanšą, o 25 kovas jis laimėjo nokautu. Taigi ši istorija tęsiasi nuo 1982 m. sausio, kai Benio vadybininkas Stiuartas Sobelis pasiuntė Rėjaus vadybininkui Maikui Treineriui laišką su pasiūlymu surengti globotinių kovą, kuroje kiekvienas kautųsi pagal savo taisykles. Tada Rėjus, ką tik nokautavęs Tomą Hernsą, pasiekė šlovės apogėjų, ir laikraščiai rašė, kad „Leonardui neliko pasaulių, kuriuos reikia užkariauti, – jei tik jis nesumanys užkariauti Vol Stryto“. Ateityje jo laukė kova su niekam nežinomu boksininku, o tai nepatiko nei spaudai, nei publikai. Tad Urkidezo komanda ne atsitiktinai pasirinko laiką. Tačiau tų pačių metų vasario 28 d. Sobelis gavo neigiamą  atsakymą. O po poros mėnesių Rėjus paliko ringą dėl rimtos akies traumos – jam ėmė atsisluoksniuoti tinklainė, reikėjo operuoti, ir gydytojai pareikalavo, kad jis paliktų boksą, kitu atveju prognozavo jam aklumą. „Aš nepaskelbiau savo pasiūlymo ir nieko nepasakojau žurnalistams, nors tokiu būdu galėjau įgelti Rėjui ir viską pateikti taip, tarsi jis  būtų manęs išsigandęs, – aiškino Benis savo sprendimą. – Tačiau kviesti į kovą žmogų, kuris paliko ringą dėl traumos – ne mano stilius. Aš renkuosi ne užkulisines dvikovas, o atvirus mūšius.“
„The Jet“ neatsisakė savo svajonės, nors ir atmetė pasiūlymą susitikti su Roberto Diuranu. „Jei Diuranas, laimėjęs prieš Rėjų pirmą kovą, nebūtų jam nusileidęs antrojoje, aš būčiau sutikęs, – vėliau pasakojo Benis. – Norėjau susitikti tik su pačiu geriausiu, tik su superčempionu – tokiu pačiu, kaip aš. Kitaip visa tai nerimta.“
1987 m. balandžio 6 d. Leonardas grįžo į ringą ir po 12 ginčytinos kovos raundų atėmė čempiono titulą iš Marvino Haglerio. Paskui jis vėl paliko ringą ir vėl grįžo – 1988 m. lapkričio 7 d. Rėjus atėmė išsyk du pasaulinius Denio Lelondo titulus ir tapo pirmuoju boksininku, iškovojusiu penkis čempiono titulus penkiose svorio kategorijose. O paskui vėl išėjo ir neatsišaukė į laiškus iš Urkidezo buto–štabo Kalifornijoje, kuriuos jam periodiškai siuntė.
„Aš ir toliau svajojau apie šią kovą, – prisipažino Urkidezas žurnalui „Fighter International“. – Man ji tapo viso gyvenimo svajone. Aš nėjau į kikbokso ringą todėl, kad nemačiau tikrų priešininkų, nemėgstu kovos vardan kovos – reikia, kad žiūrovai jaustų įtampą ir spėliotų, kas nugalės. Tačiau visą tą laiką buvau – ir dabar esu – puikios formos. Rėjus maždaug to paties svorio, kaip ir aš, nors 10 centimetrų aukštesnis, bet man tai ne problema. Aš nebijojau jo kumščių... Man dažnai tekdavo muštis su boksininkais, kai kurias bokso paslaptis man atskleidė Muchamedas Ali, su kuriuo seniai draugauju, gana ilgą laiką mano sparingo partneris buvo lengvo svorio bokso pasaulio eksčempionas Bobis Čekonas. Nemanau, kad ir jis būtų manęs bijojęs, nors, kas žino, kaip jis būtų reagavęs į spyrius kojomis. Tačiau svarbiausia buvo tai, kad abu buvome tokioje pačioje situacijoje – neturėjome su kuo kautis ir neturėjome ką įrodinėti. Ir ta dvikova galėjo tapti jo ir mano karjeros kulminacija. Ilgus metus dvikovų gerbėjai sekė taip vadinamas kompiuterines dvikovas. Į kompiuterį būdavo įvedami dviejų kovotojų fiziniai duomenys, kovų statistika ir techninės charakteristikos, ir jis paskelbdavo nugalėtoją: Muchamedas Ali prieš Džo Liuisą, Briusas Li prieš Hektorą Kamačo, Bilis Volesas prieš mane. Šiose kovose visada „susitikdavo“ vienas dabartinis čempionas ir vienas išėjęs iš ringo ar iš gyvenimo ir įprastai jie būdavo skirtingų kategorijų. Taip sakant, tai buvo mitas, išsigalvojimas. O mes su Rėjumi galėjome pademonstruoti fantastišką vaizdą, kuris visada būtų likęs žiūrovų atminty. Ir aš tikėjausi, kad Rėjus jaučia tą pat.“ Šios viltys taip ir neišsipildė – 1991 m. vasarį Leonardas dar kartą žengė į ringą ir pralaimėjo pasaulio čempionui Teriui Norisui svorio kategorijoje iki 70 kg. Ir vėl išėjo – šįsyk visam laikui. „Aš išeidavau ir sugrįždavau, nes man visad kažko trūkdavo, – paskelbė jis spaudos konferencijoje po kovos. – Bet dabar išeinu galutinai. Mano laikas baigėsi.“ Sunku pasakyti, kodėl Leonardas nepriėmė iššūkio: ši kova, be abejonės, būtų surinkusi daugiamilijoninę auditoriją ir atnešusi jam nemažus pinigus. Greičiausiai jis bijojo pralaimėjimo ir nenorėjo prarasti nenugalimojo reputacijos. Ir vis dėlto jo žibanti ir ryški karjera vis viena baigėsi pralaimėjimu. „Jei niekada nesikovėte ringe, jums bus sudėtinga pajausti, kas yra muštynės, – atvirauja Urkidezas. – Aš ringe buvau, todėl, dirbdamas su aktoriais, stengiuosi perduoti jiems savo asmeninius pojūčius. Padedu jiems patiems suvokti, ką jie turi daryti. Mano užduotis – padaryti taip, kad viskas atrodytų natūraliai. Ir kol kas man tai sekasi.“
Šiandien Benis Urkidezas toliau vadovauja savo gana didelį pelną nešančiam kikbokso centrui Kalifornijoje, treniravo tokias įžymybes, kaip amžinatilsį Patrikas Sveizis, Nikolas Keidžas, Žanas Klodas Van Damas, Kurtas Raselas, Mišel Pfaifer, Nikolė Kidman.

„Kai buvo filmuojama įžymioji finalinė mano herojaus ir Džekio Čano herojaus kova filme „Užkandinė ant ratų“, Džekis man pasakė: „Šita scena turi būti tokia galinga, tokia vaizdinga, kad publika salėje iškraičiotų iš kėdžių.“ Mesdragonsforever.jpg taip įsivarėme, kad nepastebėjome, kaip ėmėme vanoti vienas kitą iš tiesų. Garbės žodis, taip įsijautėm, kad į nieką jau nebekreipėme dėmesio. Džekis – didis kung fu meistras, su juo labai malonu ir lengva dirbti, bet net jis supranta, kad jei būtume kovęsi realiai, tai ta kova būtų pasibaigusi gana greitai ir gana liūdnai vienam iš mūsų (na, tikrai jau ne man).“ Šią kovą amžininkai pavadino „geriausia praėjusio šimtmečio kova kinematografe“ Pertraukose tarp filmavimų jį galima rasti Los Andžele, jo treniruočių Jet centre. „Pas mane treniruojasi įvairūs žmonės – aktoriai, aktorės, top modeliai. 80% jų muštis nenori, jie tiesiog nori būti įsitikinę, kad galės save apginti ekstremalioje situacijoje.“ Viena iš labiausiai įsijautusių Benio mokinukių yra jo žmona Sara, kuri pati jau dirba kaskadininke. „Savo mokiniams aš sakau: „Žinios yra jėga!“ Kuo labiau jie išlavins savo protą, tuo stipresni taps, įgis savo vertės pojūtį, vidinę drausmę. Dauguma tų, kurie kovojo ringe, pasibaigus karjerai nežino, kur eiti, ką daryti. Mokau juos, kad po ringo gyvenimas nesibaigia. Nurodau jiem kryptį, pagal kurią jie gali tobulėti visą gyvenimą.“ Benis sėkmingai vedęs. Su žmona Sara, augina dukterį Moniką. Kaip sako pats Urkidezas: „mano gyvenime yra tik trys moterys – motina, žmona ir dukra“ Urkidezas yra turtingas žmogus, jis ir toliau didina savo kapitalą, jo kaip aktoriaus ir kovų trenerio karjerą galima drąsiai vadinti ypač nusisekusia, o jo įžymumo galima tik pavydėti: jo parašytos knygos ir videokasetės su jo kovų įrašais parduodamos milžiniškais tiražais. Atrodytų, kad jam sekasi puikiai, tačiau jisvis dar su liūdesiu prisimena savo svajonių kovą, apie kurią papasakojo pasauliui tik tada, kai tapo aišku, kad ji jau niekada neįvyks. Rėjus Leonardas apie Urkidezo iššūkį niekam niekada nepratarė nė žodžio.

 Sportinė karjera:
61 (58?) kovos – 0? pralaimėjimų. 49 nokautai

Devynių juodų diržų sąvininkas (judo, karate, taekwondo, ju jutsu, kenpo karate, shotokan karate, aikido, lima lima...) 

Jis sukūrė naują stilių – Ukidokan karate, kuris, Japonijoje, skaitomas oficialiu 
 
Organizacijos WSAMA pasaulio čempionas 
Organizacijos NKL lengvo svorio pasaulio čempionas 
Organizacijos WPKO lengvo svorio pasauliočempionas 
Organizacijos WKA vidutinio svorio pasaulio čempionas 
Organizacijos PKA lengvo svorio pasaulio čempionas
WKA lengvo svorio pasaulio čempionas
WKA superlengvo svorio pasaulio čempionas 
WKA pusiau vidutinio svorio pasaulio čempionas 

Vertimas Stripulio, Raimio

Atnaujinta 2011 rugsėjo 10, Šeštadienis. 20:42

Komentuoti

Perspėjame, jog už komentarų turinį atsako komentatoriai įstatymuose numatyta tvarka.


Apsaugos kodas
Atnaujinti

Naujausi komentarai

Populiariausia per mėnesį

Draugai

smauglys jb dubuklis jb
asia jb produktaisportui jb
dojo jb plungesriteris jb
budora jb boksopasaulis jb
pantera jb grappling jb
   

Hostingas Serveriai.lt

Atsiųsk naujieną!