FightClub.lt - Interviu su Ilja Karanin

Interviu su Ilja Karanin Komentuoti

denis_2.jpgŠią savaitę interviu rubrikoje pristatome Vokietijoje gyvenantį, dirbantį ir besitreniruojantį Ilja Karanin – „Denį“. I.Karanin pasakoja apie rusų kovos meną „Sistema“, kurį atrado Vokietijoje, ieškodamas bendraminčių kovos menuose. Dabar jis džiaugiasi šiame kovos mene radęs atsakymus į rūpimus klausimus ir teigia, kad tai stilius, tinkantis jo kūnui ir sielai.


- Kaip trumpai papasakotum apie „Sistemą“ nieko apie ją negirdėjusiam žmogui?

Sistemos esmę labai gerai atspindi jos pirmasis pavadinimas „Pažink save“. Dabartinis stiliaus pavadinimas atsirado žymiai vėliau, Vladimirui Vasiljevui pradėjus viešai dėstyti Kanadoje. Iki tol Michailas Ryabko turėjo mažą grupę, kuriai dėstė šį kovos meną.

„Pažinti save“ – tai suprasti, kas mes esame, kaip dirba mūsų kūnas, psichika, kaip reaguojame streso būsenoje. Gerai pažindamas save, žmogus pradeda geriau suprasti ir kitus. Be to, į tokius dalykus kaip savigyna ar išgyvenimas pradedama žiūrėti visiškai iš kitos perspektyvos, ir supratimas, ką reikia daryti vienoje ar kitoje situacijoje, tampa žymiai aiškesnis. „Savęs pažinimas“ padeda mums nugalėti pagrindinius priešus: baimę ir ego. Apibendrinant galima pasakyti, kad „Sistemos“ esmė yra paruošti fiziškai stiprų ir psichologiškai pasirengusį žmogų.

- Kokios yra „Sistemos“ šaknys?

Kada gimė „Sistema“ ir kas buvo jos įkūrėjas – pasakyti labai sunku, nes rusų kovos menai nekada nebuvo taip gerai sistematizuoti kaip rytų kovos menai. Mokytojas perduodavo informaciją mokiniui, o po revoliucijos visos tradicijos, ypač kovos menų, iš viso buvo pamirštos. Vokietijoje „Sistema“ propaguojama kaip „rusų kazachų kovos menas“, mes iki šiol dirbame su tokiais tradiciniais ginklais kaip „šaška“, botagas. „Sistemos“ filosofija, dvasinis ir kultūrinis pagrindas yra labai susiję su rusų ortodoksų bažnyčios filosofija ir pasaulėžiūra.

Oficialiai M. Ryabko laikomas „Sistemos“ įkūrėju, nors pats į ją labai nesigilina. Jis perėmė „Sistemą“ iš savo dėdės ir tėvo, taigi šis stilius keliauja per kartas. M. Ryabko supranta, kad čia įdėtas ne vieno žmogaus darbas ir patirtis.

- Kas sudaro techninį arsenalą, kokie koviniai dalykai dėstomi?

Baziniai dalykai, dėstomi „Sistemoje“, yra: kova be ginklo (smūginė technika, imtynės/parteris),

kova su ginklais – šaunamieji ginklai čia taip pat įeina, kova vandenyje, uždaroje erdvėje, taip pat žmonių apsauga.

- Su kokiais ginklais dirbate?

Kaip bazinius ginklus naudojame peilį, kardą, lazdą, botagą, grandinę, virvę, šaunamąjį ginklą (pistoletą).

Pagrindiniai yra peilis ir lazda. Tačiau svarbiausia mintis yra ta, kad žmogus turi išmokti naudoti, pajausti įrankį tam, kad vėliau, paėmus į ranką, tas daiktas žmogui jau būtų pažįstamas.

­denis_3.jpg- Bet kažkokia technika yra?

Yra. Bet sunku būtų palyginti, tarkime, su karatė, nes „Sistemoje“ nėra sportinių taisyklių. Jeigu suprantame techniką kaip tam tikras stovėsenas, formas, tai tokių dalykų pas mus nerasite. Yra atskiri pratimai, kurie lavina tam tikrus įgūdžius. Treniruojantis su laiku jie darosi sudėtingesni. Pavyzdžiui, aš treniruojuosi šį stilių jau maždaug pora metų, bet dar neturėjau dviejų vienodų treniruočių. „Sistemoje“ nebandoma iš naujo išradinėti dviratį, bet paprastai mokoma, kaip panaudoti kovoje tai, ką jau turime ir naudojame kasdieniame gyvenime. Mūsų veiksmai turi būti natūralūs, nes tik natūralūs veiksmai veikia kritinėje situacijoje.

Sąskrydyje mes demonstravome smūgius. Yra pagrindiniai principai, kaip smūgis atliekamas, bet jo formą žmogus pasirenka pats treniruočių metu priklausomai nuo įgūdžių, fiziologijos, situacijos. Žmogus turi pats atrasti savo smūgį.

- Įdomu. Šiuo atžvilgiu „Sistema“ skiriasi nuo daugelio kovos menų?..

Visi kovos menai bando spręsti tuos pačius klausimus. Skiriasi tik metodai ir metodikos, kurie priklauso nuo žmonių kultūros, mentaliteto, tradicijų, istorijos. Tradiciniuose kovos menuose bandoma mokytis kažkokios technikos (formų) iki automatizmo ir pakeisti savo natūrą. O „Sistemoje“  paimame tai, ką jau turime, ir bandome tobulinti savo psichiką bei įgūdžius. Progresas šiame stiliuje priklauso ne nuo technikos įsisavinimo ir žinojimo, kad moki kokį nors veiksmą, bet nuo psichikos ir įgūdžių paruošimo laipsnio.

Visą „Sistemos“ techniką galima netgi pavadinti intuicijos lavinimu. Kad žmogus galėtų tinkamai sureaguoti kritinėje situacijoje, neįsitemptų. Todėl daug dėmesio skiriame psichologijai ir tam, kaip mūsų psichika reaguoja į vieną arba kitą veiksmą.

- Seminaro, kurį vedei Kovos klubo sąskrydyje, metu rodei pratimus poroje, kai vienas ant kito „vaikšto“ kumščiais. Ką duoda tokie pratimai?

Pradėsiu nuo tuo, kad „Sistemoje“ nėra didelių amplitudžių smūgių, kaip, pavyzdžiui, bokse, kuriuose sukoncentruota daug energijos. Todėl ir iškilo problema, kaip, esant trumpam „lengvam“ smūgiui, efektyviai perduoti optimalų energijos kiekį į žmogaus kūną. Yra kelios pagrindinės sąlygos, kurios tai nulemia. Kumštis turi pilnai ir tvirtai prisiliesti prie kūno, tarp alkūnės ir riešo kontakto metu reikia išlaikyti tiesią liniją. Būtent šiuos įgūdžius ir lavina „vaikščiojantis“ kumščiais žmogus. Partneris tuo metu pripranta prie tokių apkrovų. Jo uždavinys – išmokti įsitempti tik tose vietose, į kurias įremti partnerio kumščiai, o pats kūnas turi likti atpalaiduotas. Be to, svarbu išlaikyti nenutraukiamą, tolygų kvėpavimą. Vėliau, pradėjęs mokytis smūgiavimo technikos, tokį pratimą daręs žmogus jau pažįsta jausmą, kaip priimamas smūgis.{mospagebreak_scroll}

- Kokie yra pagrindiniai „Sistemos“ principai?

„Sistemos“ pagrindą sudaro keturios pagrindinės sąvokos: kvėpavimas, ekonomiškumas, kūno forma, judėjimas. Kvėpavimas – svarbiausias fiziologinis faktorius „Sistemoje“, atsakingas už visus fiziologinius ir psichologinius procesus, vykstančius mūsų organizme. Kalbant apie ekonomiškumą, visi judesiai turi būti atliekami panaudojant minimalią jėgą – tokiu būdu padidėja žmogaus ištvermė, mobilumas kovoje, jis gali dirbti uždaroje erdvėje ar netgi sužeistas. Be to, judėjimo metu turėtų būti išlaikoma natūrali kūno pozicija, nes tada lengviausia kontroliuoti judėjimą, pusiausvyrą ir psichiką. Pats judėjimas „Sistemoje“ yra ramus, natūralus, nenutraukiamas ir sinchronizuotas su kvėpavimu.

Galbūt pagrindinis „Sistemos“ skirtumas nuo kitų kovos menų yra tai, kad pas mus žmogus mokosi kvėpuoti ne ramioje būsenoje, o kai jam sunku. Būna, kad žmogus, patekęs į situaciją, kurioje sunku kvėpuoti, pradeda panikuoti. Todėl mes pratinamės ramiai reaguoti bet kokioje situacijoje.

- Kvėpavimas svarbus bet kurioje kovinėje sistemoje ar kovos mene. Kuo dėmesys kvėpavimui „Sistemoje“ yra kitoks?

Taip, daugelis stilių, mokančių taisyklingo kvėpavimo, iš pirmo žvilgsnio atrodo labai panašūs į „Sistemą“. Tarkime, jogoje kvėpavimo supratimas atskleidžiamas per labai sudėtingus pratimus, reikalaujančius susikoncentruoti į vidinę būseną. „Sistemoje“ pats kvėpavimas yra koncentracijos objektas. Idėja paprasta: mes darome tik tuos dalykus, kurie susiję su mūsų kasdieniniu gyvenimu. Todėl pratimai yra pakankamai paprasti. Pratimų esmė – padėti žmogui suprasti, kaip veikia jo kūnas, psichika, emocijos esant sunkiai, bet kontroliuojamai situacijai. Daug žmonių tiki, kad gali išmokti valdyti savo psichiką esant komfortinėms salygoms, bet gyvenimas – sunkus dalykas, su stresu mes susiduriame dažniau nei su komfortu. Trumpai tariant, „Sistema“ simuliuoja stresines situacijas, su kuriomis galime susidurti gyvenime, ir padeda jas įveikti.

- Sakai, kad „Sistema“ – universalus kovos menas?

Aš taip manau. Kiekvieno kovos meno atstovas kovos metu susiduria su baime. Jeigu savo baimės nugalėti jis nemoka, tai joks kovos menas neduos jam naudos. Todėl tam mes skiriame daug laiko. Dažniausiai kovoje pasitaikančios baimės yra: nukristi ant kieto pagrindo, gauti smūgį, oro trūkumo, skausmo, ginklo baimė. Su šiais dalykais žmogus susiduria „Sistemos“ treniruočių metu ir mokosi įveikti savo baimes.

Ne mažiau svarbus dalykas mūsų kovinėje sistemoje yra įgūdžių, o svarbiausia, intuicijos lavinimas. Turi išmokti jausti priešininką: kaip jis juda, kokie jo ketinimai. Čia galioja paprasta taisyklė: „kontroliuoti mes galime tik tuos dalykus, kuriuos mokame pajausti.“

- Kuo „Sistema“ gali būti naudinga koviniame sporte?

Paskutiniu metu atsirado mada spręsti apie kovos menus pagal kovotųjų sugebėjimus MMA, UFC ringe. Konkuruoti su MMA kovotojais, kurie ruošiami būtent ringui ir jame jaučiasi kaip namie, su gryna „Sistema“ būtų labai sunku, tačiau, nepaisant to, ji yra labai gerai suderinama su kovos sportu. Mes turime vaikų grupę, kurie treniruojasi sambo ir „Sistemą“. Jie dalyvauja sambo, dziudo, jujitsu varžybose ir pasiekia neblogų rezultatų.

- Ką tau pačiam davė „Sistemos“ treniruotės?

Visų pirma, tai bendraminčių ratas. Su treniruočių draugais galime pabendrauti ne tik kovos menų temomis, bet ir aptarti mūsų, užsieniečių, problemas. Be to, aš labai mėgstu slidinėti, vaikščioti į kalnus – „raftingą“. „Sistema“ man padeda per trumpą laiką tokiems dalykams paruošti kūną bei palaikyti formą.

- Kaip susidomėjai šiuo rusų kovos menu?

Į Vokietiją išvažiavau gyventi dėl darbo. Ten ir susidomėjau. Pirmąkart atvažiavęs į svetimą šalį, pirmiausia turi susikurti pažįstamų ratą. Aš nešnekėjau vokiškai, tačiau bandžiau susirasti bendraminčių kovos menuose. Iki tol, dar Lietuvoje, aš treniravausi aikido. Vokietijoje šiaip yra labai didelis kovos menų pasirinkimas, žymiai didesnis nei Lietuvoje. Gali treniruotis, ką tik nori.

- Kokių į Lietuvą dar neatkeliavusių kovos menų galime rasti Vokietijoje?

Yra tokie Krav Maga, Jeet Kuno Do, Pencak Silat. Vokietijoje labai paplitę kovos menai, atėję iš Japonijos ir Kinijos, Vietnamo ir Malazijos.

- Kodėl Vokietijoje toliau nesitreniravai aikido?

Nes „Sistemoje“ radau atsakymus į klausimus, kurių negalėjau rasti aikido. Supratau, kad tai tinka mano kūnui ir sielai. Dabar „Sistemą“ treniruojuosi jau dvejus metus.

denis_4.jpg - Kas treniruoja „Sistemą“ Vokietijoje?

Dėsto mūsų treneris Andrei Weitzel. Rusų kovos menų „Sistemos“ centre. Yra sportinė ir nesportinė kryptis. Sportinė „Sistemos“ kryptis yra sambo.

- Ar yra Lietuvoje besitreniruojančių „Sistemą“?

Kol kas, kaip suprantu, aš esu vienintelis „Sistemos“ atstovas čia, kai atvažiuoju, ir per forumą. Maskvoje mačiau vieną vaikiną iš Lietuvos, bet vėliau man nepavyko jo rasti. Aišku, norisi, kad jų būtų daugiau.

- Ar į Lietuvą netraukia grįžti?

Traukia. Bet kol kas nėra galimybių.

- Ar skiriasi vokiečių požiūris į kovos menus lyginant su lietuviais?

Vokietijoje daro labai daug verslo iš kovos menų, mažiau entuziazmo. Iš kitos pusės, Vokietijoje geresnė finansinė padėtis, nes kiekvienas klubas turi finansavimą – tuo požiūriu jiems žymiai lengviau, nes sudarytos geresnės sąlygos.

- Ar būtų įmanoma, tavo nuomone, įgyvendinti Lietuvoje kovos menų centro idėją?

Manau, kad viskas priklauso nuo finansavimo. Jeigu bus pinigų, tai jokių problemų su kovos menais nebus. Viskas priklauso nuo pinigų. Vokietijoje viskas paprasta: yra finansavimas – yra ir kovos menai, nėra finansavimo – nėra kovos menų.

- Gal norėtum ko nors palinkėti?

Fightclub.lt portalui – kad vystytųsi toliau ir daugiau žmonių lankytųsi bei domėtųsi kovos menais.

 

© Su Ilja Karanin kalbėjosi Gailė Vanagienė "Yoi", 2007


Atnaujinta 2011 rugsėjo 10, Šeštadienis. 20:46

Komentuoti

Perspėjame, jog už komentarų turinį atsako komentatoriai įstatymuose numatyta tvarka.


Apsaugos kodas
Atnaujinti

Naujausi komentarai

Populiariausia per mėnesį

Draugai

smauglys jb dubuklis jb
asia jb produktaisportui jb
dojo jb plungesriteris jb
budora jb boksopasaulis jb
pantera jb grappling jb
   

Hostingas Serveriai.lt

Atsiųsk naujieną!