FightClub.lt - Helio Gracie – Valdemaras Santana

Helio Gracie – Valdemaras Santana Komentuoti

Turbūt mažai yra tokių, kurie nebūtų girdėję legendinę Gracie šeimą ir jos patriarchą Helio Gracie. Tai žmogus, kuris su savo broliu Carlosu Sr. Gracie sukūrė vieną labiausiai augančių kovos menų pasaulyje – brazilišką džiu-džitsu (BJJ). Tačiau palyginti nedidelė dalis žino apie vieną garsiausių Helio kovų su buvusiu savo mokiniu Valdemaru Santana. Ši kova ypatinga tuo, kad be jokių pertraukų truko net 3 valandas 40 minučių (pagal kitus šaltinius – 3 h 45 min). Ši kova laikoma  ilgiausia jiu-jitsu bei vale tudo (MMA) kova per visą istoriją. Rašyti apie šią kovą sudėtinga, nes įvairūs šaltiniai pateikia skirtingus duomenis. Atrodo, įvykiai ne tokie jau seni, kovą užfiksavo ir fotografai, ir laikraščiai, tačiau kyla neaiškumų dėl įvairiausių smulkmenų. Tad, parinkęs informacijos iš įvairių šaltinių, bandysiu pavaizduoti, kaip viskas vyko.


Valdemaras Santana, pravarde „Juodasis leopardas“, treniravosi Gracie akademijoje pas Helio. Galingo sudėjimo jaunas vyras buvo artimas Gracie šeimos draugas, gerai sutarė ne tik su Helio, bet ir su kitais Gracie šeimos nariais (ypač su Carlsonu Sr. Gracie, prieš kurį jis vėliau kovojo Vale Tudo kovose).  Santana buvo universalus kovotojas, treniravosi kapoeirą pas žinomą meistrą Mestre Bimba, užsiiminėjo dziudo, boksu. Gracie akademijoje BJJ pradėjo praktikuotis praėjusio amžiaus 4 dešimtmečio pradžioje ir čia užsiiminėjo apie 12-13 metų, buvo vienas akademijos lyderių. Gracie šaltiniai teigia, jog Santana už akademiją dalyvaudavo BJJ varžybose, turėjo per 20 kovų, tačiau yra šaltinių, pagal kuriuos Santana buvo grynai treniruočių žmogus.

Būtent dėl kovų tarp Valdemaro Santanos ir jo mokytojo Helio Gracie kilo konfliktas. Santanai buvo pasiūlyta susikauti Vale Tudo kovoje su Hamiltonu Silva „Biriba“ „Palácio de Alumínio“ arenoje ir taip patikrinti savo meistriškumą, tačiau Helio uždraudė jam kautis. Jis teigė, jog „Palácio de Alumínio“ yra netinkama vieta kautis, nes ten vyksta pigios kečo kovos, kurios paskui transliuojamos per TV, ir taip galima sukompromituoti Gracie vardą. Santana nepaisė draudimo, slapta išėjo kovoti ir kovą laimėjo per 6 minutes 40 sekundžių. Helio įtūžo ir išvarė Valdemarą iš akademijos. Santana perėjo į Haroldo Britto akademiją.

Pasak Helio vyriausiojo sūnaus Roriono Gracie, Valdemaras išdavė savo buvusį mokytoją, vėliau pradėjo viešai jį šmeižti spaudoje, tačiau pilnai tikėtina, kad Gracie šeima nori sudaryti Santanos blogiuko įvaizdį.

Įvykus konfliktui, Helio ir Valdemaras nusprendė santykius išsiaiškinti Vale Tudo kovoje. Sunku pasakyti, kuris pirma pasiūlė kautis. Dauguma Gracie palankių šaltinių teigia, jog į kovą iškvietė Santana, tačiau  realybė galėjo būti ir kitokia. Vyresnysis Helio brolis Carlosas rekomendavo jam nekovoti ir siūlė į kovą stoti savo vaikams, Carlsonui arba Robsonui, tačiau Helio su tuo nesutiko, jis pats norėjo išsiaiškinti santykius. Kalbama, jog Helio Gracie kovoti ėjo su 38 laipsniais temperatūros ir ausies uždegimu, tačiau pats Helio sako, jog tai buvo labai maža smulkmena. Manau, kad ligos apskritai nebuvo, bet tiesą dabar atkapstyti labai sunku.

Tuo metu Helio Gracie buvo 41 metų amžiaus, o Valdemaras Santana – 26 metų. Akivaizdžiai skyrėsi ir fiziniai duomenys bei sudėjimas. Helio svėrė apie 67 kg, o Santana būdamas 172 cm ūgio svėrė  83 kg. Daug kur bandoma jį gerokai padidinti, ir jis vaizduojamas kaip 94-100 kg svorio raumenų kalnas. Daug kur neteisingai nurodomas ir amžius, neva Helio buvo 45-47 metų, o Santana 23-25 metų.

Ši garsioji dvikova vyko 1955 metų gegužės naktį iš 24-os į 25-ą, Rio de Žaneire YMCA (Krikščionių jaunuolių asociacija) buveinės salėje, kur kovos stebėti susirinko per 2 tūkstančius žiūrovų, atvyko atstovai iš spaudos. Šią kovą žiūrėjo nemažai garsių to meto Brazilijos žmonių, politikų.

Kova prasidėjo. Jos pradžioje Valdemaras Santana laikėsi atokiau nuo Helio, tačiau pastarajam greitai pavyko parsigriaut galingą varžovą ant žemės ir užimt gynybinę poziciją iš apačios. Jo tikslas buvo gintis iš apačios nuo smūgių ir, sulaukus Santanos klaidos, atlikti laužimą. Valdemaras buvo puikus smūgiuotojas, rimtai užsiiminėjęs boksu, tad buvo tikėtina, jog būdamas parteryje viršuje  stengsis nokautuoti Helio. Gracie skaičiavimu kova turėjo užtrukti iki 10-ies minučių. Tačiau Santana, puikiai pažinodamas savo buvusį mokytoją, nepuolė aklai smūgiuot ir įsitraukė į Gracie primestą lėtą gynybinę kovą, retkarčiais smūgiuodamas, tačiau stengdamasis išlikti atsargus. Būdamas gerokai jaunesnis ir fiziškai galingesnis, jis galėjo tikėtis nuvarginti Helio Gracie ir tuomet pulti į ataką, tad tokia taktika jam pilnai tiko.

Laikas bėgo, kova nesikeitė, vienas viršuje, kitas apačioje.. Valdemaras Santana pradėjo jausti, jog Helio Gracie  pamažu netenka jėgų. Tuomet Santana pradėjo jį dar labiau varginti, būdamas viršuje manevruoti, kad Helio naudotų daugiau jėgų jį išlaikyti ir galutinai pavargtų. Išlaikyti gerokai jaunesnį, fiziškai stipresnį ir 15 kg sunkesnį priešininką, kuris dirba atsargiai, be klaidų, tikrai nelengva užduotis. Santana pradėjo daugiau smūgiuoti, stengdamasis pataikyti į galvą. Helio būdamas apačioje taip pat nesnaudė, kojomis apkabinęs Valdemaro kūną vis spardė kulnais į inkstus. Kova tęsėsi ilgai ir monotoniškai, visą laiką kovotojai buvo tokioje padėtyje, visi veiksmai kartojosi, tad žiūrovai pradėjo nuobodžiauti, dalis jų net skirstytis. Po 3 valandų kovos Helio jau buvo gerokai aptalžytas ir visas kruvinas. Kaip teigiama, Helio Gracie veidas buvo visiškai deformuotas. Ir kai tuo metu vienas Santanos sekundantų pašiepė jį, Helio atsisukęs sušvokštė: „Tylėk, kreole, kova dar nebaigta“.

 Prabėgus nuo kovos pradžios 3 valandom ir 40 minučių Santana suėmė Helio už galvos ir trenkė į žemę. Helio buvo visiškai pervargęs, todėl nesureagavo į šį veiksmą ir nesugebėjo panaudoti gynybos. Santana tuo pasinaudodamas dar spyrė jam į galvą. Helio buvo nokautuotas. Tai buvo pirmasis ir vienintelis didžiojo meistro Helio Gracie patirtas nokautas. Dėl šios kovos pabaigos taip pat yra neaiškumų bei kitokių versijų. Tačiau ši versija kol kas atrodo labausiai tikėtina. Jei atsiras patikimos informacijos apie kitą versiją, ji būtinai bus čia paskelbta.

Tuo metu pats pirmas prie Helio pribėgo jo sūnėnas Carlsonas Sr. Gracie (Carloso Sr. Gracie sūnus), kuris buvo itin artimas Valdemaro Santanos draugas, kartu ilgai treniravosi pas Helio. Carlsonas atsisukęs į Santaną pasakė: „Dabar viskas keičiasi. Aš neturiu nieko asmeniška prieš tave, tačiau aš su tavim kausiuosi ir tave stipriai sumušiu. Tu geriau būk pasiruošęs, nes aš atvyksiu tave sutriuškinti“.

Helio Gracie buvo nugalėtas, ir kažkam reikėjo ginti Gracie šeimos garbę. Carlsonas Sr. Gracie pasiryžo tai padaryti ir savo žodį tęsėjo – su Santana jis kovėsi net 4 kartus, 2 kartus laimėjo ir 2 kartus kovos baigėsi lygiosiomis (kitų šaltinių teigimu 6 kartus – 4 pergalės ir 2 lygiosios).

Helio Gracie kova su Valdemaru Santana buvo paskutinė jo oficiali kova. Nors ją ir pralaimėjo, tačiau susilaukė milžiniškos pagarbos. Būdamas 41 metų sugebėjo kautis vos ne 4 valandas, ir tai darė vos ne su dvigubai jaunesniu,  sunkesniu ir žymiai fiziškai stipresniu varžovu. Kaip teigia Helio Gracie, po šios kovos į akademiją atėjo 125 nauji nariai, kurie buvo sužavėti tokio Helio pasirodymo. Nors Carlsonas Sr. Gracie interviu pasakojo, jog po šio pralaimėjimo Gracie Akademijos prestižas krito, ir tik po jo atsakomųjų kovų su Santana jis buvo atstatytas.

Atnaujinta 2015 birželio 18, Ketvirtadienis. 21:05
Daugiau šioje kategorijoje: « 75 raundai Rumble in The Jungle »

Komentuoti

Perspėjame, jog už komentarų turinį atsako komentatoriai įstatymuose numatyta tvarka.


Apsaugos kodas
Atnaujinti

Naujausi komentarai

Populiariausia per mėnesį

Draugai

smauglys jb dubuklis jb
asia jb produktaisportui jb
dojo jb plungesriteris jb
budora jb boksopasaulis jb
pantera jb grappling jb
   

Hostingas Serveriai.lt

Atsiųsk naujieną!