MIŠRIEJI KOVOS MENAIParašė Powka (povvka@gmail.com)Tai bus pranešimas, kuris padės jums pradėti pažintį su manija, kuri po truputi užvaldys visą jūsų pasaulį.
Šį kartą daugiau pakalbėsime apie užsienio MMA ir organizacijas. Pasaulyje yra dvi pagrindinės MMA (mišriųjų kovos menų) organizacijos.
Ultimate Fighting Championship® (UFC) ir
PRIDE Fighting Championship® (PRIDE FC).
● OrganizacijosPradėkime nuo organizacijos, kuri randasi „štatuose“ ir mums turbūt yra mažiausiai žinoma – UFC. Štai citata, kurią išverčiau į gimtają kalbą, tiesiai iš oficialaus jų puslapio – Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba PrisijungtiPradėjusi savo gyvavimą 1993 metais,
Ultimate Fighting Championship® tryliką metų populiarėjo kaip profesionali mišriųjų kovos menų organizacija, rengdama didžiulius MMA turnyrus.
UFC organizacija palaiko senas tradicijas ir istoriją nuo senųjų MMA turnyrų per Olimpines žaidynes. Kažkur prieš 80 metų, vienas iš Brazilijos MMA kovos menų žinomas kaip Vale Tudo uždegė didžiulį susidomėjimą šiuo sportu.
Tuomet UFC organizacija „atvedė“ MMA į Jungtines Amerikos Valstyjas. Pagrindinė idėja buvo tame, kad suorganizuoti „Ultimate Fighting Championship“ ir surinkti ten geriausius kovotojųs iš įvarių kovos menų sryčių: karatė, džiu-džitsu, boksas, kikboksas, imtynės, sumo ir kt. Turnyro nugalėtojas būtu karunuojamas čempionu.
Kuomet UFC padarė įžangą, Brazilijoje MMA populiarumas pašoko aukštai į viršų, o taip pat sukelė ir didžiusi susidomėjimą Japonijoje, kur dabar šie turnyrai tapo pagrindiniais renginiais.
2001-ųjų metų sausį, kuomet atsirado naujas
Zuffa LLC sąvininkas, UFC organizacija pilnai pertvarkė MMA į aukšto lygio organizuotą kovinį sportą. Ir dabar UFC tiesiogiai transliuoja renginius per kabelinę ir palydovą. UFC kovų programos skleidžiamos po visą pasaulį, įskaitant ir transliacijas per „WOWOW, Inc.“ Japonijoje, „Globosat“ Brazilijoje ir „Bravo“ Anglijoje.
UFC populiarumas augo labai greitai. Neseniai turnyras Las Vegase surinko daugiau nei 14500 žmonių – didžiausia kada nors buvusi auditorija per MMA turnyrą Šiaurės Amerikoje. Nuo tada, dėkui
The Ultimate Fighter™, kabelinė „Spike TV“ televizija pasiekė didžiulius žiūrovų rekordus, transliuodama UFC turnyrus. Todėl UFC organizacija ir „Spike TV“ pasirašė dviejų metų partnerystės sutartį, per kurią pristatė mums „The Ultimate Fighter Season 2“, tiesiogius „Ultimate Night“ turnyrus ir 26 programas UFC: Unleashed™.
Po sąvininkų Lorenzo Fertitta ir Frank Fertitta III vadovavimu, o taip pat prezidento Dana White erudicija, UFC ir toliau klęsti tarp tiesiogių kovinio sporto renginių, televizijos produkcijos ir biznio tobulinimų.
O dabar pažvelkime į mums puikiai žinoma Japonijos MMA organizaciją PRIDE FC (Oficialus puslapis – Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba Prisijungti)Legendinis Japonijoje renginys „PRIDE Fighting Championships“ sujungia elitinius pasaulio kovotojus į turnyrus dėl garbės ir meno. Isivaizduokite Braziliško Džiu-džitsų praktikantą prieš kikboksininką, Dziudo specialistą prieš imtynininką... tai mišriųjų kovos menų sportas... tai PRIDE FC. Kiekvienas mačas tiems atletams yra metų treniruočių kulminacija, kur jie pagaliau gali atstovauti savo kovos meną ir varžytis ne tik dėl pergalės, bet ir dėl to, kad apginti savo kovojimo stilių!
PRIDE FC gimė 1997 metais su viena filosofija – priėmimas bet kokios kovojimo technikos iš bet kokios mokyklos. Kitaip sakant, bandymas parodyti realybę tikros kovos įstatymo ir garbės rėmeliuose. Brazilai tai vadina „Vale Tudo“, kai kurie fanai tai vadina „visos priemonės geros“, bet šiandiena abu šitie terminai išsivystė į sportą vadinama „mišrieji kovos menai“ (mixed martial arts (MMA)). PRIDE įgyvendino šią savo svajonę 1997-ųjų metų lapkričio 11 dieną, kuomet Rickson Gracie susidūrė su Nobuhiko Takada per pagrindinį PRIDE FC renginį Tokyo Dome arenoje, Japonijoje. Gracie įkūnijo Gracie Jiu Jitsu legendą, unikalų jo šeimos kovos stilių iš Brazilijos. Jo priešininkas, Takada, atstovavo profesionalių imtynių stilių. Abu siekė įrodyti pranašumą jų kovos menuose, norėjo tai įrodyti sau, savo priešininkams ir savo gerbėjams. Būtent toks požiuris yra pagrindinis PRIDE variklis šiandien.
Nors ir pagrindinė mintis yra mišriųjų kovos menų mačuose pašalinti kiek įmanoma daugiau apribojimų, tačiau tai galų gale lieka sportas ir saugumas visuomet yra pirmoje vietoje. Gal būt todėl PRIDE FC turnyruose nėra buve ne vieno rimto sužeidimo per visą jo istoriją. Jeigu lyginant su pagrindiniu Amerikos sporto NFL (Nacionalinė Futbolo Lyga) stiliumi (kartu su jo smurtaujančiais susidurimais) ir boksu (su jo pasikartojančiais daužymais į galvą), mišriųjų kovos menų sportas turi nepriekaištingą saugumo rekordą. PRIDE referis gali ir turi stabdyti kovą, kada kovotojas jau nebegali savęs apginti. O taip pat septyni daktarai visuomet yra šalia ringo jeigu kartais nutiktu kažkokia nelaimė. Ir aišku nepamirškime taisyklių, kurios taip pat yra skirtos, kad apsaugoti kovotojus ir palaikyti sporto sąžiningumą.
PRIDE FC yra suorganizuotas iš pagrindinės kompanijos
Dream Stage Entertainment® (DSE). Isikūrusi Japonijos mieste Tokijuje, DSE išugdė mišriųjų kovos menų augimą jų gimtojoje šalyje ir šiuo metu įsipareigoje plėstis į Šiaurės Ameriką ir pasaulį. Kaip fenomenas, PRIDE išaugo per inovacijas, aukštos produkcijos vertybes, mačų sudarinėjimą ir dramatiškų kovų istoriją. Dabar jis žengia į Amerikiečių sąmones: mežmeninėje prekyboje jau yra DVD, transliacijos per televiziją (PRIDE FC jau pasiekiamas per „iNDEMAND“, „Dish Network“, „Direct TV“ ir „TVN“), o 2003-ųjų metų vasarį video žaidimų kompanija
THQ išleido PRIDE FC video žaidimą konsolėms
PlayStation 2. Be to, 2002-ųjų metų birželį DSE tapo pirmaja užsienyje esančia kompanija, kuri gavo Nevados štato Altetikos Komisijos licenziją, kuri dabar leidžia klotis kelią kompanijos pirmajam renginiui už Japonijos ribų.
● ValdybaUFC įkūrėjai yra
Zuffa LLC kompanija. UFC prezidentas – Dana White:

PRIDE FC įkūrėjai yra
Dream Stage Entertainment kompanija. PRIDE FC prezidentas – Nobuyuki Sakakibara:
● TaisyklėsUFCPražangos/Pralaimėjimai:
1. Smūgiavimas galva.
2. Akių išspaudinėjimas.
3. Kandžiojimasis.
4. Plaukų draskymas.
5. Mušimas delnais („žuvis“).
6. Atakavimas į klyną.
7. Piršto statymas į bet kokią priešininko angą, įplyšį, įpjovą.
8. Mažų sąnarių manipuliacija (pvz., pirštų).
9. Smūgiavimas į stuburą arba pakaušį.
10. Smūgiavimas į apačią su alkūnės smailiaja dalimi.
11. Smūgiavimas į kaklą.
12. Draskymasis, gnaibyjimasis.
13. Raktikaulio užgriebimas.
14. Spardymas į gulinčio varžovo galvą.
15. Smūgiavimas kelėnu į gulinčio varžovo galvą.
16. Gulinčio varžovo trypimas.
17. Smūgiavimas į inkstus iš kulno.
18. Priešininko kalimas į žemę ant jo galvos ar kaklo.
19. Priešininko išmetimas iš ringo ar aptvaro.
20. Priešininko šortų ar pirštinių laikymas.
21. Spjaudymas į priešininką.
22. Laikymasis už ringo virvių ar aptvaro.
23. Piknaudžiavimas keiksmažodžiais.
24. Priešininko puolimas per pertrauką.
25. Priešininko puolimas, kuomet jį prižiūri referis.
26. Priešininko puolimas po skambučio skelbenčio kovos pabaigą.
27. Akivaizdus referio instrukcijų nepaisymas.
28. Bailumas, įskaitant priešininko vengimą, nuolatinis kapos išspjovinėjimas, traumos padirbinėjimas.
29. Kampinių kišimasis.
30. Rankšluosčio metimas per kovą.
Laimėjimai:
1. Pasidavimas (fiziškas (patapšnojimas) arba žodinis).
2. Techninis nokautas teisėjui sustabdant kovą.
3. Teisėjų sprendimu (vienbalsis, skirtingas, lygiosios).
4. Techninis sprendimas.
5. Techninės lygiosios.
6. Diskvalifikacija.
7. Bausmė.
8. Neįvykusi kova.
Referis gali iš naujo pradėti kovą jeigu kovotojai yra padetyje be išeities ir negali išeiti iš pozicijos ar užbaigti.
PRIDE FCPražangos/Pralaimėjimai:
1. Smūgiavimas galva, akių išspaudinėjimas, plaukų draskymas, kandžiojimasis ar tapšnojimas delnais.
2. Smūgiavimas į klyną.
3. Smūgiavimas į pakaušį (galvos šonai nesiskaito), stuburą.
4. Mažų sąnarių manipuliacija (pvz., pirštų).
5. Smūgiavimas alkūne į veidą ar galvą.
6. Priešininko išmetimas iš ringo.
7. Pabėdimas iš ringo.
8. Laikymasis už ringo virvių.
9. Spardymas ar smūgiavimas kelėnais į gulinčio priešininko veidą.
10. Aliejaus, kremų, purškalų, vazelino, tepalų, plakų žele ar kitų medžiagų panaudojimas.
Laimėjimai:
1. Patapšnojimas delnu per grindins 3 kartus.
2. Techninis nokautas (referio sustabdymas, daktaro sustabdymas arba kampinių sustabdymas).
3. Teisėjų sprendimu.
4. Diskvalifikacija.
5. Neįvykusi kova.
Pastabos:
1. Jeigu kovotojas nusižengia taisyklėms pirmajį kartą, jis gauna ispėjimą iš referio (geltoną kortelę). Trys ispėjimai – kovotojo diskvalifikacija.
2. Jeigu kovotojas sužeidžiamas neteisėtu veiksmu, kovotojui duodama pakankamai laiko atsigauti ir tik po to pratesiamas raundas. Jeigu sužeistas kovotojas nebegali tęsti kovos, tuomet kovotojas nusižengęs taisyklėms yra diskvalifikuojamas.
3. Jeigu abu kovotojai atsiduria ant ringo krašto, referis perspeja juos ir kovotojai turi sustingti savo pozicijose. Tuomet juos patraukia į ringo vidurį ir jie gali tęsti kovą referiui davus leidimą.
4. Neįvykusi kova – abu kovotojai nusižengia taisyklėms ir turi būti diskvalifikuoti arba teisėjai nusprendžia sustabdyti kovą dėl kažkokio nelaimingo atsitikimo (pirmame raunde).
5. Pagal kovotojų norus gali būti dedamos kojų, kelėnų, alkūnių, blauzdų ir kulkšnių apsaugos, bet kiekvienas turi būti patikrintas prieš kovą. Kandikliai, kapos yra privalomas dalykas.
6. Vidutinio svorio kategorija – mažiau nei 93kg; sunkaus svorio kategorija – daugiau nei 93kg.
7. Kuomet abiejų kovotojų iš vidutinės svorio kategorijos svorio skirtumas siekia 10kg, tuomet lengvesnis kovotojas gali pasirinkti ar naudoti smūgius kelėnais ir spyrius į galvą per sukibimą.
8. Kuomet abiejų kovotojų iš sunkios svorio kategorijos svorio skirtumas siekia 15kg, tuomet lengvesnis kovotojas gali pasirinkti ar naudoti smūgius kelėnais ir spyrius į galvą per sukibimą.
9. Kuomet kovotojų iš vidutinės svorio kategorijos ir sunkios svorio kategorijos svorio skirtumas siekia 10kg, tuomet lengvesnis kovotojas gali pasirinkti ar naudoti smūgius kelėnais ir spyrius į galvą per sukibimą.
10. PRIDE ringo išmieros yra 7 metrai ant 7 metrų.
Papildomos pastabos:
Taisyklės BUSHIDO turnyrams yra tokios pačios kaip ir PRIDE FC, tik su keleta pakeitimų:
1. Bushido turnyre yra du raundai (vietoje tryjų). Pirmasis raundas tęsiasi 10 minučių, antrasis raundas tęsiasi 5 minutes. Nėra jokių papildomų raundų.
2. Bushido „Iššukių“ kovose yra du raundai. Kiekvienas raundas tęsiasi po 5 minutes. Jeigu kova išeikvoją visą laiko limitą jokio teisėjų sprendimo dėl nugalėtojo nebus – bus paskelbtos lygiosios.
3. Bushido turnyre raudonos kortelės naudojamos tą pačia paskirtimi kaip ir geltonos per PRIDE FC turnyrus. Kovotojui gavusiam raudoną kortelę išskaičiujami 10% iš jo užmokesčio už tą kovą. Skirtumas tarp PRIDE FC ir BUSHIDO kortelių yra tas, jog PRIDE FC turnyruose gali būti duodamos tik dvi korteles, o gavus trečią – diskvalifikacija; Bushido turnyre kortelės gali būti dalinamos be jokio limito ir diskvalifikacijos.
Taisyklės GRAND PRIX turnyrams yra tokios pačios kaip ir PRIDE FC, tik su vienu pakeitimu:
1. Per turnyrus, kuriuose kovotojai turi kovoti daugiau negu vieną kartą yra du raundai - pirmasis raundas tęsiasi 10 minučių, antrasis raundas tęsiasi 5 minutes (dažniausiai per renginius su pusfinaliais ir finalais). Per atidaromasias turnyro kovas, kuomet kovotojai turi kovoti tik vieną kartą per visą renginį raundų skaičius yra standartinis – 10-5-5.
● KovotojaiŠiokios tokios pastabos:
1. Kovotojai visą laiką keičia organizacijas.
2. Brazilijoje, Portugalijoje yra „Motina Tarmė“. Raidę „R“ jie sako kaip „H“, o raidę „W“ sako kaip „V“. Todėl, pvz., Renzo vadinamas Henzo, o Wanderlei vadinamas Vanderlei (ne taip jau ir sunku). Aš uždėsiu „*” prie vardų, kurie vadovaujasi tokia taisykle.
3. Šie kovotojai yra populiariausi, bet ne vien tik jie. Pažiurėkite organizacijų svetaines, kad susipažinti su daugiau kovotojų.
4. Čia taip pat yra 2006-ųjų balandžio mėn. čempionai. Jie galėjo pasikeisti, atsižvelgiant į tai, kada jus skaitote šį mano straipsnį.
5. „The Ultimate Fighter“ (TUF) buvo kažkas pan. į realybės šou, kurį rodė per „Spike TV“ televiziją. Šis šou pristatė daug naujų UFC kovotojų ir aš pasakysiu kuriuos, pridėdamas prie jų „TUF“ užrašą.
PRIDEDavid “Tank” Abbot
Ricardo Arona
Josh Barnett
Phil Baroni
Vitor Belfort
Charles “Krazy Horse” Bennett
Chris Brennan
Murilo Bustamante
Mark „The Hammer“ Coleman
Aleksander Emelianenko
Fedor Emelianenko (PRIDE sunkaus svorio kategorijos čempionas)
Mirko “Cro Cop” Filipovic
Don Frye
Kazuyuki Fujita
Takanori Gomi (PRIDE lengvos svorio kategorijos čempionas)
Gary Goodridge
David Gracie
*Renzo Gracie
*Rodrigo Gracie
*Ralph Gracie
*Rickson Gracie (atsistatydinęs)
*Royler Gracie
*Ryan Gracie
Joachim Hansen
Dan Henderson (PRIDE pusvidutinės svorio kategorijos čempionas)
Heath Herring
Mark Hunt
Egan Inoue
Enson Inoue
Quinton “Rampage” Jackson
Mark Herr (kurį laiką nekovoja)
Sergej Kharitonov
Yuki Kondo
Kimo Leopoldo
Dean Lister
Guy Mezger
Ricardo Morais
Kazuhiro Nakamura
Carlos Newton (kurį laiką nekovojo)
Antonia Rogerio Nogueira
Antonio Rodrigo Nogueira
Alistar Overeem
Jens Pulver
Kevin „The Monster“ Randleman
Pedro *Rizzo
Mauricio “Shogun” Rua
Murilo “Ninja” Rua
Kazushi Sakuraba
Hayato Sakurai
Anderson Silva
*Wanderlei Silva (PRIDE vidutinės svorio kategorijos čempionas)
Paulo Cesar “Giant” Silva
Yoshihiro Tokayama
James Thompson
Frank Trigg
Igor Vovchanchyn
UFCAndrei Arlovski (UFC sunkios svorio kategorijos čempionas)
Stephan Bonnar (TUF)
Paul Buentello
Josh Burkman (TUF)
Randy „The Natural“ Couture
Luke Cummo (TUF)
Nick Diaz
Marvin Eastman
Yves Edwards
Justin Eilers
Rashad Evans (TUF)
Drew Ficket
Spencer Fisher
Kenny Florian (TUF)
Rich Franklin (UFC vidutinės svorio kategorijos čempionas)
*Royce Gracie
Forrest Griffin (TUF)
Melvin Guillard (TUF)
Sam Hoger (TUF)
Jeremy Horn
Matt Hughes (UFC pusvidutinės svorio kategorijos čempionas)
Brad Imes (TUF)
James Irvin
Keith Jardine (TUF)
Josh Koscheck (TUF)
Robbie Lawler
Chris Leben (TUF)
Chuck „The Iceman“ Liddell (UFC lengvos sunkaus svorio kategorijos čempionas)
David “Crow” Loiseau
Duane Lugwig
Jason Miller
Frank Mir
Sammy Morgan (TUF)
Lee Murray
Tito Ortiz
Karo Perisyan
BJ Penn
Nate Quarry (TUF)
Joe Riggs
Diego Sanchez (TUF)
Ken Shamrock
Sean Sherk
Assuerio Silva
Wes Sims
Renato “Babalu” Sobral
Georges St. Pierre
Joe Stevenson (TUF)
Mike Swick
Tim Sylvia
Evan Tanner
Tra Telligman
Jason Von Flue (TUF)
Vernon White
Na štai, peržvelgėme dvi didžiausias pasaulyje MMA organizacijas. Bet jos toli gražu nėra vienintelės... Yra daugybe kitų, mažiau žinomų, MMA organizacijų, iš kur daugelis dabar mums žinomu kovotojų pradėjo savo karjerą. Kai kurios yra labai mažos, kai kurios yra didelės, bet jos visos mišriesiems kovos menams kasdiena padeda augti ir stiprėti. Štai keletas jų, kurias gal būt norėtumėte žinoti:
Icon (anksčiau buvo žinoma kaip SuperBrawl) – neradau svetainės
King of the Cage - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti Rumble on the Rock - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti Cage Warriors - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti European Vale Tudo - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti Fight Back - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti Gladiator Challenge - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti Global Super Fights - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti Grapplers Unite - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti IFC - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti Iranian Ultimate Fighting Championship - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti IVC - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti K-1 GrandPrix - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti KOA Vale Tudo Championship - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti MFC - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti NHM Promotions - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti Pancrease - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti Rage in the Cage - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti Rings - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti The Danger Zone - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti The Rough N Tumble Challenge - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti UCC - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti UK Mixed Martial Arts Championship - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti World Fighting Alliance - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti ZST - Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti TKO: Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti Deep 2001: Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
Prisijungti Shooto: Jūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba
PrisijungtiJūs neturite teisės matyti nuorodas.
Registruotis arba Prisijungti